Χάρης Δούκας: Να αφουγκραζόμαστε με ευθύνη τις αγωνίες των πολιτών και να μην αποφασίζουμε ερήμην τους
Ο Δήμαρχος Αθηναίων μίλησε σε εκδήλωση στα Ιωάννινα με θέμα «Η συμμετοχή του πολίτη στις νέες προκλήσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Χάρης Δούκας: Να αφουγκραζόμαστε με ευθύνη τις αγωνίες των πολιτών και να μην αποφασίζουμε ερήμην τους Χάρης Δούκας: Να αφουγκραζόμαστε με ευθύνη τις αγωνίες των πολιτών και να μην αποφασίζουμε ερήμην τους](/images/1074x600/1/jpg/files/2024-02-06/doukas.jpg)
Χάρης Δούκας: Να αφουγκραζόμαστε με ευθύνη τις αγωνίες των πολιτών - Ο Δήμαρχος Αθηναίων μίλησε σε εκδήλωση στα Ιωάννινα με θέμα «Η συμμετοχή του πολίτη στις νέες προκλήσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης»
Ο Δήμαρχος Αθηναίων Χάρης Δούκας μίλησε σε εκδήλωση στα Ιωάννινα με θέμα «Η συμμετοχή του πολίτη στις νέες προκλήσεις της τοπικής αυτοδιοίκησης».
Xάρης Δούκας: Oι δύο προκλήσεις που «αντιμετωπίζει» η τοπική αυτοδιοίκηση
Αναφέρθηκε στη διπλή πρόκληση, τη σημαντικότερη στα χρόνια της μεταπολίτευσης, με την οποία βρίσκεται αντιμέτωπος ο θεσμός της τοπικής αυτοδιοίκησης στην χώρα μας, επισημαίνοντας: «Η πρώτη πρόκληση είναι να ξαναχτίσουμε την σχέση των αιρετών με τους πολίτες, αλλά και των αιρετών με την κεντρική διοίκηση.
Η δεύτερη πρόκληση είναι να καταφέρουμε όλοι μαζί, να επανασχεδιάσουμε τις πόλεις, σε αυτό το δύσκολο περιβάλλον των πρωτόγνωρων απειλών. Πρέπει να πετύχουμε, για να μπορέσουν οι πολίτες να ανακτήσουν το δικαίωμα στην πόλη και να συναποφασίζουν με τους αιρετούς στους δήμους».
Ο Δήμαρχος Αθηναίων έθεσε το πλαίσιο προκειμένου να αποκατασταθεί η διαταραγμένη σχέση των πολιτών με την τοπική αυτοδιοίκηση, σημειώνοντας: «Να αφουγκραζόμαστε με ευθύνη τις αγωνίες των πολιτών, να έχουμε τα προβλήματα της καθημερινότητας στην ατζέντα της δράσης μας, να μην αποφασίζουμε ερήμην τους και να δίνουμε λύσεις στα προβλήματα. Αυτό προϋποθέτει μεταρρυθμίσεις, ρήξεις και συγκρούσεις».
Ο Χάρης Δούκας υπογράμμισε ότι η κεντρική διοίκηση δίνει ρεσιτάλ συγκεντρωτισμού, αποδυναμώνοντας τους δήμους και απαρίθμησε τις τελευταίες κυβερνητικές αποφάσεις που απαξιώνουν τον ρόλο των αιρετών: «Η κυβέρνηση επιβαρύνει τους δημοτικούς προϋπολογισμούς με 240 εκατομμύρια ευρώ τέλη ταφής απορριμμάτων.
Πέταξε τους δήμους από τις εταιρείες που θα διαχειρίζονταν μεγάλα έργα στις πόλεις τους, μεγάλες αναπλάσεις. Εγώ για παράδειγμα έχασα την Ανάπλαση Αθήνας Α.Ε., έγινε Ανάπλαση Α.Ε. για όλη τη χώρα. Με απόφαση της κυβέρνησης κάποιοι υπουργοί οι οποίοι δεν έχουν πάρει ποτέ την ψήφο σας θα αποφασίζουν σε ποιους λόφους, σε ποιες πλατείες, σε ποιους δρόμους θα κάνουν αναπλάσεις. Όλα τα μεγάλα έργα θα τα αποφασίζουν άλλοι ερήμην μας».
Φτιάχνουμε ένα ενωτικό, αυτοδιοικητικό κίνημα στα χρόνια που έρχονται τόνισε ο Χάρης Δούκας
Ο Χάρης Δούκας τόνισε ότι η τοπική Αυτοδιοίκηση είναι ο θεσμός που βρίσκεται πιο κοντά στον πολίτη, γι’ αυτό πρέπει να είναι ισχυρή και ανεξάρτητη. «Είμαστε αποφασισμένοι να διεκδικήσουμε ισχυρούς - θεσμικά και οικονομικά - δήμους, παρόντες στην ψηφιακή εποχή, ευαίσθητους στα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα. Δεν φοβόμαστε. Σηκώνουμε ανάστημα. Διεκδικούμε την αξιοπρέπεια. Φτιάχνουμε ένα ισχυρό, ενωτικό, αυτοδιοικητικό κίνημα, δύναμη αλλαγής στα χρόνια που έρχονται» κατέληξε.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.