- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
Από Κύθνο και Σύρο ο Στέφανος Κασσελάκης ξεκίνησε περιοδεία σε 29 νησιά
«Δεν υπάρχουν για μας ξεχασμένοι Έλληνες», δήλωσε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Από Κύθνο και Σύρο ο Στέφανος Κασσελάκης ξεκίνησε περιοδεία σε 29 νησιά O Στέφανος Κασσελάκης με τον Ευάγγελο Αποστολάκη](/images/1074x600/1/jpg/files/2024-04-20/6196126__1_.jpg)
Στ. Κασσελάκης: «Δεν υπάρχουν για μας ξεχασμένοι, παραγκωνισμένοι Έλληνες». Από Κύθνο και Σύρο ξεκίνησε η περιοδεία του σε 29 νησιά
Στη Σύρο, τον πρώτο σταθμό της περιοδείας που πραγματοποιεί σε 29 νησιά σε διάστημα δέκα ημερών, βρίσκεται ο Στέφανος Κασσελάκης.
Κασσελάκης: Θα επισκεφτώ 29 νησιά, κάτι που δεν έχει κάνει ποτέ κανένας πολιτικός
Όπως σημειώνει σε σχετική ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ ΠΣ θέλει να μεταφέρει «το μήνυμα μας από την Κύθνο μέχρι τη Ρω και από τους Αρκιούς μέχρι τη Σκύρο: Δεν υπάρχουν για μας ξεχασμένοι, παραγκωνισμένοι Έλληνες».
Ο κ. Κασσελάκης αναφέρει ότι ξεκίνησαν σήμερα «με τον ναύαρχο Αποστολάκη και την ομάδα μας» και ενώ ήταν να φύγουν στις 10πμ, περίμεναν να πέσουν οι άνεμοι και απέπλευσαν στη 1μμ.
«Μπροστά μας όλο το Αιγαίο. Για 10 ολόκληρες μέρες. Πάνω από 1000 ναυτικά μίλια. Θα επισκεφτώ 29 νησιά, σε μία περιοδεία που δεν έχει κάνει ποτέ κανένας πολιτικός», αναφέρει, για να σημειώσει: «Θέλω να μεταφέρω το μήνυμά μας από την Κύθνο μέχρι τη Ρω και από τους Αρκιούς μέχρι τη Σκύρο: Δεν υπάρχουν για μας ξεχασμένοι, παραγκωνισμένοι Έλληνες».
Επιπλέον τονίζει ότι θέλει να μεταφέρει «το πρόγραμμά μας για την ακρίβεια, την ασφάλεια, τη φορολογία, την αναμόρφωση του Κράτους στους νησιώτες μας, που ζουν στο πιο κομβικό σημείο της πατρίδας μας», αλλά και να καταγράψει αυτοπροσώπως, «νησί προς νησί, τα προβλήματα των κατοίκων».
![Από Κύθνο και Σύρο ο Στέφανος Κασσελάκης ξεκίνησε περιοδεία σε 29 νησιά Ο Στέφανος Κασσελάκης στη πλώρη καραβιού](/images/w734/1/jpg/files/2024-04-20/6196128.jpg)
«Όλες μας οι δυνάμεις στην υπηρεσία των συμπολιτών μας»
«Το είπα και χθες: Όλες μου οι αντοχές - όλες μας οι δυνάμεις στην υπηρεσία των συμπολιτών μας από άκρη σε άκρη της Ελλάδας. Για μια καλύτερη ζωή», υπογραμμίζει ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ.
Σύμφωνα με πληροφορίες, λόγω των ισχυρών μποφόρ, πρώτος σταθμός της περιοδείας του κ. Κασσελάκη ήταν τελικά η Κύθνος και εν συνεχεία μετέβησαν στη Σύρο. «Δύσκολα βγαίνει ο μήνας», του είπαν εργαζόμενοι στο λιμάνι, σε σύντομη φιλική κουβέντα που είχαν κατά την άφιξη στο νησί.
Το ζήτημα των αυξημένων δυσκολιών διαβίωσης στα νησιά και των ιδιαιτεροτήτων που αντιμετωπίζουν, τέθηκε στη σύσκεψη που είχε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ με το ΔΣ του Επιμελητηρίου Κυκλάδων στην Ερμούπολη, με τον κ. Κασσελάκη να υπογραμμίζει τη σημασία που αποδίδει ο ΣΥΡΙΖΑ στο πώς τα νησιά θα έχουν μόνιμο πληθυσμό όλο τον χρόνο και πώς θα έρχονται νέοι άνθρωποι να ξεκινούν εκεί τη ζωή τους.
«Το τελευταίο διάστημα πάμε ανάποδα», του είπαν, «λόγω του αυξημένου κόστους κλείνουν από Σεπτέμβρη στα περισσότερα νησιά τα εστιατόρια, η ζωή το χειμώνα ακόμα και στη Σύρο αρχίζει και πέφτει».
Επισήμαναν δε στον κ. Κασσελάκη ότι ο περίπλους που θα πραγματοποιήσει «θα είναι μια συγκλονιστική εμπειρία, γιατί θα μπορέσετε να δείτε και τις ιδιαιτερότητες που είναι δύσκολο να σας περιγράψει κάποιος από μακριά, αν δεν τις δείτε από κοντά».
Ο κ. Κασσελάκης συναντήθηκε με τον δήμαρχο της Σύρου
Μετά από τη σύσκεψη στο Επιμελητήριο, ο κ. Κασσελάκης συναντήθηκε με τον δήμαρχο του νησιού, Αλέξη Αθανασίου. Ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης τόνισε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ παράγει θέσεις για πάρα πολλά ζητήματα, ειδικά για θέματα οικονομίας, φορολογία, ακρίβεια, θέματα ασφάλειας.
Σημείωσε ότι προφανώς το θέμα της νησιωτικότητας είναι πολύ σημαντικό για τον ΣΥΡΙΖΑ, όπως υπήρξε σημαντικό για τον ΣΥΡΙΖΑ εξαρχής, κάνοντας ιδιαίτερη μνεία στο έργο του Νεκτάριου Σαντορινιού για την καθιέρωση του μεταφορικού ισοδύναμου επί διακυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ. «Με τον αείμνηστο Νεκτάριο είχαμε μια φοβερή συνεργασία», τόνισε από την πλευρά του ο κ. Αθανασίου.
Κατά το ξεκίνημα της συνάντησης ο δήμαρχος σχολίασε τον δύσκολο καιρό με τον οποίο απέπλευσαν ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ με την ομάδα του, με τον κ. Αποστολάκη να σχολιάζει ότι «άμα δείτε και με τι σκάφος ταξιδεύουμε, δεν το πιστεύει κανείς ότι ταξιδεύουμε», προσθέτοντας ότι ταξίδεψαν με «7αράκι».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.