Χάρης Δούκας: H κυβέρνηση έχει αφαιρέσει αρμοδιότητες και πόρους από την αυτοδιοίκηση
Η συνέντευξη του Δημάρχου Αθηναίων στην ιστοσελίδα «Libre»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Χάρης Δούκας: H κυβέρνηση έχει αφαιρέσει αρμοδιότητες και πόρους από την αυτοδιοίκηση Χάρης Δούκας: H κυβέρνηση έχει αφαιρέσει αρμοδιότητες και πόρους από την αυτοδιοίκηση](/images/1074x600/1/jpg/files/2024-08-11/xaris-doukas__7_.jpg)
Χάρης Δούκας: Η συνέντευξη στην Libre
«Όταν ανέλαβα τα καθήκοντα μου πίστευα ότι θα βρισκόμουν αντιμέτωπος με τα προβλήματα της πόλης και των δημοτών. Δεν περίμενα ότι θα είχα αντίπαλο και μια κυβέρνηση που κάνει ό,τι περνά από το χέρι της για να κάνει τη ζωή της Αθήνας και των άλλων πόλεων της χώρας ακόμα πιο δύσκολη» αναφέρει ο Δήμαρχος Αθήνας, Χάρης Δούκας, σε συνέντευξή του στην ιστοσελίδα «Libre».
Χάρης Δούκας: H κυβέρνηση έχει αφαιρέσει αρμοδιότητες και πόρους από την αυτοδιοίκηση
Όπως εξηγεί ο Χάρης Δούκας, «η κυβέρνηση έχει αφαιρέσει αρμοδιότητες και πόρους από την αυτοδιοίκηση. Νομοθέτησαν ρυθμίσεις που επιβαρύνουν την Αθήνα, αρνούνται να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα, που αφορούν από την ενεργειακή ανακούφιση των πιο ευάλωτων πολιτών, μέχρι τους παιδικούς σταθμούς. Παντού, σε όλη την Ελλάδα, το μεγάλο εμπόδιο για τους δήμους είναι η εχθρική προς την αυτοδιοίκηση, κυβέρνηση του κ. Μητσοτάκη».
«Παρόλα τα εμπόδια που μας έβαλαν», προσθέτει ο Χ. Δούκας, «ποτέ άλλοτε δεν έγινε τόσο έργο, όσο μέσα σε μόλις επτά μήνες. Υλοποιούμε αυτά που δεσμευτήκαμε, δρομολογούμε λύσεις στα μεγάλα προβλήματα της πρωτεύουσας. Ανατάξαμε το έργο στον Βοτανικό, παρά το γεγονός ότι στο σημείο που θα γινόταν το γήπεδο παραλάβαμε έναν σκουπιδότοπο, οι δενδροφυτεύσεις ξεπέρασαν τις 2000, η φωταγώγηση των πλατειών και των αλσών προχωρά με γοργούς ρυθμούς, οι κοινές περιπολίες ΕΛΑΣ και δημοτικής αστυνομίας έγιναν επιτέλους πραγματικότητα, η μάχη που δώσαμε για το πόσο τσιμέντο αντέχει η πόλη μας δικαιώθηκε από το ΣτΕ, ζωντανέψαμε όλες τις γειτονιές του δήμου με περισσότερες από 100 πολιτιστικές εκδηλώσεις μέσα στο καλοκαίρι. Όλα αυτά δεν είναι σχέδια επί χάρτου. Είναι, έργο, ορατό στους κατοίκους. Όσο και αν προσπαθεί η προπαγάνδα του κ. Μητσοτάκη, που δεν άντεξε την ήττα στην Αθήνα, έχει απέναντι της, ανίκητο αντίπαλο, μια καθημερινότητα που αλλάζει».
Ο Χάρης Δούκας για την Βασιλίσσης Όλγας
Στη συνέντευξή του σημειώνει ότι «είναι διαπιστωμένο και αναμφίβολο ότι το κλείσιμο της Βασιλίσσης Όλγας έχει επιφέρει κυκλοφοριακό πρόβλημα στην Αθήνα και ο κόσμος δικαίως διαμαρτύρεται. Όλη αυτή η κατάσταση οφείλεται και σε ένα ανεξήγητο εκνευρισμό με τον οποίο αντιμετωπίζει το ζήτημα η κυβέρνηση».
