Ελένη Τοπαλούδη: «Ήταν ζωντανή όταν την πέταξαν στη θάλασσα»
Ανατριχιαστικές περιγραφές -«Το βασάνισαν το κοριτσάκι μου» μονολογούσε ο πατέρας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![topaloudi topaloudi](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/22/topaloudi.jpg)
«Συναίνεση στον θάνατο δεν υπάρχει. Είχαμε σημάδια απειλής», κατέθεσε ο ιατροδικαστής στην υπόθεση της Ελένης Τοπαλούδη.
«Δεν υπάρχει συναίνεση στον θάνατο» είπε ο ιατροδικαστής Παναγιώτης Κοτρέτσος, που παρέλαβε την σορό της Ελένης Τοπαλούδη, όταν βρέθηκε να επιπλέει σε βραχώδη παραλία, αντικρούοντας τους ισχυρισμούς των κατηγορουμένων περί συναίνεσης του θύματος.
Ο ιατροδικαστής που διενέργησε νεκροψία-νεκροτομή στην σορό της φοιτήτριας, κατέθεσε στο ΜΟΔ ότι «βρήκαμε τραύματα που δεν δικαιολογούνταν από την πτώση» ενώ τόνισε πως η κοπέλα ήταν ζωντανή σε λιπόθυμη κατάσταση όταν την πέταξαν στην θάλασσα.
Ο μάρτυρας ανέφερε πως το γυμνό κορίτσι που έβγαλαν οι άντρες του Λιμενικού από την θάλασσα, έφερε συγκεκριμένα τραύματα που τους οδήγησαν στο συμπέρασμα πως πριν βρεθεί στο νερό είχε βασανιστεί. Έφερε προθανάτια τραύματα, χαρακιές στο λαιμό, που δήλωναν πως κάποιος είχε επιχειρήσει να την μαχαιρώσει, ενώ υπήρχαν, όπως είπε, σημάδια απόπειρας στραγγαλισμού με τα χέρια. «Είχαμε καθαρά την εντύπωση της απειλής» είπε ο ιατροδικαστής, ο οποίος κατέθεσε πως ο στραγγαλισμός μπορεί να μην ήταν παρατεταμένος αλλά για το θύμα «η ασφυξία είναι απειλή μεγαλύτερη από το μαχαίρι γιατί ο κίνδυνος είναι άμεσος. Είναι πρωτόγνωρο ένστικτο, νιώθεις ότι πεθαίνεις» .
Απαντώντας σε ερώτηση από έδρας ότι οι δράστες, και ειδικά ο Ροδίτης, ισχυρίζονται ότι το θύμα συναίνεσε σε ερωτική πράξη, ο ιατροδικαστής τόνισε: «Δεν υπάρχει συναίνεση στον θάνατο. Για να κάνει κάποιος αυτά τα πράγματα δεν είναι μόνο ο δόλος του να κάνει σεξ. Είναι κάτι που εκφεύγει ακόμη και της ακραίας ανθρώπινης συμπεριφοράς. Μου δίνει την εντύπωση ότι ο δράστης το θεωρεί την σωστή πρακτική και δεν είναι κάτι που λέμε ότι έχει ξεφύγει».
Ο μάρτυρας κατέθεσε ότι το σώμα της Ελένης δεν έφερε σημάδια που να καταδεικνύουν ότι η σορός της σύρθηκε για να μεταφερθεί. «Η μετακίνηση του σώματος (του θύματος) δεν θα ήταν ομαλή. Το σώμα της θα είχε προσκρούσει κάπου. Ωστόσο, δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι το σώμα μεταφέρθηκε βιαίως, δεν υπάρχει αυτό το…τραβολόγημα, ανέφερε, και εκτίμησε πως η μεταφορά του θύματος δεν μπορεί να έγινε από ένα άτομο.
Κατά τον κ. Κοτρέτσο, η φοιτήτρια θα είχε κάποιες ελπίδες να ανακάμψει, παρά τις βαρύτατες κακώσεις που έφερε, αν είχε μεταφερθεί σε νοσοκομείο.
Ο ιατροδικαστής ανέφερε επίσης πως η φοιτήτρια, όσο ήταν εν ζωή, δέχθηκε χτυπήματα στην αριστερή πλευρά του κεφαλιού, ενώ βρέθηκε σχισμένο και το αυτί της, προκαλώντας το γοερό κλάμα του πατέρα της Ελένης Τοπαλούδη, ο οποίος μονολογούσε «το βασάνισαν το κοριτσάκι μου…το βασάνισαν».
Το θύμα δέχθηκε χτύπημα στο κεφάλι που «ήταν πολύ βαρύ και προκάλεσε κάταγμα στο κρανίο και εγκεφαλική αιμορραγία» είπε ο μάρτυρας, ο οποίος προσδιόρισε τον πνιγμό ως αιτία θανάτου της Ελένης Τοπαλούδη.
Η δίκη θα συνεχιστεί στις 31 Ιανουαρίου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Από το 2017 είχαν ξεκινήσει τα προβλήματα
Εκδόθηκε Silver Alert - Πότε χάθηκαν τα ίχνη του
«Η αγορά εργασίας επηρεάζει και την άνοδο των Βάσεων»
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Πού θα φτάσει ο υδράργυρος τις επόμενες ημέρες - Η πρόγνωση Τσατραφύλλια
Μετ' εμποδίων η κίνηση των οχημάτων
Τι αποκάλυψε η αστυνομική έρευνα στα Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πώς συνέβη το σοβαρό ατύχημα
Διακεκριμένο μέλος της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας και διευθυντής της Seacrest Shipping
Το «μαργαριτάρι» των Κυκλάδων που αγαπούν όλοι οι φίλοι των watersports
Οι δύο γυναίκες θα παντρεύονταν σε 2 μήνες στην Πάρο - Πότε θα γίνει η κηδεία
Ο συμβολισμός για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον Ιούλιο του 1974 και οι καλεσμένοι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.