![25388-95773.jpg 25388-95773.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/25388-95773_0.jpg)
![57224-114595.jpg 57224-114595.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/12/27/57224-114595.jpg)
Ο στρουμπουλός φιλαράκος μου Έκτωρας και τα αδέρφια του γεννήθηκαν στις 16 Οκτωβρίου 2012 στη Ναύπακτο. Τα αδερφάκια του βρήκαν σπίτι για να μεγαλώσουν πολύ εύκολα. Έμεινε παραπονεμένος μόνο ο Έκτωρ. Δεν τον ήθελε κανείς διότι τον θεωρούσαν άσχημο! Οι ιδιοκτήτες των γονιών του με ρώτησαν αν τον θέλω, διότι εκείνοι δεν μπορούσαν να φιλοξενήσουν κι άλλο ζωάκι. Είπα ναι χωρίς να τον έχω δει! Ήθελα από μικρό παιδί να αποκτήσω ένα τετράποδο φιλαράκι. Έτσι ο Έκτωρας ταξίδεψε για την Αθήνα.
Πρώτη φορά με κατοικίδιο, πως τα πήγες;
Όταν έφτασα στις φίλες μου για να τον παραλάβω είδα ένα στρουμπουλό, μαυρομούτσουνο αρκουδάκι δύο μηνών να με περιμένει. Οι πρώτες μέρες συμβίωσης ήταν τραγικές! Ο Έκτωρ έκλαιγε μέχρι να συνηθίσει το περιβάλλον, εγώ δεν ήξερα τι να κάνω και ήμασταν και οι δύο σε μία σύγχυση. Μετά αρχίσαμε να γνωριζόμαστε. Μέχρι τους πρώτους πέντε μήνες δάγκωνε τα πάντα. Άλλαξε όλα τα δόντια του και μερικά τα έχω κρατήσει. Άρχισαν οι πρώτες βόλτες (δεύτερο τραγικό) … Όταν είναι μωρά τα σκυλάκια δεν κρατιούνται για πολλές ώρες. Έτσι αναγκαζόμουν 4 το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και μέσα στον χειμώνα να βγαίνω έξω με τον Έκτωρ για να τα κάνει…
Σα να την ξεπεράσατε αυτή τη φάση πάντως.
Δεν γκρινιάζω τώρα πια, διότι ό, τι ταλαιπωρία πέρασα έσβησε με τη μία όταν ένα βράδυ ήμουν άρρωστη και μόνη μου στο σπίτι και ο Έκτωρας δεν έφυγε από δίπλα μου ούτε λεπτό και όπου και αν πήγαινα ερχόταν μαζί μου. Επίσης γλύτωσα απ’ τις μύγες! Αν αντιληφθεί μύγα μέσα στο σπίτι γίνεται έξαλλος και την κυνηγάει μέχρι να την πιάσει ή να την διώξει. Μάλλον αντιλήφθηκε πόσο με ενοχλούν και μένα.
Για πες κι άλλα που κάνετε μαζί.
Εκτός από τις λύπες ο Έκτωρ είναι κοντά μου και στις χαρές μου. Όταν είμαι χαρούμενη συνηθίζω να χοροπηδάω και να χορεύω (παλιμπαιδισμός) … E, το ίδιο κάνει και ο Έκτωρας! Όταν το αντιλαμβάνεται, έρχεται καταπάνω μου σηκώνεται στα δυο του πόδια, πέφτει πάνω μου και χορεύουμε παρέα! Δεν γκρινιάζω λοιπόν, που έχω στερηθεί κάποιες εξόδους τα βράδια και τον πρωινό μου ύπνο, διότι ο σκύλος μου είναι ο μοναδικός ανιδιοτελής φίλος που έχω. Επίσης με τον Έκτωρα η ζωή μου έχει μπει σε ένα πρόγραμμα. Θέλω δεν θέλω περπατάω διότι είναι μεγαλόσωμος και πρέπει να εκτονώνει την ενέργειά του. Οπότε περπατάμε μέσο όρο 1.5 ώρα την μέρα. Θα κάνω καρδιά σκληροπυρηνική.
Μοιάζετε με τον Έκτωρα σε κάτι;
Του αρέσει το φαγητό όπως και σε μένα. Ένα πρωί είπα η άμοιρη να φτιάξω σπετζοφάι για πρώτη φορά. Αφού λοιπόν το έφτιαξα το έβαλα στο τάπερ για το πάρω μαζί μου στη δουλειά για μεσημεριανό. Ακουμπάω το τάπερ στον πάγκο της κουζίνας κλειστό και πάω για μπάνιο. Βγαίνοντας απ ‘το μπάνιο βλέπω ότι ο Εκτωρας ήταν άφαντος. Είχε πάρει το τάπερ, το είχε ανοίξει και έτρωγε το σπετζοφάι μέσα στο σπίτι του. Άρα το πέτυχα το φαί.
Τι σημαίνει για σένα αυτό το σκυλί σε μία φράση;
Ο Έκτωρας είναι πολύ σημαντικός για μένα. Μου μαθαίνει πως είναι η αληθινή αγάπη!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
Τι έδειξε επιστημονική έρευνα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.