«Ο δικός μας στόχος είναι να παραδοθεί ο δρόμος στην κυκλοφορία. Στο δικό μας σχεδιασμό προβλέπεται δρόμος ήπιας κυκλοφορίας. Τα αυτοκίνητα θα μπορούν να χρησιμοποιούν τη Βασιλίσσης Όλγας, ειδικά για να στρίψουν από τη Λεωφόρο Αμαλίας προς το Παναθηναϊκό Στάδιο και να μην χρειάζεται να φτάνουν μέχρι το Κουκάκι. Απέναντι σε αυτή μας την ξεκάθαρη πρόθεση, έχουμε συναντήσει τα εμπόδια που μας βάζουν συνεχώς οι αρμόδιοι υπουργοί της κυβέρνησης. Η θέση μας είναι ξεκάθαρη, εάν οι αρχαιολόγοι ανάψουν το πράσινο φως, η Λεωφόρος Βασιλίσσης Όλγας θα ανοίξει την επόμενη κιόλας μέρα. Είναι προεκλογική μας δέσμευση και θα την υλοποιήσουμε» τονίζει ο Δήμαρχος Αθήνας.
Για τις εκλόγες του ΠΑΣΟΚ
Απαντώντας, μεταξύ άλλων, στο «αντικειμενικό ζήτημα εξισορρόπησης των υποχρεώσεών του ως Δημάρχου Αθήνας και προέδρου του ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής εαν εκλεγεί τον Οκτώβριο», ο Χ. Δούκας σημείωσε, καταρχάς, ότι «απορώ που το ενδιαφέρον των στελεχών της κυβέρνησης επικεντρώνεται στο εάν θα είμαι εγώ Δήμαρχος και Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Δεν θυμάμαι να εξέφραζαν την ίδια δυσαρέσκεια όταν υποψήφιος για την αρχηγία της Νέας Δημοκρατίας ήταν ο Περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας».
«Στο ερώτημα, λοιπόν, αν μπορώ να τα καταφέρω και ως δήμαρχος Αθήνας και ως πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ; Απαντώ, με σιγουριά, ναι. Είναι δύο διαφορετικές ιδιότητες που όχι μόνο δεν συγκρούονται μεταξύ τους, αλλά ενισχύει η μια την άλλη» τονίζει, μεταξύ άλλων, στη συνέντευξή του, ο Χ. Δούκας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η συνέντευξη του Δημάρχου Αθηναίων στην ιστοσελίδα «Libre»
«H εφημερίδα Documento και ο εκδότης της συνεχίζουν τα λιβελογραφήματα κατά του Προέδρου» αναφέρει η Χαριλάου Τρικούπη
Το σποτ του υποψηφίου για την προεδρία του ΠΑΣΟΚ από την περιοδεία του στη Ζάκυνθο
Σημαντικές εκπτώσεις για τους δικαιούχους
Τα επόμενα βήματα για την πλήρωση της βουλευτικής έδρας
«Τα πραξικοπήματα του Αυγούστου» - Πόλεμος μέχρι εσχάτων στον ΣΥΡΙΖΑ - Το άρθρο για τις εξελίξεις στον ΣΥΡΙΖΑ που δημοσιεύεται στο Documento
Στην Ανατολική Αττική πριν την περιοδεία της στη Βόρεια Ελλάδα
Η ανάρτηση του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ
Η ανακοίνωση του βουλευτή Επικρατείας και η αντίδραση της Κουμουνδούρου
Κίνδυνοι ακόμα και για mega fires
Τι προβλέπεται για συντάξεις, εισφορές και επιδόματα
Η ανάρτηση του πρώην διευθυντή της εφημερίδας για τον Πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ
«Δεν βλέπω ούτε πίεση ούτε και κίνηση. Μόνο απαγορεύσεις συζητιούνται»
Ο πρωθυπουργός δημοσίευσε φωτογραφία με έξι βιβλία Ελλήνων και ξένων συγγραφέων
Ο υποψήφιος για την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ δεν έχασε την ευκαιρία να απαντήσει με χιούμορ στον γνωστό κωμικό
Οι «διαφωνίες» με τον Αλέξη Τσίπρα - Χείρα φιλίας στον Παύλο Πολάκη
«Οι μισοί Έλληνες δεν θα κάνουν φέτος διακοπές» λέει ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Μας αρέσει ή όχι, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήρθε για να μείνει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.