Τι κάνουμε όταν... πιάνουμε ξιφία
Χαιρόμαστε γιατί είμαστε σε εξωτικά μέρη. Αλλά μετά ζοριζόμαστε, γιατί πρέπει να τον καθαρίσουμε
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![swordfish-2.jpg swordfish-2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/04/15/swordfish-2.jpg)
Είπα να το αφήσω για το τέλος αλλά η μικρή λεπτομέρεια ότι ο ξιφίας ζει και βασιλεύει στους ωκεανούς (Ινδικό, Ατλαντικό, Ειρηνικό), η λεπτομέρεια αυτή ενώ θα έκανε καλό φινάλε, είναι σημαντική και το σωστό είναι να αναφερθεί εξ αρχής: πολύ σπάνια ξεπέφτει κανένας ξιφίας στο Αιγαίο, κι αυτός είναι ή μικρός ή ηλίθιος. Δεν μας πειράζει, εννοείται, αν ο ξιφίας που ψαρέψαμε είναι μπασμένος ή βλάκας, απλώς αποκλείεται να τον πιάσουμε εμείς που δεν έχουμε ούτε σκάφη για να βγούμε στα ανοιχτά – και δεν έχει ψαρευτεί ποτέ στα χρονικά ο ξιφίας με πετονιά. Ούτε από το σπίτι μας παίζει να χτυπήσουμε ξιφία, άρα πρέπει να ανοιχτούμε στην ανοιχτή θάλασσα −όσο ανοιχτότερη γίνεται μια και δεν είναι κοντά ο ωκεανός−, να είμαστε πάνω σε σκάφος, να έχουμε εξοπλισμό για μεγάλα ψάρια και να είμαστε ο Γέρος (από το «και η θάλασσα»).
Έστω ότι πιάνουμε έναν ξιφία, ο Θεός ξέρει πώς. Μπορεί να μας στείλει έναν ξιφία, πιασμένο ήδη, ο μπατζανάκης μας ο παραμυθάς που τον ψάρεψε με ψαροντούφεκο στο Λιβυκό Πέλαγος μια μέρα, πάντως εμείς έχουμε έναν ξιφία στη μπανιέρα μας. Λέω «στην μπανιέρα» γιατί ο μέσος ξιφίας είναι από 1 μέτρο ως 4,55 μέτρα μακρύς και μπορεί να ζυγίζει μέχρι 650 κιλά, αλλά έστω ότι μας έφεραν μικρό ξιφία που χωράει στην μπανιέρα μας και, αν δεν έχουμε μπανιέρα, σόρι αλλά κακώς βρεθήκαμε με ξιφία ο οποίος αποκλείεται να χωρέσει στο μπιντέ όσο και αν είναι μισοριξιά.
Το πρώτο που κάνουμε είναι:
- Κόβουμε το «σπαθί», το ρύγχος, με ηλεκτρικό πριόνι, γιατί είναι πολύ σκληρό και δεν κόβεται αλλιώς.
- Σιγά μην έχουμε ηλεκτρικό πριόνι, εδώ με δυσκολία έχουμε μπιντέ.
- Η σαρδέλα έχει 2% λίπος τον Μάρτιο και 23% λίπος τον Σεπτέμβριο. Αν την αφήσουμε να παχύνει είναι πολύ πιο θρεπτική. Άσχετο, αλλά ήδη ευχόμαστε να είχαμε ένα κιλό σαρδέλες.
- Κάποιο από τα παιδιά μου υπόσχεται να μου βάλει ad block για να μη σκάνε διαφημίσεις συνέχεια όσο διαβάζω στο λάπτοπ αλλά κωλυσιεργεί, οπότε βρίσκω τρόπο να ΚΕΡΔΙΣΩ ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ!!!
- Σηκώνομαι όμως, να ψάξω για πριόνι οπότε τον χάνω τον παρά.
- Με κοινό πριόνι είναι πολύ δύσκολο να κόψεις το σπαθί που είναι σκληρό. Ευτυχώς όμως ο ξιφίας δεν έχει δόντια, τα καταπίνει όλα αμάσητα, οπότε δεν χρειάζεται να του βγάλουμε τα δόντια (ίου).
- Επειδή τα καταπίνει όλα αμάσητα το στομάχι του έχει τα πάντα μέσα, κάποιος κάποτε βρήκε ένα πολύτιμο σουβέρ σε στομάχι ξιφία, αλλά συνήθως βρίσκουν μόνο μανταλάκια παραλίας και κάρτες από κινητά, οπότε ας μην κρατάμε την ανάσα μας για το πολύτιμο.
