Πάμε στον «Άδωνι» για νεκρούς...
Τα όσα φρικτά έγιναν στη Νέα Σμύρνη συνιστούν μια βαριά ήττα, για τη δημοκρατία και την κοινωνία, από τις σκοτεινές δυνάμεις της πόλωσης και του φανατισμού, που έσπευσαν να επωφεληθούν
![giannis-meimaroglou.jpg giannis-meimaroglou.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/giannis-meimaroglou.jpg)
![Επεισόδια στη Νέα Σμύρνη μετά το τέλος της πορείας Επεισόδια στη Νέα Σμύρνη μετά το τέλος της πορείας, 09.03.2021](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/03/10/nea-smyrni-epeisodia.jpg)
Σχόλιο για τα επεισόδια στη Νεα Σμύρνη και τις δηλώσεις πολιτικών αρχηγών και ακραίων λαϊκιστών
Η υποκρισία ξεχείλισε στην «πλατεία» και σ’ όλη τη χώρα για δύο 24ωρα. Τόσο χρειάστηκε για να αποκαλυφθεί ότι η κτηνώδης συμπεριφορά των αστυνομικών που αποφάσισαν να ελέγξουν την εφαρμογή των υγειονομικών μέτρων χτυπώντας νέους με σιδερένια γκλομπς, ήταν βούτυρο στο ψωμί του πολιτικού τυχοδιωκτισμού. Ήταν η ευκαιρία που έψαχναν εναγωνίως στις διαδηλώσεις για τον Κουφοντίνα και στις καταλήψεις των πανεπιστημίων οι δήθεν εχθροί της βίας «απ’ όπου κι αν προέρχεται» και δήθεν ένθερμοι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Γιατί όσο η υπόθεση του αρχιτρομοκράτη δείχνει να ξεφουσκώνει, τόσο η αναζήτηση ενός νέου θύματος-συμβόλου γίνεται πιο επιτακτική.
Δεν ήταν συγκέντρωση διαμαρτυρίας αυτό που διοργανώθηκε στην πλατεία της Νέας Σμύρνης, όπως ίσως νόμιζαν κάποιοι πολίτες που πήγαν αυθόρμητα να διαμαρτυρηθούν για τα έκτροπα της αστυνομίας την περασμένη Κυριακή στην πόλη τους. Ήταν ένα ραντεβού θανάτου, προετοιμασμένο από ηθικούς αυτουργούς και κουκουλοφόρους εκτελεστές. Μέσα κοινωνικής δικτύωσης και μερίδα του τύπου δημιούργησαν μια εμπρηστική ατμόσφαιρα ρεβανσισμού. Κάποιοι, αγέννητοι τότε, «θυμήθηκαν» τη Χούντα και κάποιες ανιστόρητες περσόνες δεν δίστασαν να προσβάλλουν ακόμα και τη μνήμη του ολοκαυτώματος προκειμένου να φανατίσουν και να πολώσουν. Οι ακραίες δηλώσεις πολιτικών αρχηγών και ακραίων λαϊκιστών, όπως και τα καλέσματα κομματικών νεολαιών, φρόντισαν να νομιμοποιήσουν το φρικτό ραντεβού.
Λίγο πριν αποχωρήσει από την εξουσία, ο πρώην πρωθυπουργός είχε δηλώσει καθαρά: «Δεν θα ξεμπλέξετε εύκολα μαζί μας». Όσοι τυχόν είχαν υποτιμήσει τη δήλωση εκείνη, συνειδητοποιούν σήμερα το λάθος τους. Δεν ήταν παρά μια διαφορετική διατύπωση του απειλητικού διλήμματος του δημοψηφίσματος του ‘15 «Ή εμείς ή αυτοί». Είναι το ίδιο σύνθημα στο οποίο επιμένει ακόμα η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ, γιατί μόνον η πόλωση και ο διχασμός μπορούν να την κρατήσουν ζωντανή στο πολιτικό σκηνικό. Αντίθετα, ένας νέος διχασμός θα δώσει τη χαριστική βολή σε μια χώρα που παλεύει να σταθεί όρθια μετά από δύο διαδοχικές βαθιές κρίσεις.
Τα όσα φρικτά έγιναν στη Νέα Σμύρνη συνιστούν μια βαριά ήττα, για τη δημοκρατία και την κοινωνία, από τις σκοτεινές δυνάμεις της πόλωσης και του φανατισμού, που έσπευσαν να επωφεληθούν. Αποδεικνύουν ότι το φάντασμα του Κορκονέα μπορεί εύκολα να εμφανιστεί και στην απέναντι πλευρά. Κι ακόμα, ότι οι παρεμβάσεις της πολιτικής ηγεσίας της χώρας χρειάζονται όταν αρχίσουν να μαζεύονται τα σύννεφα της βίας, χωρίς διάκριση των θυμάτων, και όχι αφού ξεσπάσει η καταιγίδα.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.