Ψήφισαν οι υποψήφιοι για τον Δήμο Θεσσαλονίκης
Τι δήλωσαν Ζέρβας, Πέγκας, Τομπουλίδης και Αγγελούδης
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο Κώστας Ζέρβας ψηφίζει για τις αυτοδιοικητικές εκλογές Ο Κώστας Ζέρβας ψηφίζει για τις αυτοδιοικητικές εκλογές](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-10-08/5992891.jpg)
Αυτοδιοικητικές εκλογές 2023: Tι δήλωσε ο απερχόμενος δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας και οι συνυποψήφιοί του
Το εκλογικό τους δικαίωμα άσκησαν νωρίτερα οι υποψήφιοι δήμαρχοι Θεσσαλονίκης σε σχολεία της συμπρωτεύουσας.
Ζέρβας: Τα καλύτερα είναι μπροστά μας
«Τα καλύτερα είναι μπροστά μας. Συνεχίζουμε μαζί», δήλωσε ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας, μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος στο 2ο Λύκειο Θεσσαλονίκης, στην οδό Ικτίνου.
Ο κ. Ζέρβας έφτασε γύρω στις 10:20 το πρωί στο εκλογικό κέντρο, συνοδευόμενος από συνεργάτες και τις δυο αδελφές του, ενώ λίγο πριν μπει στο εκλογικό τμήμα περίμενε υπομονετικά ψηφοφόρους που προηγούνταν της ουράς.
«Ολοκληρώνονται τέσσερα χρόνια δημιουργίας με έργα, με ανάπτυξη. Τέσσερα χρονια με σημαντικές δυσκολίες αλλά και με πολλά βήματα μπροστά. Στα επόμενα πέντε χρόνια η Θεσσαλονίκη μας θα ολοκληρώσει σημαντικά έργα. Θα αλλάξουμε κατηγορία. Η Θεσσαλονίκη μας θα έχει όλα όσα της αξίζουν. Η σημερινή ψήφος είναι μια κρίσιμη ψήφος για το μέλλον της Θεσσαλονίκης», δήλωσε ο κ.Ζέρβας αμέσως μετά την κάλπη.
Συμπλήρωσε, δε, πως «σήμερα λέμε ένα μεγάλο "ναι" στα έργα υποδομής, στην οικονομική ανάπτυξη, στην ανθρωπιά και στην αλληλεγγύη. Λέμε «ναι» στη σιγουριά, στη συνοχή, στη συνέπεια, στη σταθερότητα. Δεν γυρίζουμε πίσω, κοιτάμε μπροστά, περνούμε αυτό που μας αξίζει. Τα καλύτερα είναι μπροστά μας. Συνεχίζουμε μαζί».
![Θεσσαλονίκη: Άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας Θεσσαλονίκη: Άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/3DWp7jPQQmY.jpg)
Πέγκας: Οι δημότες έχουν αποφασίσει
«Αισθανόμαστε έτοιμοι, ώριμοι και αισιόδοξοι για την επόμενη μέρα στον δήμο Θεσσαλονίκης», υπογράμμισε ο υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Σπύρος Πέγκας, μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος στο 2ο Γυμνάσιο, στην οδό Ικτίνου.
Ο κ. Πέγκας προσήλθε στο σχολείο για να ψηφίσει στις 11:30 το πρωί, συνοδευόμενος από τη σύζυγο, τη μικρή του κόρη και στελέχη της παράταξης «Θεσσαλονίκη για Όλους».
«Η Θεσσαλονίκη που τόσο αγαπάμε τα τελευταία χρόνια έχει πολύ ταλαιπωρηθεί, απαξιωθεί και βρίσκεται σε περιφρόνηση. Σήμερα είναι μια μέρα ελπίδας, ένα νέο ξεκίνημα. Εμείς η "Θεσσαλονίκη για ‘Ολους" έχουμε τρέξει μια μακρά διαδρομή, έχουμε ενώσει δυνάμεις από την κοινωνία των πολιτών και αισθανόμαστε έτοιμοι, ώριμοι για την επόμενη μέρα στον δήμο Θεσσαλονίκης», δήλωσε αμέσως μετά την κάλπη.