- Τα παρατάμε εδώ γιατί για να κοπεί σε φέτες ο ξιφίας χρειάζεται απαραίτητα ηλεκτρικό πριόνι, ηλεκτρικό μαχαίρι ή πάρα πολύ κοφτερό μαχαίρι του σίριαλ κίλερ, με μεγάλη λάμα. Τίποτε από αυτά δεν έχουμε στο σπίτι μας.
- Έχουμε όμως έναν ξιφία στη μπανιέρα/στον μπιντέ, που δυσκολεύει τα πράγματα, και ειλικρινά ευχόμαστε να μας χάριζαν ένα κιλό γαύρο που είναι μεν αηδία στο καθάρισμα, είναι δε πις-οφ-κέηκ.
- Η πιθανότητα να βρεθούμε με ξιφία στο σπίτι γίνεται όλο και πιο απίθανη, δόξα ο Χριστός και η Παναγία, τηλεφωνούμε στον συγγενή μας με το ψαροντούφεκο και του λέμε να το βάλει εκεί που ξέρει και σε καμία περίπτωση να μην μας στείλει ξιφία, ούτε καν κοκωβιό, που θα τον κάναμε σούπα.
- Κατά τα άλλα, ο ξιφίας κολυμπάει με 97 χιλιόμετρα την ώρα, έχει βρεθεί θηλυκός 16 ετών και αρσενικός 12 ετών, που θεωρούνται οι γηραιότεροι (ο μέσος ξιφίας ζει 9-10 χρόνια) και αποκλείεται να ψαρέψει ξιφία σε ελληνική θάλασσα ο μπατζανάκης σας, ο οποίος ούτε τον κοκωβιό τον ψάρευε μόνος του, εδώ που τα λέμε. Πόσο μάλλον τον ξιφία.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το CNBC παρουσιάζει όσα πρέπει να γνωρίζετε
Η συγγραφέας του βιβλίου «Η Πάτμος χθες και σήμερα» γράφει για το νησί όπου ακούστηκε η Φωνή του Θεού
Το Domes Noruz Resort φιλοξενεί την dream team της θεσσαλονικιώτικης κουζίνας
Η xAI θέλει να αποκτήσει την πιο δυνατή AI μέχρι τον Δεκέμβριο του 2024
Γιατί αξίζει να επισκεφτείς το Άργος, τι θα δεις, πού θα φας και ποιες στάσεις αξίζει να κάνεις στην επιστροφή
Κλιματική αλλαγή και Ελ Νίνιο ανέβασαν υψηλότερα τον υδράργυρο
Στον «Σείριο» η υπερειδική διαδρομή του ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις 2024, η εκκίνηση στην Λαμία και μία ολόκληρη ημέρα χωρίς service για τους αγωνιζόμενους
Ο ανταγωνισμός ανάμεσα σε Norris και Piastri βρέθηκε στο επίκεντρο
Η Ομάδα των Ελλήνων που στέλνει μικροσκοπικούς δορυφόρους στο διάστημα μας ξεναγεί στα γραφεία της και αφηγείται τις διαστημικές της περιπέτειες
O αρχιτέκτονας και ιδιοκτήτης της θρυλικής κατοικίας γράφει για τον αγαπημένο του προορισμό
Συμπερίληψη και ισοτιμία στον χώρο εργασίας
Ο ηθοποιός και συγγραφέας γράφει για τις ιστορίες του νησιού που κάποτε θα χωρέσουν σε ένα βιβλίο του
O συγγραφέας, μουσικός και ιδιοκτήτης κάποτε των θρυλικών κλαμπ της δεκαετίας του ’80 προτείνει τις ομορφιές του νησιού
To νησί κρύβει ομορφιές και μυστικά που αξίζει να ανακαλύψεις ή και να επιστρέφεις σε αυτά
Οι μισοί άνδρες μεταξύ 40 και 70 ετών έχουν βιώσει ανάλογα περιστατικά
Προώθηση υγιεινών προτύπων ζωής από το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με τη UNICEF
Η νεαρή πιανίστρια γράφει για το νησί με τον πιο όμορφο νυχτερινό ουρανό
Μικρότερη η διάρκεια ζωής των φαρμάκων στο διάστημα
Έλληνας επιστήνονας εξηγεί γιατί το 112 και οι εφαρμογές δεν αρκούν
Η ανάρτησή του στο Twitter
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.