- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Ρεκόρ με διασωληνωμένους στις ΜΕΘ της Βόρειας Ελλάδας
Τα ποσοστά των ανεμβολίαστων κυμαίνονται από 91,7 έως 94,6%
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Κλίνη ΜΕΘ (ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ) Κλίνη ΜΕΘ (ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ)](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/10/14/volos-mana-gios-koronoios.jpg)
152 οι νοσηλευόμενοι με Covid στις ΜΕΘ νοσοκομειών της Βόρειας Ελλάδας - Αριθμός ρεκόρ του τελευταίου διμήνου σήμερα.
Στους 152 έχει φτάσει ο αριθμός των διασωληνωμένων με Covid στις ΜΕΘ των νοσοκομείων της Μακεδονίας και της Θράκης που υπάγονται στις αρμοδιότητες της 3ης και 4ης ΥΠΕ, με τα ποσοστά των ανεμβολίαστων να κυμαίνονται από 91,7 έως 94,6%. Ο αριθμός αυτός είναι ο μεγαλύτερος του τελευταίου διμήνου.
Σύμφωνα με σημερινά στοιχεία της 3ης ΥΠΕ, ο αριθμός των νοσηλευόμενων με Covid στις ΜΕΘ των νοσοκομείων που υπάγονται στην αρμοδιότητά της έχει φτάσει τους 92 (ο μεγαλύτερος αριθμός του τελευταίου διμήνου), με το ποσοστό των ανεμβολίαστων μεταξύ αυτών να είναι 94,6% . Ενδεικτικά να αναφέρουμε ότι χτες ο αριθμός νοσηλευόμενων με κορωνοϊό στις ΜΕΘ ήταν 83, ενώ στις 25/10 ήταν 74 και στις 25/9 ήταν 53.
Ο αριθμός των νοσηλευόμενων σε απλές κλίνες ανήλθε σε 445 με ποσοστό ανεμβολίαστων 76,5%, ενώ 30 ασθενείς με Covid νοσηλεύονται σε απλές κλίνες με μάσκα υψηλής ροής οξυγόνου, με ποσοστό ανεμβολίαστων 93,3%. Χτες, ο αριθμός των νοσηλευόμενων σε απλές κλίνες ήταν 450, στις 25/10 ήταν 403, ενώ στις 25/9 ήταν 305.
Σύμφωνα με σημερινά στοιχεία της 4ης ΥΠΕ, ο αριθμός των νοσηλευόμενων με Covid στις ΜΕΘ των νοσοκομείων που υπάγονται στην αρμοδιότητά της έχει φτάσει τους 60, με το ποσοστό των ανεμβολίαστων μεταξύ αυτών να είναι 91,7%, ενώ ο μεγαλύτερος αριθμός (63) είχε σημειωθεί στις 31/10. Να σημειωθεί ότι 7 κλίνες ΜΕΘ του νοσοκομείου Αγιος Παύλος από σήμερα μετατρέπονται σε ΜΕΘ Covid για να μπορέσουν να νοσηλευτούν οι ασθενείς που έχουν ανάγκη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι χτες ο αριθμός νοσηλευόμενων με κορωνοϊό στις ΜΕΘ των νοσοκομείων της 4ης ΥΠΕ ήταν 56, ενώ στις 25/10 ήταν 57 και στις 25/9 ήταν 60. Ο αριθμός των νοσηλευόμενων σε απλές κλίνες σήμερα είναι 362 με ποσοστό ανεμβολίαστων 73%, ενώ 45 ασθενείς με Covid νοσηλεύονται σε απλές κλίνες με μάσκα υψηλής ροής οξυγόνου με ποσοστό ανεμβολίαστων 88,9%. Χτες, αριθμός των νοσηλευόμενων σε απλές κλίνες ήταν 377, στις 25/10 ήταν 340 ενώ στις 25/9 ήταν 220.
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το μήνυμα που μεταφέρει η καμπάνια ενημέρωσης
Η συγκινητική ανάρτηση και η φωτογραφία από το τρισάγιο
Υποστηρίζει ότι δέχθηκε λεκτική και σωματική επίθεση μπροστά στο παιδί της
Αλλάζει το σκηνικό του καιρού - Έρχονται θερμικές καταιγίδες
Τα ίχνη του χάθηκαν στις 11 Ιουλίου
Οι αγαπημένοι της φίλοι με δάκρυα στα μάτια ανακοίνωσαν πότε και πού θα γίνει η κηδεία
Οι περιοχές που κινδυνεύουν περισσότερο
Το χρονικό και η δικαστική απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.