![97704-195847.jpg 97704-195847.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/97704-195847.jpg)
![346844-720029.jpg 346844-720029.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/03/27/346844-720029.jpg)
Το να επιστρέφει η Ferrari στις νίκες στο πρωτάθλημα της Formula 1 μετά από ενάμισι ολόκληρο χρόνο είναι είδηση. Αλλά όχι μία οποιαδήποτε είδηση… Γιατί τη νίκη του Σεμπάστιαν Φέτελ στον πρώτο αγώνα της σεζόν στην Μελβούρνη της Αυστραλίας, δεν την γιόρτασε μόνο η Scuderia, ούτε απλά το Μαρανέλο όπου και η βάση της ομάδας… Την γιόρτασε πρώτος και καλύτερος όλος ο Ιταλικός λαός, που έχει την Ferrari σαν οικόσημό του!
Και όχι μόνο ο λαός της Ιταλίας… Αλλά και οι απανταχού Tifosi! Ποιοι είναι οι Tifosi; Μα οι φανατικοί οπαδοί του Cavalino Rampante ή αγγλιστί Prancing Horse ή στα ελληνικά «όρθιου αλόγου» που είναι και το σήμα της Ferrari!
Όμως Tifosi δεν υπάρχουν μόνο στην Ιταλία… Υπάρχουν σε όλο τον κόσμο. Με χιλιάδες fan club που ορκίζονται αιώνια πίστη στο «κόκκινο της ψυχής τους» αναφερόμενοι στο χρώμα που θεωρούν ότι πηγάζει από τα σπλάχνα της ιδέας Ferrari!
Και ποια η διαφορά θα μου πείτε και με το δίκιο σας… Όλες οι ομάδες έχουν φίλους… Ναι. Φίλους. Οπαδούς, καμία. Μόνο η Ferrari. Αυτή είναι και η μοναδική ομάδα στην ιστορία του μηχανοκίνητου αθλητισμού η οποία έχει οπαδούς σε όλο τον κόσμο.
Και οι οποίοι γιορτάζουν με το ίδιο ακριβώς πάθος. Γιατί η Ferrari δεν είναι ένα άψυχο μονοθέσιο… Είναι ζωντανή αγάπη. Έρωτας μεγάλος. Που χρόνια τώρα ανικανοποίητα απλά προσπαθεί να διατηρήσει την προσοχή του κοινού. Φέτος, δείχνει ικανή να κάνει το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση ενός τίτλου!
Φυσικά είναι νωρίς… Αλλά, εάν η ρήση «η αρχή είναι το ήμισυ του παντός» έχει εφαρμογή, τότε έχουμε ένα τεράστιο δείγμα για την συνέχεια!
Και μία τεράστια ευχή όλων μας από τον «κραιπαλοειδή» νότο: Η Ferrari της καρδιάς μας να φέρει το πρωτάθλημα στην περιφέρεια της Εμίλια-Ρομάνια!
Την γη που είναι ποτισμένη με την ιδέα του Commentatore Enzo (Ferrari)!!!
Ο αγώνας
Στον εναρκτήριο αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1 στην πίστα Αλμπερτ Παρκ της Μελβούρνης, στην Αυστραλία, νικητής αναδείχθηκε ο τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari.
Αν και εκκίνησε από την 2η θέση ο Γερμανός πιλότος, χάρη στην έξυπνη στρατηγική της ομάδας του, κατάφερε να πανηγυρίσει την 43η νίκη του, αφήνοντας πίσω του το δίδυμο της Mercedes, Λιούις Χάμιλτον, ο οποίος ξεκίνησε από την pole position (πρώτη θέση) και Βάλτερι Μπότας.
Η νίκη αυτή του Φέτελ ήταν η 4η με την Ferrari και πρώτη μετά το Grand Prix της Σιγκαπούρης τον Σεπτέμβριο του 2015. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο δεύτερος πιλότος της Ferrari ο Κίμι Ραϊκόνεν, ενώ πέμπτος τερμάτισε ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, μία θέση εμπρός από τον Φελίπε Μάσα με Williams-Mercedes.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ηγείται με 42,5 δευτερόλεπτα διαφορά
Η πρακτική που ξεκίνησε από τις ΗΠΑ και γίνεται πια παντού
Ένα αεροδυναμικό fastback SUV με εμφάνιση αιλουροειδούς το οποίο, σύμφωνα με την Peugeot, έχει οδηγήσει το δημιουργικό design σε νέα πλαίσια.
Η Βρετανία έχει αυτές τις μέρες την τιμητική της: εκλογικές, ποδοσφαιρικές και αυτοκινητικές νίκες
Νικητής ο αεροδυναμιστής Άντριαν Νιούι, πρώτος στο finish ο Ράσελ με τη Mercedes
Ο αγώνας που επαναπροσδιόρισε την αξία του στον παγκόσμιο μηχανοκίνητο αθλητισμό
Εξοπλισμένη και έτοιμη για δράση
Ο Andreas Mikkelsen χάνει την ελπίδα του για νίκη μετά από πολλά χρόνια
2,2 δευτερόλεπτα χωρίζουν τους τρεις πρώτους οδηγούς
Λόγω ατυχήματος κατά τη διάρκεια των δοκιμών ο Sebastien Ogier είναι εκτός και τη θέση του παίρνει ο Kalle Rovanpera για την Toyota Gazoo Racing
Ακόμα μία επικράτηση για τον Ολλανδό και τη Red Bull
Η Ferrari σημείωσε την 11η νίκη της στους αγώνες αντοχής της μικρής γαλλικής πόλης
Μια εξαιρετική και πρωτόγνωρη εμπειρία για όλους τους φίλους των motorsports
Ανταπόκριση από τις 24 ώρες του Le Mans
Μετά από 4 ώρες αναμονής με safety car στην πίστα λόγω έντονης βροχόπτωσης, ο αγώνας αναβιώνει με έντονους ρυθμούς
Με δέκα ολόκληρες ώρες να απομένουν, τα πάντα μπορούν να συμβούν
Η ιστορία του αγώνα που αξίζει να δει κανείς τουλάχιστον μία φορά στη ζωή του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.