Ο κ. Πέγκας πρόσθεσε πως «σήμερα είναι μια μέρα Δημοκρατίας. Θελουμε να έρθει περισσότερος κόσμος να ψηφίσει, να έρθουν όλοι, είναι χαμηλή η προσέλευση από ό,τι ακούω. Καλώ λοιπόν όλο τον κόσμο, όλους τους Θεσσαλονικείς να ψηφίσουν γιατί αυτή η εκλογή αφορά την καθημερινότητα τους και τους ίδιους».
Ερωτηθείς εάν η βραδιά επιφυλάσσει «ντέρμπι», ο υποψήφιος δήμαρχος απάντησε: «Πάντα έχουν αγωνία οι εκλογές, αλλά λίγο πολύ οι δημότες έχουν αποφασίσει».
Τομπουλίδης: Καμία ανοχή στον φασισμό
«Σήμερα η νέα γενιά, οι εργαζόμενοι, οι μικροί επαγγελματίες της Θεσσαλονίκης μπορούν να κάνουν ένα βήμα μπροστά. Να γεμίσουν τις κάλπες με χιλιάδες γαρύφαλλα της Λαϊκής Συσπείρωσης. Τα κόκκινα γαρύφαλλα της αισιοδοξίας και της ανατροπής απέναντι στο αντιλαϊκό μπλοκ των παρατάξεων που στηρίζουν ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ, για να μην δείξουμε καμία ανοχή στον φασισμό, τη μισαλλοδοξία και τον ρατσισμό», δήλωσε ο υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης και επικεφαλής της παράταξης «Λαϊκή Συσπείρωση», Βασίλης Τομπουλίδης, μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος στο 53ο δημοτικό σχολείο.
Ο κ.Τομπουλίδης υπογράμμισε ακόμη: «Εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στον Παλαιστινιακό λαό απέναντι στην πολύχρονη κατοχή του κράτους δολοφόνου του Ισραήλ και αυτών που το στηρίζουν, ΗΠΑ, ΕΕ και ελληνικές κυβερνήσεις».
Αγγελούδης: Να γυρίσει σελίδα η Θεσσαλονίκη
Να «κλείσει το κεφάλαιο της αδράνειας και της εγκατάλειψης» και να «γυρίσει σελίδα» η Θεσσαλονίκη ζήτησε από τους ψηφοφόρους ο υποψήφιος δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Στέλιος Αγγελούδης, αμέσως μετά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος.
Ο κ. Αγγελούδης στις 9:30 το πρωί έφτασε στην οδό Αρριανού, ώστε να ψηφίσει στο 34ο δημοτικό σχολείο, συνοδεία συνεργατών της παράταξης «Ομάδα για τη Θεσσαλονίκη».
«Είναι μια σπουδαία μέρα, ηλιόλουστη και αισιόδοξη. Αποφασίζουμε για το μέλλον της πόλης μας. Οι πολίτες έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Σήμερα γυρίζουμε σελίδα. Μια σελίδα με την "Ομάδα για τη Θεσσαλονίκη", μια ομάδα ανεξάρτητη, αυτοδιοικητική, μια ομάδα χωρίς κομματικά χρίσματα», είπε στη δήλωση που ακολούθησε μετά την κάλπη.
Πρόσθεσε ο κ. Αγγελούδης πως «με την "Ομάδα για τη Θεσσαλονίκη" και τους πολίτες της πόλης μας κλείνουμε οριστικά το κεφάλαιο της αδράνειας και της εγκατάλειψης. Κάνουμε μια νέα αρχή για μια πόλη πιο καθαρή, πιο πράσινη, πιο φωτεινή. Σημασία, όμως, έχει να κερδίσει η Θεσσαλονίκη».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.