- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Κυψέλη: Στα δικαστήρια η μητέρα που σκότωσε τον 7χρονο γιο της
Η 29χρονη έφτασε λίγο πριν από τις 10 στην Ευελπίδων
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΤΗΣ 29ΧΡΟΝΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 7ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΕΜΠΑΠΗΣ/EUROKINISSI) ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΤΗΣ 29ΧΡΟΝΗΣ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ 7ΧΡΟΝΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΕΜΠΑΠΗΣ/EUROKINISSI)](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/02/13/5509918.jpg)
To κατώφλι του εισαγγελέα η 29χρονη που φέρεται να σκότωσε τον 7χρονο γιο της μαζί με τον σύντροφό της στην Κυψέλη.
Την πόρτα της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών πέρασε πριν από λίγη ώρα η 29χρονη μητέρα του 7χρονου Ανδρέα η οποία κατηγορείται για ανθρωποκτονία από κοινού με τον 33χρονο σύντροφό της ο οποίος το 2017 έπνιξε με μια μονωτική ταινία το άτυχο παιδί.
Η 29χρονη έφτασε λίγο πριν από τις 10 στα δικαστήρια της οδού Ευελπίδων υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας και με σκυμμένο το κεφάλι δεν απάντησε σε καμία από τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων.
Έγκλημα στην Κυψέλη: Μητέρα σκότωσε τον 7χρονο γιο της και έκρυβε το πτώμα στο σπίτι.
Το πρωί του Σαββάτου 12 Φεβρουαρίου, διενεργήθηκε, παρουσία Δικαστικού Λειτουργού έρευνα στο διαμέρισμα της οδού Αστυπάλαιας με τις αρχές να εντοπίζουν στη βεράντα μακάβριο εύρημα. Στην κατοχή του 33χρονου βρέθηκε και κατασχέθηκε μικροποσότητα κρυσταλλικής μεθαμφεταμίνης.
Όπως φαίνεται οι αρχές είχαν επιδείξει συστηματική ολιγωρία σε διαφορετικές περιπτώσεις, παρά το γεγονός ότι το παρελθόν του ζευγαριού, έδινε σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά.
Η 29χρονη είχε χωρίσει με τον Πολωνό σύζυγο της το 2015 και λίγο καιρό αργότερα άρχισε να συζεί με τον 33χρονο οικοδόμο. Γείτονες και στα δύο σπίτια που έμενε το ζευγάρι, κάνουν λόγο για συχνούς άγριους καβγάδες και βίαιες συμπεριφορές του άνδρα, τόσο προς την γυναίκα, όσο και προς τα παιδιά της. Το 2018, η αδερφή του Ανδρέα, εμφανίστηκε στο σχολείο της με σημάδια κακοποίησης. Άμεσα κινήθηκαν οι διαδικασίες και το κορίτσι δόθηκε σε ανάδοχη οικογένεια, όμως κανείς δεν επιχείρησε να αναζητήσει την τύχη του δεύτερου παιδιού, που ήταν ήδη νεκρό, θαμμένο μέσα στον αυτοσχέδιο τάφο της οδού Σκιάθου.
Οι αρμόδιες υπηρεσίες, συγγενείς αλλά και φίλοι, πείστηκαν από τους ισχυρισμούς της 29χρονης ότι το παιδί ήταν στην Πολωνία με το βιολογικό του πατέρα. Με αυτό τον τρόπο το ζευγάρι κατάφερε για 5 χρόνια να κρατά κρυμμένο το φρικιαστικό μυστικό. Όπως αποδείχτηκε από την έρευνα των αστυνομικών του Τμήματος Δίωξης Εγκλημάτων κατά Ζωής, ο Ανδρέας δεν είχε περάσει ποτέ τα σύνορα, ενώ ο πατέρας του που νοσηλεύεται σε ψυχιατρική κλινική στη Πολωνία, δεν γνώριζε κάτι για την τύχη του παιδιού.
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.