- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Μαρίνα Πατούλη: Θα είμαι υποψήφια δήμαρχος Λυκόβρυσης - Πεύκης
Θα συμμετάσχει στις αυτοδιοικητικές εκλογές - Η ατζέντα της υποψηφιότητάς της
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Μαρίνα Πατούλη: Θα είμαι υποψήφια δήμαρχος Λυκόβρυσης - Πεύκης Η Μαρίνα Πατούλη ανακοίνωσε την απόφασή της να κατέλθει στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ως υποψήφια δήμαρχος Λυκόβρυσης- Πεύκης. Η Μαρίνα Πατούλη ανακοίνωσε την απόφασή της να κατέλθει στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ως υποψήφια δήμαρχος Λυκόβρυσης - Πεύκης.](/images/1074x600/jpg/files/2022-11-23/marina-patouli-dimarxos.jpg)
Η Μαρίνα Πατούλη ανακοίνωσε την απόφασή της να κατέλθει στις επόμενες αυτοδιοικητικές εκλογές ως υποψήφια δήμαρχος Λυκόβρυσης - Πεύκης.
Η Μαρίνα Πατούλη δείχνει έτοιμη να συμμετάσχει στα κοινά και να αντιμετωπίσει νέες προκλήσεις στον δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης, καθώς ο νυν δήμαρχος δεν θα διεκδικήσει την επανεκλογή του.
Με ανάρτησή της στο Instagram, αλλά και με συνέντευξη που παραχώρησε στο Πρώτο Θέμα, η Μαρίνα Πατούλη εκδηλώνει τους στόχους της για τη διεκδίκηση της δημαρχίας και περιγράφει το όραμά της για την τοπική αυτοδιοίκηση.
Στις προηγούμενες αυτοδιοικητικές εκλογές, το όνομα της Μαρίνας Πατούλη ακουγόταν για την δημαρχία στον δήμο Λυκόβρυσης - Πεύκης, αλλά τελικά ήταν υποψήφια δημοτική σύμβουλος στον δήμο Αμαρουσίου, όπου και εξελέγη.
Στο παρελθόν έχει διατελέσει πρόεδρος του Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου Περιβάλλον - Αθλητισμός - Πολιτισμός (ΠΕΑΠ) του Δήμου Λυκόβρυσης-Πεύκης, δημοτική σύμβουλος στο Μαρούσι, Πρόεδρος της UNESCO Βορείων Προαστείων και του Πανελλήνιου Αυτοδιοικητικού Δικτύου SDG17Greece.
Στην ερώτηση δημοσιογράφου, «είναι στις προθέσεις σας η διεκδίκηση του Δήμου Λυκόβρυσης - Πεύκης;», η Μαρίνα Πατούλη απαντά:
Ναι. Θα είμαι υποψήφια Δήμαρχος Λυκόβρυσης – Πεύκης. Όπως γνωρίζετε, ο Τάσος Μαυρίδης, επί 8 χρόνια Δήμαρχος, έχει ανακοινώσει ότι δεν θα διεκδικήσει την επανεκλογή του. Οι καθημερινές συζητήσεις μου με δημότες, γυναίκες και άνδρες, αλλά και στελέχη της αυτοδιοίκησης, τόσο στην Πεύκη, όσο και στη Λυκόβρυση, αποτυπώνουν ένα πολύ ευνοϊκό κλίμα για μία υποψηφιότητα με όραμα και σχέδιο για το Δήμο μας, με γνώση και εμπειρία στην αυτοδιοίκηση, αλλά και με διάθεση για πολλές και σημαντικές αλλαγές.
Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά τη υποψηφιότητάς μου, ως πρώτης μεταξύ ίσων, σε μια ομάδα ανθρώπων που συνειδητοποιεί ότι ο Δήμος Λυκόβρυσης – Πεύκης βρίσκεται σε κρίσιμη καμπή. Ότι πρέπει να αξιοποιήσουμε στο μέγιστο βαθμό τις ευκαιρίες που ανοίγονται μπροστά μας. Ότι πρέπει να επιλέξουμε έναν δρόμο βιώσιμης ανάπτυξης που διασφαλίζει τοπική ανάπτυξη, καλύτερη καθημερινότητα, καλύτερη ποιότητα ζωής για εμάς και τα παιδιά μας.
Μιλήσατε για τη ανάγκη σχεδιασμού, αλλά και σημαντικών αλλαγών. Για ποιες αλλαγές μιλάτε;
Ξεκινώ από την ανάγκη ολοκληρωμένου σχεδιασμού. Αναγνωρίζουμε τις προσπάθειες της προηγούμενης Δημοτικής αρχής. Υπάρχουν, όμως, προβλήματα και δυσλειτουργίες, που περιορίζουν τις δυνατότητες του Δήμου μας να ανταποκριθεί πλήρως στις αυξημένες ανάγκες του σήμερα και τις ιδιαίτερες προκλήσεις του αύριο.
Η επιτυχής ανταπόκριση στις απαιτήσεις των δημοτών από το Δήμο, που δικαίως είναι πάρα πολλές, επιβάλλει τη συγκρότηση ρεαλιστικής ατζέντας προτεραιοτήτων και στόχων και την εκπόνηση σχεδιασμού πενταετίας, για τις παρεμβάσεις και δράσεις που είναι απαραίτητες για να πετύχουμε. Από την πλήρη αξιοποίηση χρηματοδοτικών εργαλείων, έως την αναβάθμιση των υπηρεσιών καθαριότητας και από τη στήριξη της τοπικής κοινωνίας στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, έως την παροχή πλήρως ψηφιοποιημένων υπηρεσιών στους δημότες.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.