Νέο Skoda Kamiq, νέο αίμα στα compact SUV
Εκφραστικό design, compact διαστάσεις και αυξημένη απόσταση από το έδαφος
![av-skoda-g-.jpg av-skoda-g-.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/12/av-skoda-g-.jpg)
Το πρώτο compact SUV στην γκάμα της Skoda διακρίνεται από εκφραστικό design, compact διαστάσεις και αυξημένη απόσταση από το έδαφος, ενώ προσφέρει εξαιρετική περιμετρική ορατότητα σε οδηγό και επιβάτες.
Το Kamiq είναι το τρίτο μοντέλο που πρόσθεσε η Skoda στο χαρτοφυλάκιο των SUV της. Με τον ιδιαίτερο σχεδιασμό, τα υπερσύγχρονα συστήματα υποστήριξης και ενημέρωσης, το γενναιόδωρο χώρο και τα πολυάριθμα χαρακτηριστικά Simply Clever, το νέο Kamiq ικανοποιεί εξίσου τις ανάγκες τόσο των οικογενειακών όσο και των προσανατολισμένων προς ένα νεανικό τρόπο ζωής πελατών της.
Design
Η αυξημένη απόσταση από το έδαφος, οι δυναμικές λεπτομέρειες και οι μεγάλοι τροχοί των 16 έως 18 ιντσών προσδίδουν στο Skoda Kamiq μια επιβλητική εμφάνιση, ενώ είναι το δεύτερο Skoda που διαθέτει την καινούργια φιλοσοφία σχεδίασης του εσωτερικού, με επικεφαλής σχεδιασμού και σε αυτό το μοντέλο τον «δικό μας», Δημήτρη Δαρκούδη! Η ψηλότερα τοποθετημένη θέση των καθισμάτων και οι άνετοι χώροι του compact SUV κάνουν πιο εύκολη την είσοδο και έξοδο από το αυτοκίνητο και παρέχουν μια συνολικά πολύ καλή ορατότητα καθώς και ακόμα καλύτερη εργονομία. Το πορτμπαγκάζ έχει χωρητικότητα 400 λίτρων, η οποία μπορεί να αυξηθεί στα 1.395 λίτρα με την αναδίπλωση της ασύμμετρης (σε αναλογία 60:40) πλάτης του πίσω καθίσματος, που προαιρετικά μπορεί να διαθέτει και κεντρικό υποβραχιόνιο. Επίσης, όπως άλλωστε κάθε μοντέλο της Skoda, προσφέρει ένα ευρύ σύνολο από έξυπνες –simply clever– λύσεις απέναντι στις μικρές καθημερινές προκλήσεις.
![av-skoda-1.jpg av-skoda-1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/av-skoda-1_1.jpg)
Tech
Τα μαλακά πλαστικά στο ταμπλό και στις επενδύσεις των εμπρός θυρών δημιουργούν ένα ευχάριστο περιβάλλον, και το επίπεδο άνεσης μπορεί να αυξηθεί περισσότερο με το προαιρετικό Virtual Cockpit, τον ψηφιακό πίνακα οργάνων 10,25 ιντσών, καθώς και με το Climatronic, το ηλεκτρικά ρυθμιζόμενο κάθισμα οδηγού, όπως και με τα θερμαινόμενα παρμπρίζ και τιμόνι. Ο βασικός εξοπλισμός περιλαμβάνει Lane Assist (Υποβοήθηση Λωρίδας), Front Assist με City Emergency Brake και Predictive Pedestrian Protection (Εμπρός Υποβοήθηση με Πέδηση Έκτακτης Ανάγκης στην πόλη και Προληπτική Προστασία Πεζών), καθώς και Multi-Collision Brake (Πέδηση Αποφυγής Πολλαπλών Συγκρούσεων).
Στον τομέα των συστημάτων πολυμέσων και συνδεσιμότητας, και χάρη σε μία ενσωματωμένη eSIM, το Kamiq είναι πάντα συνδεδεμένο στο διαδίκτυο. Πέρα από τις εντολές αφής ή με χειρονομίες, η πλοήγηση, η ψυχαγωγία και οι τηλεφωνικές υπηρεσίες μπορούν πλέον να λειτουργούν και με τη Laura Skoda Digital Assistant που μπορεί να κατανοεί προφορικό λόγο!
