- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Το μήνυμα του Γιώργου Πατούλη για την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας
«Η φετινή Παγκόσμια Ημέρα Υγείας βρίσκει για δεύτερη χρονιά την Ελλάδα και την ανθρωπότητα να βιώνει μία πρωτόγνωρη υγειονομική κρίση»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο Περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης Ο Περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/07/patoulis.jpg)
Μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας έστειλε ο Πρόεδρος του ΙΣΑ και Περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης.
Το δικό του μήνυμα για την Παγκόσμια Ημέρα Υγείας έστειλε ο Πρόεδρος του ΙΣΑ και Περιφερειάρχης Αττικής, Γιώργος Πατούλης.
Το μήνυμα του κ. Πατούλη:
«Η φετινή Παγκόσμια Ημέρα Υγείας βρίσκει για δεύτερη χρονιά την Ελλάδα και την ανθρωπότητα να βιώνει μία πρωτόγνωρη υγειονομική κρίση που συνεχίζει να δοκιμάζει τις αντοχές της κοινωνίας, της οικονομίας και των υγειονομικών συστημάτων.
Το φετινό μήνυμα της Παγκόσμιας Ημέρας Υγείας «χτίζοντας ένα πιο δίκαιο και υγιή κόσμο» είναι επίκαιρο περισσότερο από ποτέ καθώς η πανδημία ανέδειξε σε παγκόσμιο επίπεδο τις ανισότητες στην πρόσβαση στην υγεία και την ανάγκη να διασφαλιστεί ισότιμη περίθαλψη σε όλους τους πολίτες.
Η χώρα μας στη μεγάλη αυτή μάχη που δίνει το τελευταίο χρόνο απέδειξε ότι στις δύσκολες στιγμές, οι δυνάμεις της κοινωνίας και της πολιτείας συστρατεύονται κάτω από την κοινή προσπάθεια.
Πρωταγωνιστής σε αυτή τη μάχη είναι το αξιόμαχο υγειονομικό προσωπικό που με αυταπάρνηση στάθηκε δίπλα στον πολίτη και στον ασθενή, προσφέροντας την κρίσιμη αυτή ώρα πολύτιμες υπηρεσίες.
Το πρόσωπο της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας είναι ο ανώνυμος γιατρός, νοσηλευτής, τραυματιοφορέας ο εργαζόμενος στο σύστημα υγείας που μπήκε στην πρώτη γραμμή της μάχης, ενάντια στον αόρατο εχθρό.
Η Περιφέρεια Αττικής και ο Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών από την πρώτη στιγμή της πανδημίας ανέπτυξαν ένα οργανωμένο σχέδιο δράσης και με στοχευμένες στρατηγικές παρεμβάσεις έχουν συνδράμει σημαντικά στην υγειονομική θωράκιση της Αττικής.
Αυτό το οποίο αποκομίσαμε αυτό το χρόνο είναι η συνειδητοποίηση του πόσο μεγάλη αξία έχει για όλους μας η υγεία και πόσο σημαντικό είναι ένα ισχυρό σύστημα περίθαλψης που βρίσκεται κοντά στο πολίτη, από το πρώτο στάδιο που είναι η πρόληψη μέχρι τη θεραπεία και τη μετανοσοκομειακή φροντίδα.
Παράλληλα αναδείχθηκαν η σημασία της ατομικής ευθύνης, η ανάγκη για εμπιστοσύνη στα επιστημονικά επιτεύγματα και η αξία της συσπείρωσης όλων των δυνάμεων της επιστήμης και της κοινωνίας, για την προστασία του πολίτη.
Η φαρέτρα της επιστήμης ενάντια στην πανδημία, ενισχύεται διαρκώς και η νίκη είναι κοντά. Είναι όμως και στο χέρι μας να προστατέψουμε τον εαυτό μας και τους συμπολίτες μας. Με ομοψυχία και ενότητα, σύντομα θα πάρουμε τη ζωή μας πίσω».
Ακολουθήστε την Athens Voice στο Google News κι ενημερωθείτε πρώτοι για όλες τις ειδήσεις
ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ: Live updates - Τι πρέπει να ξέρουμε για τον κορωνοϊό- Συνεχής ενημέρωση εδώ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.