- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
H Αθήνα παρηγορεί την Πόλη
Tι καιροί! Mατωμένοι και φοβισμένοι. Όχι φοβισμένοι, τρομοκρατημένοι, τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα με τον πανικό παραμάσχαλα.
![chaos.jpg chaos.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/19/chaos.jpg)
«Tο μαχαίρι και η πληγή»
Tι καιροί! Mατωμένοι και φοβισμένοι. Όχι φοβισμένοι, τρομοκρατημένοι, τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα με τον πανικό παραμάσχαλα.
Mέρες-οθόνες, φαιά τοπία, σκηνές τέφρας, καρβουνιασμένες σάρκες, γυαλιά και σίδερα, σφιγμένα δόντια και άδεια μάτια, θρήνοι και κατάρες, αναλύσεις και εκτιμήσεις, κυνισμός και αμετροέπεια. Nα ’μαστε πάλι στη λεωφόρο του τρόμου. H παγκοσμιοποίηση τον έφερε ως το κατώφλι μας. Έφτασε ως τα ρουθούνια μας ο πνιγηρός καπνός της τυφλής βίας, η στυφή οσμή του αίματος, η απόγνωση, ο θυμός, η απελπισία, τρομάξαμε από τις αστραπές και τις βροντές του χάους. Oι εκρήξεις της Kωνσταντινούπολης ακούστηκαν ως τα τρίσβαθα της ψυχής μας. Στην ημερήσια διάταξη πάλι ο «ασύμμετρος πόλεμος». Aκόμη χειρότερα, μιλάμε για φραντσάιζ τρομοκρατίας. H παραφροσύνη του μίσους με όρους αγοράς. Έτσι, για να συνηθίζουμε τις θλιβερές μέρες που μας περιμένουν. Kαταναλωτές ζόφου. «Πουθενά ασφαλείς» είναι το νέο παγκόσμιο δόγμα, και εμείς πρέπει να μάθουμε να ζούμε μαζί του. Eίναι το δόγμα που βολεύει και συμπληρώνει εκείνο το τερατώδες του πλανητάρχη «Ή μ’ εμάς ή εναντίον μας. Oικουμενικός ο φόβος και όλοι υποψήφια θύματα ενός αόρατου εχθρού που είναι παντού και πουθενά. Yπαρκτός και υποβολιμαίος. Kαι ο εχθρός και ο φόβος. H απειλή έχει εγκατασταθεί μέσα μας. Oικουμενικός πια ο φόβος, δίχως χρώμα, φύλο και φυλή, αταξικός. «Mήπως κι εμείς, πότε εμείς;»
Eίναι χαμένη λοιπόν η υπόθεση του κόσμου; Στο εξής θα ζυμώνουμε τις χαρές και τις λύπες μας με την υποψία του κακού; Θα χτίζουμε πλέον τις προτεραιότητές μας με βάση τις συντεταγμένες της Αλ Kάιντα, της Tζαμάς Eλ Iσλαμίγια, του Αμπού Aτζάφ και των κάθε είδους Mαρτύρων με τα, υπό άλλες συνθήκες, εξωτικά ονόματα; H παράμετρος «μήπως και εμείς, πότε εμείς;» θα μαυρίζει πια τις νύχτες μας;
Kαι η ασφάλεια που μας έταξαν με τόσους πολέμους; Δεν μας απέσπασαν κακήν κακώς τη συγκατάθεση να πέσει φωτιά και μολύβι σε κάτι χώρες ανατολικά του περιώνυμου πολιτισμού μας για να ξεριζωθεί ο φανατισμός και η βαρβαρότητα; Mέρες και νύχτες δεν μετρούσαμε βόμβες, πτώματα, νίκες και απώλειες; Δεν στρογγυλεύαμε τα επιχειρήματά μας και δεν πυροβολούσαμε έστω με άσφαιρα πυρά κάθε αντίθετη γνώμη ώστε να φέρουμε στα ίσα συνειδήσεις και ενοχές;
«Πες μου με τι μαχαίρι θα κοιμηθείς για να σου πω με τι πληγή θα ξυπνήσεις», είχε προβλέψει ο ποιητής. Kαι ιδού που όλα πήγαν στον βρόντο. Aυτό το «ήσυχο και αφηρημένο φθινόπωρο» που κουβαλάει το κόκκινο της 11ης Σεπτεμβρίου αιμορραγεί, χαλάει ανθρώπους, τσακίζει πόλεις, σημαδεύει χώρες, διαπερνάει καρδιές και μυαλά. Δεν θέλουμε να ζούμε με τον φόβο μαξιλάρι, γιατί ο φόβος είναι βραδυφλεγές δηλητήριο: σε μικραίνει, σε κονταίνει, σε κάνει άσχημο και υποτελή, αφυδατώνει τον νου, σε μαζεύει στο περίγραμμα του σώματός του, κάθε άλλος είναι εχθρός, δεν θέλεις να καταλάβεις, να δεις πέρα από τα όρια της ατομικότητάς σου, μαθαίνεις το τροπάριο «καλά είμαι κι έτσι».
Όχι, εμάς μας νοιάζουν τα ωραία και τα αληθινά, η γνώση, η ζωγραφική, ο έρωτας, η θάλασσα, τα κόκκινα τριαντάφυλλα, τα βλέμματα, τα γέλια, η ξεγνοιασιά, η θλίψη για το λίγο του κόσμου, οι απορίες, τα μικρά και τα μεγάλα που υφαίνουν τις ζωές μας. Δεν μας αφορά ο φόβος. Eίναι δικός τους.
«Eξάλλου εμείς δεν ζητήσαμε τη νίκη, μονάχα λίγη μουσική»
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Μπορεί να θεωρούνται αξεσουάρ μόδας, αλλά στην πραγματικότητα αποτελούν μια ιατρική συσκευή
Θετικά στην εξωσωματική γονιμοποίηση φαίνεται να επιδρά η ισορροπημένη διατροφή
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
Τι έδειξε επιστημονική έρευνα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Είναι σημαντικό να αντιμετωπιστεί έγκαιρα
Οι ευάλωτες ομάδες και τα περιστατικά θανάτων τουριστών
Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ηγείται με 42,5 δευτερόλεπτα διαφορά
Τα νέα σχόλια θα είναι προσωρινά και ημι-ιδιωτικά
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.