Νίκος Ανδρουλάκης: Είμαστε η 2η δύναμη στην Αυτοδιοίκηση και ο αξιόπιστος αντίπαλος της ΝΔ
«Η δημοκρατική παράταξη είναι η προοδευτική δύναμη που θα αντιπαρατεθεί στην κυβέρνηση»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![O πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Νίκος Ανδρουλάκης © ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ/EUROKINISSI Νίκος Ανδρουλάκης: Είμαστε η 2η δύναμη στην Αυτοδιοίκηση και ο αξιόπιστος αντίπαλος της ΝΔ](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-10-08/andoulakis-kass.jpg)
Αυτοδιοικητικές Εκλογές 2023 - Νίκος Ανδρουλάκης: Είμαστε η 2η δύναμη στην Αυτοδιοίκηση και ο αξιόπιστος αντίπαλος της ΝΔ
Ικανοποίηση για το εκλογικό αποτέλεσμα της αυτοδιοικητικής κάλπης εξέφρασε ο Νίκος Ανδρουλάκης, ενώ δεν παρέλειψε να σηκώσει το «γάντι» που του έριξε ο Στέφανος Κασσελάκης για να τονίσει ότι το ΠΑΣΟΚ είναι η δημοκρατική παράταξη είναι η προοδευτική δύναμη που με αξιοπιστία θα δώσει τη μάχη έναντι της Νέας Δημοκρατίας.
Αναλυτικά η δήλωση Ανδρουλάκη:
«Το αποτέλεσμα των εκλογών απόψε είναι καθαρό: Το ΠΑΣΟΚ συνεχίζει τη σταθερά ανοδική του πορεία. Είναι ξεκάθαρα με μεγάλη διαφορά η δεύτερη δύναμη στην αυτοδιοίκηση.
Όμως, έχουμε μεγάλες προκλήσεις μπροστά μας. Έχουμε να πετύχουμε πολύ περισσότερα και θα τα πετύχουμε μαζί με τον δημοκρατικό προοδευτικό κόσμο της χώρας γιατί η μεγάλη πρόκληση και ο μεγάλος στόχος είναι ένας: Η παράταξή μας, η δημοκρατική παράταξη, να είναι στις επόμενες εθνικές εκλογές η αξιόπιστη προοδευτική δύναμη, που θα αντιμετωπίσει με επιτυχία τη Νέα Δημοκρατία.»
Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τις δηλώσεις του προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ ο κ. Ανδρουλάκης σημείωσε:
«Η αγωνία μας είναι στις επόμενες εθνικές εκλογές, η Νέα Δημοκρατία να έχει έναν αξιόπιστο, αξιόμαχο, ισχυρό αντίπαλο. Και αυτό δεν θα επιτευχθεί με σόου. Αυτό θα επιτευχθεί με αγώνα καθημερινό, με πολιτικό πρόγραμμα συγκροτημένο, με θέσεις μέσα στη Βουλή και έξω από αυτήν. Να είστε σίγουροι ότι αυτή είναι η αγωνία μας.
»Είμαι σίγουρος ότι με την ανανέωση, την ενότητα, τον καθαρό λόγο θα τα καταφέρουμε.
»Γιατί η Νέα Δημοκρατία κυβερνά τρεις μήνες και μέσα σε αυτούς τους τρεις μήνες, αντί να αντιμετωπίζει τα προβλήματα, συσσωρεύονται και νέα. Τεράστιες ανισότητες, η ακρίβεια καλπάζει, η κλιματική αλλαγή έφερε βιβλικές φυσικές καταστροφές που δεν είχαν τη δυνατότητα μέσω πρόληψης να τις αντιμετωπίσουν, και παιχνίδια με τους θεσμούς. Είχε το θράσος ο κ. Μητσοτάκης να τα βρει ακόμη και με τον ακροδεξιό Βελόπουλο για να αλώσει τις ανεξάρτητες αρχές.
»Αυτές είναι οι μεγάλες προκλήσεις και σε αυτές τις προκλήσεις το ΠΑΣΟΚ θα είναι απέναντι από τη Νέα Δημοκρατία, με σταθερό λόγο, πρόγραμμα και καθημερινό αγώνα».
Ερωτηθείς για το στίγμα των αυτοδιοικητικών επιλογών του ΠΑΣΟΚ-Κινήματος Αλλαγής, ο κ. Ανδρουλάκης τόνισε:
«Εμείς κάναμε αυτοδιοικητικές επιλογές, με γνώση δηλαδή της αυτοδιοίκησης, αλλά και επιλογές ανανέωσης. Με ήθος και επάρκεια. Χαίρομαι πάρα πολύ που μία από αυτές τις επιλογές, ο Χάρης Δούκας, που συσπειρώνει τις ευρύτερες προοδευτικές δυνάμεις – προφανέστατα όχι μόνο από το ΠΑΣΟΚ αλλά και από την οικολογία, την ανανεωτική αριστερά- έφερε ένα σημαντικό αποτέλεσμα.
»Είναι σημαντικό στον δεύτερο γύρο αυτές οι δυνάμεις ακόμη πιο ενωμένες, ακόμη πιο προγραμματικές, να «οργώσουν» όλες τις γειτονιές της Αθήνας και να φέρουν μία πολύ μεγάλη νίκη. Μία νίκη που θα στείλει μήνυμα ότι κανείς, όσο ισχυρός και αν είναι, όσο και αν τον στηρίζουν τα κυρίαρχα ΜΜΕ, μπορεί να ηττηθεί διότι απέτυχε να διαχειριστεί τα μεγάλα προβλήματα της Αθήνας.
»Αυτό θα συμβεί και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας. Καλώ σε αυτόν τον αγώνα τις επόμενες επτά ημέρες και άλλους προοδευτικούς και δημοκράτες πολίτες όλων των πολιτικών αποχρώσεων να σταθούν δίπλα μας.
»Διότι η αγωνία μας είναι μία αυτοδιοίκηση, που θα υπηρετεί τον πολίτη. Μία αυτοδιοίκηση που θα έχει έργο και προσφορά, αξιοποιώντας σωστά τα ευρωπαϊκά προγράμματα. Και όχι μία αυτοδιοίκηση “μακρύ χέρι” του κ. Μητσοτάκη και του Μεγάρου Μαξίμου σε όλη την Ελλάδα. Ε, αυτήν την αυτοδιοίκηση δεν νομίζω ότι την αξίζει ο ελληνικός λαός».
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.