- CITY GUIDE
- PODCAST
-
29°
Λατέρνα, φτώχια και φιλότιμο
Πέντε χρονάκια στην τσίτα, έχω πλέον εξοικειωθεί με την όλη φάση
![88774-199485.jpg 88774-199485.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/88774-199485.jpg)
![98681-197492.jpg 98681-197492.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/05/30/98681-197492.jpg)
Πολλοί κουράστηκαν και το ’κοψαν κιόλας προς ιδιωτικούς παραδείσους. Στα βιβλία, στα σινεμά, στις μαγειρικές και στις βεγγέρες, στην κηπουρική, στις συναυλίες, στες ηδονές του «ό,τι πάρεις ένα τάληρο». Και είναι λοιπόν τόσο κακό, γιατρέ μου, γύρω τριγύρω να γίνεται της Πομπηίας και συ να ευελπιστείς να σε βρουν μια μέρα σε ανάρμοστη στάση οι αρχαιολόγοι;
Δοκιμάζω, αλλά δεν μου πετυχαίνει το ρημάδι το καμασούτρα, γιατί θέλει φαντασία και προπάντων έναν κάποιον ενθουσιασμό. Κι αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και σε πετύχει καμιά συμφωνία στο ογδονταεννέα λεπτό; Πώς τον πετάς μετά τον άλλον από πάνω σου; Πώς ξαναγίνεσαι πολίτης;
Στην αντίπερα του συριζαϊκού μπούνκερ, ο υπόλοιπος πολιτικός κόσμος, ανέμελα μοιραίος, επιβιβάζεται στις φελούκες. Αν τον σπλαχνιστεί ο δουλέμπορας και δεν του τραβήξει τον πύρο στα μισά της διαδρομής, έχει καλώς. Θα βγει στη στεριά, θα στύψει το μαγιό του και μετά θα ψάχνει για κανά vintage βολικό κορίτσι με ρακέτες, να ξεχαρμανιάσει. Ναυσικάααα, Ναυσικάαα...
- Η Ναυσικά μάς τελείωσε, μεσιέ. Δεδομένων των συνθηκών και σελαγιζούσης της σελήνης, από δω και μπρος θα έχετε να κάνετε με μένα, την Κασσάνδρα.
Ξέρετε εσείς κανέναν που να έκανε ποτέ χωριό με τέτοια τετραπέρατη γυναίκα; Να γιατί στη νέα μας Οδύσσεια ο ήρωας θα έχει πολύ διαφορετικό τέλος απ’ αυτό της ομηρικής. Αντί να τεντώσει τη χορδή θα γυρίσει το τόξο του σε άρπα ξεκούρδιστη και θα συναγελάζεται ασμένως με τους εθνολαϊκιστές έτσι ώστε να ανοίξει και καμια θέση εργασίας για τον χορδιστή μουσικών οργάνων που λέγαμε και τις προάλλες. Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είμαστε. Με τη διαφορά ότι η Ζωή, καλό κορίτσι αλλά κάπως μπρούτο, μπέρδεψε το πιάνο με τη λατέρνα που, όσο να πεις, το θέλει το συνεχές κουρδισματάκι της.
Προσωπικά δεν έχω την υπομονή, ούτε τη μέση-σίδερο του Αυλωνίτη να της γυρνάω τη μανιβέλα ολημερίς. Πέντε χρονάκια στην τσίτα, έχω πλέον εξοικειωθεί με την όλη φάση. Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβούμαι τίποτα – είμαι πίθηκος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.