- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Ιωάννινα: Συνεχίζεται το θρίλερ με την εξαφάνιση δύο κοριτσιών
Εντοπίστηκαν στην Πάτρα πριν χαθούν ξανά
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Περιπολικό της ΕΛ.ΑΣ. Περιπολικό της ΕΛ.ΑΣ.](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/01/12/astinomia-peripoliko.jpg)
Δύο ανήλικα κορίτσια εξαφανίστηκαν από τα Ιωάννινα. Εντοπίστηκαν στην Πάτρα αλλά χάθηκαν ξανά. Σε εξέλιξη οι έρευνες.
Διαστάσεις θρίλερ λαμβάνει η υπόθεση εξαφάνισης δύο ανήλικων κοριτσιών από το Κέντρο Προστασίας Παιδιού Ιωαννίνων. Τα δύο κορίτσια, η μία 14 ετών και η άλλη 17 έφυγαν τη Δευτέρα από το Κέντρο Προστασίας παίρνοντας μαζί όλα τα πράγματά τους.
Όπως σημειώνει το epiruspost.gr, όταν η απουσία τους έγινε αντιληπτή ξεκίνησε η αναζήτηση από τους ανθρώπους του Κέντρου και την Αστυνομία η οποία ενημερώθηκε άμεσα.
Το μεσημέρι της Τρίτης, οι δύο ανήλικες είχαν εντοπιστεί στην Πάτρα στο σπίτι οικείου προσώπου της μεγαλύτερης. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, οι άνθρωποι του Κέντρου Προστασίας είχαν επικοινωνία μαζί τους και είχε κινηθεί η διαδικασία για επιστροφή τους στα Ιωάννινα.
Όμως ξαφνικά κάθε επικοινωνία χάθηκε. Τα κινητά τηλέφωνα έκλεισαν και ούτε μέσω των κοινωνικών δικτύων υπάρχει επαφή. Παράλληλα, είναι αδύνατη η επικοινωνία με το οικείο πρόσωπο της μίας ανήλικης που τις φιλοξενούσε.
Οι έρευνες για τον εντοπισμό των δύο κοριτσιών βρίσκονται σε πλήρη εξέλιξη.
Η ανακοίνωση από το Χαμόγελο του Παιδιού
Αργά το βράδυ της Τρίτης από το «Χαμόγελο του Παιδιού» σήμανε missing alert για τα δύο κορίτσια. Όπως σημειώνει ο Οργανισμός, το σήμα αναζήτησης εκδόθηκε μετά από αίτημα των ανθρώπων που τις φροντίζουν καθώς συντρέχουν λόγοι που θέτουν τη ζωή τους σε κίνδυνο.
Η Μαρία Γ., έχει ύψος 1.67 μ., είναι κανονικού βάρους, έχει μαύρα μαλλιά και καστανά μάτια. Την ημέρα που εξαφανίστηκε φορούσε μπλε τζιν παντελόνι, μαύρο γιλέκο, μαύρα αθλητικά παπούτσια και λευκό-γκρι φουλάρι.
Η Αλεξάνδρα Π., έχει ύψος 1,62 μ., είναι κανονικού βάρους, έχει καστανά μαλλιά και γαλαζοπράσινα μάτια. Την ημέρα που εξαφανίστηκε φορούσε μπλε τζιν παντελόνι, πράσινο φούτερ, πράσινο μπουφάν και ροζ αθλητικά παπούτσια. Κρατούσε ροζ σακίδιο πλάτης με ζωγραφισμένα ονόματα.
Οποιοσδήποτε έχει κάποια πληροφορία, παρακαλείται να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με «Το Χαμόγελο του Παιδιού» όλο το 24ωρο, στην «Ευρωπαϊκή Γραμμή για τις Εξαφανίσεις» 116000, σε όλα τα Αστυνομικά Τμήματα της χώρας αλλά και μέσω της εφαρμογής Missing Alert app οπού υπάρχει ζωντανή ενημέρωση για την εξαφάνιση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.