![av-skoda-2.jpg av-skoda-2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/av-skoda-2_2.jpg)
Μηχανικά
Το Kamiq διατίθεται με δύο κινητήρες βενζίνης TSI με χωρητικότητα 1.0 ή 1.5 λίτρων, ο πρώτος απόδοσης 95 ή 116 PS, με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων 5 και 6 σχέσεων αντίστοιχα, ο δεύτερος 150 PS. Ο πετρελαιοκινητήρας είναι ο γνωστός TDI 1.6 λίτρων, 116 PS. Τόσο ο πιο ισχυρός βενζινοκινητήρας όσο και ο πετρελαιοκινητήρας θα διατίθενται στην Ελλάδα αποκλειστικά με αυτόματο κιβώτιο DSG 7 σχέσεων. Αργότερα, θα λανσαριστεί και ο 1.0 G-TEC των 90 PS, ο πρώτος κινητήρας που λειτουργεί με φιλικό προς το περιβάλλον φυσικό αέριο (CNG) σε SUV της Skoda, με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων 6 σχέσεων. Όλοι οι κινητήρες πληρούν τις προδιαγραφές εκπομπών Euro 6d-TEMP. Το Kamiq διαθέτει μια νέα ανάρτηση που εξασφαλίζει 39 χιλιοστά μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος σε σχέση με το Scala. Προαιρετικά είναι διαθέσιμο και με το Sport Chassis Control – μία κατά 10 χιλιοστά χαμηλωμένη σπορ ανάρτηση που μπορεί να μεταβάλλει τα χαρακτηριστικά της μεταξύ Normal και Sport με τη χρήση του Driving Mode Select. Τέλος, το ηλεκτρονικά ελεγχόμενο διαφορικό XDS+ προσφέρεται στάνταρ και βελτιώνει την πρόσφυση των εμπρός κινητήριων τροχών.
Τιμές
Οι τιμές του νέου Skoda Kamiq αρχίζουν από τις €15.900, για την έκδοση active 1.0 TSI 95ps.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ηγείται με 42,5 δευτερόλεπτα διαφορά
Η πρακτική που ξεκίνησε από τις ΗΠΑ και γίνεται πια παντού
Ένα αεροδυναμικό fastback SUV με εμφάνιση αιλουροειδούς το οποίο, σύμφωνα με την Peugeot, έχει οδηγήσει το δημιουργικό design σε νέα πλαίσια.
Η Βρετανία έχει αυτές τις μέρες την τιμητική της: εκλογικές, ποδοσφαιρικές και αυτοκινητικές νίκες
Νικητής ο αεροδυναμιστής Άντριαν Νιούι, πρώτος στο finish ο Ράσελ με τη Mercedes
Ο αγώνας που επαναπροσδιόρισε την αξία του στον παγκόσμιο μηχανοκίνητο αθλητισμό
Εξοπλισμένη και έτοιμη για δράση
Ο Andreas Mikkelsen χάνει την ελπίδα του για νίκη μετά από πολλά χρόνια
2,2 δευτερόλεπτα χωρίζουν τους τρεις πρώτους οδηγούς
Λόγω ατυχήματος κατά τη διάρκεια των δοκιμών ο Sebastien Ogier είναι εκτός και τη θέση του παίρνει ο Kalle Rovanpera για την Toyota Gazoo Racing
Ακόμα μία επικράτηση για τον Ολλανδό και τη Red Bull
Η Ferrari σημείωσε την 11η νίκη της στους αγώνες αντοχής της μικρής γαλλικής πόλης
Μια εξαιρετική και πρωτόγνωρη εμπειρία για όλους τους φίλους των motorsports
Ανταπόκριση από τις 24 ώρες του Le Mans
Μετά από 4 ώρες αναμονής με safety car στην πίστα λόγω έντονης βροχόπτωσης, ο αγώνας αναβιώνει με έντονους ρυθμούς
Με δέκα ολόκληρες ώρες να απομένουν, τα πάντα μπορούν να συμβούν
Η ιστορία του αγώνα που αξίζει να δει κανείς τουλάχιστον μία φορά στη ζωή του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.