Οι άβολες αλήθειες και τα ευχάριστα ψέματα
«Το μόνο καλό που έκανε ο Τσίπρας, ήταν οι Πρέσπες, μας απάλλαξε από ένα βάσανο κάνοντας όλη τη βρώμικη δουλειά»
![kyriakos-mpermperidis.jpg kyriakos-mpermperidis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/kyriakos-mpermperidis.jpg)
![prespes-georgiou-elstat.jpg prespes-georgiou-elstat.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/05/27/4667145_0.jpg)
Ο Τσίπρας, η συμφωνία των Πρεσπών, η ήττα του ΣΥΡΙΖΑ και η ώρα της αποκαταστάσης του Γεωργίου της ΕΛΣΤΑΤ που κατηγορήθηκε άδικα.
«Το μόνο καλό που έκανε ο Τσίπρας, ήταν οι Πρέσπες, μας απάλλαξε από ένα βάσανο κάνοντας όλη τη βρώμικη δουλειά» μου έλεγε πρόσφατα σε μια φιλική κουβέντα, μια παλιά καραβάνα της πολιτικής, βορειοελλαδίτης και παλιός υπουργός του Καραμανλή του πρεσβύτερου.
Και πρόσθεσε : «αυτό φυσικά το λέμε μεταξύ μας». Αν και δεν του το είπα ποτέ, μέσα μου συμφώνησα απόλυτα.
Για 27 ολόκληρα χρόνια, η Ελλάδα είχε εμπλακεί σε μια ατελέσφορη διαμάχη που φαινόταν εκ των προτέρων χαμένη, καθώς αυτά που ισχυριζόταν ελάχιστη κατανόηση έβρισκαν στα αυτιά των συμμάχων της.
Παρά ταύτα, χάρη φυσικά στις ενέργειες και των προηγουμένων κυβερνήσεων, θεωρώ ότι κατήγαγε τελικά μια μεγάλη νίκη καθώς συνέβη το πρωτοφανές στην παγκόσμια ιστορία, χώρα να υποχρεωθεί ν‘αλλάξει σύμβολα, σημαία, Σύνταγμα και όνομα, να εγκαταλείψει ανιστόρητους αλυτρωτισμούς αλλά και ν ‘αναλάβει δεσμεύσεις για καλή γειτονία.
Δεν είναι καθόλου λίγα έστω κι αν ενδεχομένως αρκετοί διαφωνούν. Ούτως η άλλως σε μια διαπραγμάτευση δεν παίρνεις ποτέ το 100% αυτών που διεκδικείς, απεναντίας το σοφό είναι να αφήνεις στον άλλον χώρο για έναν έντιμο συμβιβασμό αντί να επιδιώξεις να τον ταπεινώσεις.
Το αποτέλεσμα μιας διαπραγμάτευσης, ή θα είναι win-win ή απλά δεν θα υπάρχει. Και όσοι ισχυρίζονται το αντίθετο, μάλλον δεν έχουν ιδέα ούτε από τεχνική διαπραγματεύσεων αυτού του επιπέδου, ούτε από ιστορία, ούτε από πολιτική.
Δεν μπορώ να κρίνω κατά πόσο οι Πρέσπες συνετέλεσαν στην ήττα του Σύριζα, δυο χρόνια πριν. Πιθανότατα να έπαιξαν ρόλο αν και υπάρχει και ο αντίλογος που λέει ότι ο Σύριζα μικρή μόνο πτώση είχε τελικά στη Βόρεια Ελλάδα.
Γεγονός πάντως είναι ότι η Ελλάδα απαλλάχθηκε οριστικά από ένα αγκάθι στα βόρεια σύνορά της απελευθερώνοντας διπλωματικούς πόρους και δυνάμεις, πολύτιμες για τις γεωπολιτικές ανακατατάξεις που έρχονται.
Και η άβολη αλήθεια είναι ότι η τελική διευθέτηση του θέματος, εξυπηρέτησε μάλλον αφάνταστα και την παρούσα κυβέρνηση που, διαφορετικά, θα έβρισκε μπροστά της μια φλεγμαίνουσα πληγή κι ένα επιπλέον πρόβλημα μαζί με αυτά της πανδημίας, της ύφεσης αλλά και των κρίσεων στο Αιγαίο και την Ανατολική Μεσόγειο.
Η δεύτερη άβολη αλήθεια, αφορά στην υπόθεση Γεωργίου που ως γνωστόν κατηγορήθηκε άδικα οτι παραποίησε δήθεν τα στοιχεία του ελλείμματος με σκοπό να μας βάλει με το στανιό στα μνημόνια.
Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι στα Μνημόνια μπήκαμε το Μάιο του 2010 όταν ο άνθρωπος αυτός ανέλαβε την ΕΛΣΤΑΤ, 4 μήνες αργότερα, τον Αύγουστο του ίδιου χρόνου.
Και στα Μνημόνια μπήκαμε το Μάιο του 2010 με βάση το τότε καταμετρημένο έλλειμμα 12,5% το οποίο στην πραγματικότητα ήταν 15,3% καθώς ο Γεωργίου έπραξε το αυτονόητο υπολογίζοντας σε αυτό και τα ελλείμματα των ΔΕΚΟ.
Πέραν τούτου, όλοι οι επόμενοι προϋπολογισμοί όλων των κυβερνήσεων που ακολούθησαν καθώς και όλες οι δανειακές συμβάσεις, συντάχθηκαν και συμφωνήθηκαν με βάση το έλλειμμα που υπολόγισε ο Γεωργίου και αποδέχθηκε και η Ευρωπαϊκή Ένωση και οι δανειστές.
Ταλαιπωρήθηκε δηλαδή επί χρόνια από σκοτεινούς κύκλους του βαθέως κράτους, ένας ευσυνείδητος κρατικός λειτουργός και λοιδορήθηκε και απαξιώθηκε γιατί έκανε το απλά το καθήκον του.
Στην υπόθεση Γεωργίου εξευτελίστηκε επίσης και το ελληνικό κράτος καθώς ένα από τα προαπαιτούμενα που συμφώνησε με τους δανειστές ήταν η πλήρης απαλλαγή του αλλά και η ανάληψη των δικαστικών του εξόδων από το κράτος.
Και νομίζω πως έφτασε πια η ώρα ο άνθρωπος αυτός να αποκατασταθεί και επίσημα. Είναι πρωτίστως θέμα τάξεως, ηθικής και πολιτικής.
Συμβαίνει να είμαι ένας από αυτούς που πιστεύουν ότι στην πολιτική πρέπει να μιλάμε τη γλώσσα της αλήθειας, πέρα και πάνω από πολιτικές σκοπιμότητες και ο Κυριάκος Μητσοτάκης έχει τη γενναιότητα να το πράξει.
Ηγέτες άλλωστε όπως ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, ο Ελευθέριος Βενιζέλος και ο Χαρίλαος Τρικούπης, πέρασαν στο πάνθεον των Μεγάλων γιατί πάντοτε έλεγαν την αλήθεια στον κόσμο, αγνοώντας το πολιτικό κόστος και γιατί απεχθάνονταν τη δημαγωγία και το λαϊκισμό.
Σε αντίθεση με τους Τζουμπέδες, τους Δηλιγιάννηδες και τους Γουλιμήδες που έμειναν στην ιστορία για τους ακριβώς αντίθετους λόγους.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.