Ελένη Μυράτ: Επιτυχία είναι να βλέπω τη χαρά των παιδιών με τα άλογα
H κορυφαία ελληνίδα αθλήτρια Ιππικής Δεξιοτεχνίας υποδέχθηκε 40 παιδιά, 6-13 ετών, στο αθλητικό σπίτι της
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Cosmote / Ελένη Μυράτ Cosmote / Ελένη Μυράτ](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/28/_mg_4581.jpg)
H Ελένη Μυράτ, με τη βοήθεια της COSMOTE, χάρισε ένα ξεχωριστό σόου ιππικής δεξιοτεχνίας στα παιδιά που βρέθηκαν στον Ελληνικό Ιππικό Όμιλο, στο Μαρούσι.
Ήταν μια συνάντηση χαράς και την έβλεπες στα πρόσωπά τους. Στα χαμόγελα των 40 παιδιών, 6-13 ετών, που βρέθηκαν στον Ελληνικό Ιππικό Όμιλο, στο Μαρούσι. Στο βλέμμα της Ελένης Μυράτ, κορυφαίας ελληνίδας αθλήτριας της Ιππικής Δεξιοτεχνίας, που τα υποδέχθηκε στο αθλητικό σπίτι της.
Ακόμη και στην έκφραση των πανέμορφων αυτών ζώων, που για μια ακόμη φορά εκτέλεσαν με χάρη και προθυμία την ειδική αποστολή τους: να γίνουν η «γέφυρα» αυτής της χαράς ανάμεσα στην πρωταθλήτρια-πρότυπο και στους μικρούς φιλοξενούμενούς της.
«Έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα όρασης, αλλά αυτό δεν στάθηκε ποτέ εμπόδιο στα πράγματα που θέλω να κάνω. Δεν έχει σημασία τι είμαστε, δεν έχει σημασία ποιοι είμαστε ή από πού ξεκινάμε. Έχει σημασία μόνο το τι θέλουμε να κάνουμε, αλλά πραγματικά να το θέλουμε».
![Cosmote / Ελένη Μυράτ Cosmote / Ελένη Μυράτ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_4433.jpg)
Το καλωσόρισμα της Ελένης ακολούθησε το αυθόρμητο και παρατεταμένο χειροκρότημα των παιδιών. Το παράδειγμά της όχι απλά φωτεινό, αλλά διαρκές και, κυρίως, ζωντανό, μπροστά τους. Πρωταθλήτρια με όραση στο 40%, αλλά με πάθος και θέληση να ξεπεράσει πρώτα και κύρια τα εμπόδια που η ζωή και η φύση όρθωσαν μπροστά της.
Την αφορμή για αυτή τη γεμάτη χαρά και ελπίδα συνάντηση έδωσε η COSMOTE, χορηγός της Ελένης Μυράτ και των κοινωφελών φορέων που υποστηρίζουν τα παιδιά μέσω του προγράμματος εταιρικής κοινωνικής ευθύνης.
![Cosmote / Ελένη Μυράτ Cosmote / Ελένη Μυράτ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_4699.jpg)
Η εγγονή του Δημήτρη Μυράτ ανέβηκε στη Φλοράνς και χάρισε ένα ξεχωριστό σόου ιππικής δεξιοτεχνίας. Έπειτα κατέβηκε και έδωσε τη θέση της στους μικρούς φίλους της. Ένα προς ένα τα 40 παιδιά ίππευσαν άλογα του Ελληνικού Ιππικού Ομίλου και, με τη συμβολή της Ελένης και των συνεργατών της, ήρθαν σε επαφή με ένα θαυμάσιο άθλημα, σε μια εμπειρία ζωής.
![Cosmote / Ελένη Μυράτ Cosmote / Ελένη Μυράτ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/_mg_4736.jpg)
«Είναι πολύ σημαντική η σχέση των παιδιών με τα άλογα... Όλο αυτό το δέσιμο που αποκτάει κανείς με ένα τέτοιο πανέμορφο, υπέροχο ζώο, βοηθάει σε ό,τι και να κάνουμε στη ζωή μας. Και η κίνηση του αλόγου βοηθάει όλο τον κόσμο να αποκτήσει καλύτερη αίσθηση της ισορροπίας, καλύτερο συντονισμό, να ελέγχει το σώμα του. Είναι πάρα πολλά τα οφέλη που μας προσφέρει το άλογο. Δεν είναι ένα απλό άθλημα, είναι ένας τρόπος ζωής» λέει η Ελένη των 300 μεταλλίων και των μεγάλων επιτυχιών εντός και εκτός Ελλάδας.
«Ναι, και αυτή είναι η πραγματική επιτυχία, να βλέπω τη χαρά στα πρόσωπα των παιδιών με τα άλογα».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το πώς κοιμάσαι μπορεί να βλάψει το σώμα και ίσως ένα απλό «γύρισμα» του κορμιού να βελτιώσει την κατάσταση
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
Τι έδειξε επιστημονική έρευνα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.