- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
«Αντίο Ελένη» - Θρηνεί το Διδυμότειχο στην κηδεία της φοιτήτριας που δολοφονήθηκε στη Ρόδο (εικόνες, video)
Μαρτύρησε στα χέρια των δολοφόνων της λέει ο ιατροδικαστής
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![kideiarodos5.jpg kideiarodos5.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/12/05/kideiarodos5.jpg)
Αβάσταχτος πόνος, ανείπωτη θλίψη αλλά και οργή στο Διδυμότειχο, κατά τη διάρκεια της κηδείας της 21χρονης φοιτήτριας που δολοφονήθηκε στη Ρόδο. Η σορός της 21χρονης φοιτήτριας μεταφέρθηκε το βράδυ της Τρίτης (4/12) από την Ρόδο στην Αλεξανδρούπολη και από κει στο Διδυμότειχο.
![kideiarodos.jpg kideiarodos.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kideiarodos.jpg)
![kideiarodos1.jpg kideiarodos1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kideiarodos1.jpg)
Τραγικές φιγούρες οι γονείς της που δεν μπορούν να πιστέψουν αυτό που συνέβη στο παιδί τους. «Δεν πίστευα ποτέ ότι θα έντυνα το παιδί μου νυφούλα για να το βάλω στο φέρετρο» είπε σπαρακτικά η μητέρα.
Τη σορό της 21χρονης Ελένης συνόδευσε η μπάντα του Δήμου Διδυμοτείχου, καθώς ο πατέρας της είναι αντιδήμαρχος της πόλης.
Τι διαπίστωσε ο ιατροδικαστής
Ο ιατροδικαστής που εξέτασε το άψυχο σώμα της κοπέλας αποκάλυψε ότι η άτυχη νεαρή μαρτύρησε στα χέρια των δολοφόνων της.
Εκτός από το χτύπημα στο κεφάλι, υπάρχουν και άλλα ευρήματα που δείχνουν ότι την κακοποίησαν βάναυσα. Το συγκλονιστικό στοιχείο είναι ότι η κοπέλα ήταν ζωντανή, όταν την πέταξαν στη θάλασσα. Αν την πήγαιναν στο νοσοκομείο σήμερα θα ζούσε, σύμφωνα με τον ιατροδικαστή Ρόδου.
Ο ιατροδικαστής κ. Παναγιώτης Κοτρέτσος, μιλώντας στο «protothema.gr», εξήγησε ότι πρόκειται για μια εγκληματική ενέργεια. Αιτία θανάτου της άτυχης κοπέλας είναι ο πνιγμός, ενώ έφερε και σημάδια στραγγαλισμού αλλά και εκδορές και χτυπήματα σε διάφορα σημεία του σώματός της. Όσον αφορά την κατηγορία περί βιασμού που άσκησε ο εισαγγελέας, ο ιατροδικαστής ανέφερε ότι διερευνάται και δεν είναι σε θέση να πει κάτι ακόμη.
Στο μεταξύ στον εισαγγελέα Ρόδου προσήχθησαν, σήμερα το πρωί, οι δύο νεαροί (ο 19χρονος Αλβανός και ο 21χρονος Ροδίτης) που κατηγορούνται για τη δολοφονία της άτυχης κοπέλας.
Ο Μανώλης Κούκουρας και ο Αλέξανδρο Λουτσάι λίγο πριν τις 8 το πρωί μεταφέρθηκαν τρέχοντας στον ανακριτή για να απολογηθούν για το στυγερό έγκλημα που έχει συγκλονίσει όλη την Ελλάδα.
Η επιλογή αυτής της ώρας έγινε διότι δεν υπάρχει κόσμος τέτοια ώρα έξω από το δικαστικό μέγαρο της Ρόδου. Η τοπική κοινωνία είναι εξαγριωμένη με τους δύο νεαρούς και υπήρχε φόβος λιντσαρίσματοςαν η μεταφορά τους γινόταν σε ώρα αιχμής. Μάλιστα τους δράστες τους συνόδευαν οι ειδικές δυνάμεις του Λιμενικού Σώματος.
Οι δύο φερόμενοι ως δράστες επιρρίπτουν o ένας στον άλλον την ευθύνη για το θάνατο της φοιτήτριας.
Όπως έγινε γνωστό, αφού τους ανακοινώθηκαν οι κατηγορίες, οδηγήθηκαν στην ανακρίτρια, όπου ζήτησαν και πήραν προθεσμία για να απολογηθούν την ερχόμενη Παρασκευή.
Σε βάρος των δύο νεαρών ο εισαγγελέας Ρόδου έχει ασκήσει ποινικές διώξεις για ανθρωποκτονία από πρόθεση σε ήρεμη ψυχική κατάσταση και για βιασμό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το χρονικό και η δικαστική απόφαση που προκάλεσε αντιδράσεις
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.