- CITY GUIDE
- PODCAST
-
34°
Πλήθος κόσμου στην κηδεία του Γιώργου Φουντούλη
«Αθάνατος» φώναζε ο κόσμος αποχαιρετώντας τον 26χρονο
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![53103-108005.jpg 53103-108005.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/11/04/53103-108005.jpg)
Στον ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου στο Παλαιό Ηράκλειο μετέβη πλήθος κόσμου για να αποχαιρετήσει τον 26χρονο Γιώργο Φουντούλη, ο οποίος δολοφονήθηκε την Παρασκευή στο Νέο Ηράκλειο. Ο κόσμος φώναζε «αθάνατος», ενώ στο κοιμητήριο ακούστηκε ο εθνικός ύμνος.
Η οικογένεια του Γιώργου Φουντούλη δεν επιθυμούσε να παρευρεθεί κανείς πολιτικός από κανένα κόμμα στην κηδεία του παιδιού τους και ζήτησε, αντί στέφανου, να ενισχυθεί το Σικιαρίδειο Ίδρυμα, στο οποίο φοιτά η αδερφή του Γιώργου, Ειρήνη. Ακόμη ζήτησε από τα μέσα ενημέρωσης που βρέθηκαν εκεί να μην υπάρξει δημοσιογραφική κάλυψη. Οι γονείς επίσης εξέφρασαν την επιθυμία να παρευρεθούν οι φίλοι του, όχι ως χρυσαυγίτες, αλλά ως φίλοι που θέλουν να τιμήσουν τον φίλο τους. Όπως είπαν σε μήνυμα που ανέβασαν στο facebook: «Δεν θέλουμε αίμα, το παιδί μας πότισε την άσφαλτο με το αίμα του, ούτε τιμή, γνωρίζουμε την ακεραιότητα και την εντιμότητα του παιδιού μας. Η οικογένεια δεν επιθυμεί να παρευρεθεί κανένας πολιτικός από κανένα κόμμα», αναφέρεται χαρακτηριστικά. Διακριτική ήταν η παρουσία της Αστυνομίας.
Λ.Χ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάχη να μην φτάσουν οι φλόγες στην Μάζα
Νέο περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας φτάνει στα δικαστήρια - Ποια ποινή του επιβλήθηκε
Κάλεσε τους ντόπιους να μην κυκλοφορούν λόγω της άφιξης κρουαζιερόπλοιου - Έντονες αντιδράσεις
«Από τη στιγμή που λέμε μεταπολίτευση λέμε Δημοκρατία» τόνισε η ιστορικός
Αναμένονται και τοπικές χαλαζοπτώσεις
Ο 32χρονος συνελήφθη μετά από καταγγελία
Ταυτοποιήθηκαν οι δράστες
Αναλυτικά τα στοιχεία των επιχειρήσεων που «πιάστηκαν» στους ελέγχους
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.