- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
Ανάσα
Η καραντίνα είναι η μουσική, οι φίλοι, τα αγαπημένα μας βιβλία και ταινίες, ο ήλιος που ακουμπάει το πρόσωπό μας μέσα από το τζάμι.
![6971-132439.jpg 6971-132439.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/6971-132439_0.jpg)
![menoumespiti-parathiro-koronoios.jpg menoumespiti-parathiro-koronoios.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/03/22/20180910-barnimages-007.jpg)
Η Ελένη Σταματούκου μένει μέσα και γράφει για τη ζωή την περίοδο του κορωνοϊού και τις σκέψεις του εγκλεισμού.
Διαβάζεται ακούγοντας αυτό:
Νιώθω ότι ζω σε ένα παράλληλο σύμπαν, της προηγούμενής μου ζωής και αυτής που ζω τώρα κλεισμένη σε ένα σπίτι, μόνη χωρίς καν μια γάτα. Προτιμώ τους σκύλους και όχι τις γάτες. Όταν τελειώσει όλο αυτό θα πάρω έναν κανελί σκύλο. Χθες σκέφτηκα ότι αν πεθάνω δε θα με βρει κανείς και η γάτα που δεν έχω, δε θα με φάει. Ο φίλος μου ο Κώστας μού είπε ότι δε θα πεθάνω και μου έστειλε ένα comicstrip για να γελάσω. Ποτέ δεν γράφω στον Κώστα όταν δεν είμαι καλά, γιατί ξέρω ότι θα κάνει πολιτική και κοινωνική ανάλυση τη κατάστασής μου, ενώ εγώ θέλω απλά να ακούσω ότι «όλα θα πάνε καλά». Αυτή τη φορά όμως, μούτο είπε με τον τρόπο του.Απλά τώρα εγώπροσπαθώ να το πιστέψω.
Ορκίστηκα στον εαυτό μου ότι όταν τελειώσουν όλα αυτά θα φύγω από εδώ. Θα αλλάξω ζωή, δουλειά, σπίτι, τους φίλους μου όμως θα τους κρατήσω πιο γερά από το χέρι, αυτοί θα είναι η σταθερά μου. Θα βλέπω πιο συχνά τη μητέρα μου και θα κάνω βόλτες μαζί της στη θάλασσα. Και όσο σκέφτομαι το μετά, το τώρα παρεμβάλλει και με πιάνουν πάλι αυτές οι μικρές κρίσεις πανικού. Δεν ξέρω καν αν είναι κρίσεις. Είναι κάτι μικρά και συνεχόμενα σφυροκοπήματα στο στέρνο, που δεν ακουμπούν την καρδιά. Και τότε στον μεγάλο φόβο και την απόγνωση είναι που θέλω να ζήσω πιο πολύ. Μιλάμε με τους φίλους στο τηλέφωνο ή στο messenger κάνοντας βιντεοκλήσεις. Η Τόνια είναι άρρωστη, έχει δέκατα, αλλά χαμογελάει στην οθόνη, βασικά χαμογελάει σε εμάς, σε καμία οθόνη. Η Κατερίνα πηγαίνει ακόμα στη δουλεία, φοράει μια μάσκα και μπαίνει στο άδειο λεωφορείο του ΟΑΣΘ. Η Στέλλα ανησυχεί για την αδερφή της που είναι νοσοκόμα και έχει διαβήτη και για τον Κωνσταντίνο τον γιό της, που έχει και αυτός διαβήτη και δουλεύει ντελίβερι. Η Κωνσταντία μας στέλνει τραγούδια. Τα κορίτσια στο σούπερ μάρκετ φοβούνται και ανησυχούν, αλλά με ρωτάνε πώς φαίνονται με τις μάσκες, και εγώ τους απαντάω ότι είναι όμορφες.
Και βλέπω ειδήσεις, και ο πόνος κοντά στην καρδιά μεγαλώνει. Τόσα τα θύματα, τόσοι οι νεκροί. Και κλείνω την τηλεόραση. Ο Θοδωρής κρατάει ημερολόγιο καραντίνας, επαναλαμβάνω μια λέξη που χρησιμοποιεί συχνά, «ανάσα». Ο καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο, ο Δημήτρης, αυτός που μου έμαθε τον Τόμας Χόμπς βάζει μουσικές στο facebook. Ευτυχώς πάντα θα υπάρχει η μουσική. «Πάντα η μουσική θα μας σώζει μάτια μου». Μια φίλη της ψυχής, μου είπε ότι η καραντίνα είναι η μουσική, οι φίλοι, τα αγαπημένα μας βιβλία και ταινίες, ο ήλιος που ακουμπάει το πρόσωπό μας μέσα από το τζάμι. Κάνω μια βόλτα γύρω από το τετράγωνο, ανάσες βαθιές. Έχω αρχίσει να χάνω τις μέρες. Δε ξέρω σήμερα αν είναι Τρίτη ή Τετάρτη. Μιλάω με τη μητέρα μου στο τηλέφωνο. Μου λέει να καθίσω στη Θεσσαλονίκη, να τρώω καλά, και να δω όλο αυτό που συμβαίνει με άλλο «μάτι». «Γράψε για όλο αυτό. Γράψε ένα βιβλίο», μου είπε. Και είναι στιγμές που τα μάτια μου καίγονται και το μυαλό μου θολώνει. Κανείς δεν ακούει τις συμβουλές των γονιών του.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
Τι έδειξε επιστημονική έρευνα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.