Το φάντασμα της γιατρειάς
Γιατί τόσοι άνθρωποι είναι τόσο δύσπιστοι στην επιστήμη;
![328788-679859.jpg 328788-679859.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/328788-679859.jpg)
![Φάντασμα Φάντασμα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/02/01/fantasma.jpg)
Σχόλιο για την πανδημία του κορωνοϊού και όσους αμφισβητούν ακόμα και την ίδια την φροντίδα της ιατρικής επιστήμης
Ο γιατρός ενημερώνει τον ασθενή για τη σοβαρή του κατάσταση και αυτός, σε απάντηση, του ρίχνει μια σφαλιάρα. Είναι σκηνή από την ταινία του Μπονιουέλ «Το φάντασμα της ελευθερίας». Ο ασθενής επαναστατεί στο «μεγάλο ψέμα» που παίρνει την καθημερινότητά του και απειλεί τη ζωή του.
Ένα φάντασμα πλανάται πάνω από τον πλανήτη, σκηνές παραλογισμού μέσα στη σκληρή πραγματικότητα της πανδημίας αποτυπώνουν μια απότομη μετάβαση της κοινωνίας από τη λογική εξήγηση σε μια προσωπική συναισθηματική παράκρουση, από τον καταμερισμό ευθυνών στην αδυναμία να αντιληφθούμε πόσο σημαντικές και καθοριστικές είναι οι πράξεις μας για να ξεπεράσουμε αυτή την πραγματικότητα που δεν ταιριάζει καθόλου στην κοινωνική μας εξέλιξη.
Σήμερα βρισκόμαστε μπροστά σε μια «στρατιά» από άτομα που αισθάνονται αποκλεισμένοι και νιώθουν κάθε δικαίωμα να μιλήσουν για όλα αυτά που τους συμβαίνουν αμφισβητώντας ακόμα και την ίδια την φροντίδα της ιατρικής επιστήμης. Δεν γνωρίζουμε αν είναι η αρχή ή η συνέχεια μιας απάντησης στην υποκρισία ενός «συστήματος» που κατά τη γνώμη τους έχει σκοπό να ελέγξει εξ ολοκλήρου της ζωές μας. Ή αν παραμένει αυτή η άρνηση ως απόρροια μιας συναισθηματικής σύγκρουσης που πηγάζει από τη δαιμονοποίηση της βιομηχανίας της περίθαλψης και του κέρδους της. Μάλλον στις περισσότερες στιγμές είναι δύσκολο να αποδεχθούμε ότι η περίθαλψη μπορεί να εμπεριέχει και την έννοια του κέρδους.
Η απόσταση από την κατανόηση της τεχνολογικής ιατρικής εξέλιξης για τον μέσο άνθρωπο μάλλον έχει μεγαλώσει. Το τι ακριβώς κατανοεί κάποιος στα τόσα χιλιάδες δεδομένα είναι άγνωστο και προβληματικό. Υπάρχουν τελευταία πολλοί φίλοι μας που κυκλοφορούν με ένα βίντεο στο smartphone, όπου κάποιος αποκαλύπτει το μεγάλο ψέμα, τη μυστική συμφωνία που εμείς δεν μπορέσαμε να αντιληφθούμε.
Στην ερώτηση όμως ποιος είναι αυτός, πώς μπορεί και διατυπώνει τόσο τεχνικά θέματα, μιλάει για θεραπείες, φάρμακα, εμβόλια και μπορεί να κάνει παγκόσμιες κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις, ποιο είναι το ερευνητικό και συγγραφικό του έργο, σε ποια επιστημονικά περιοδικά έχει αναφορές, η απάντηση μάλλον είναι αστεία γιατί η ίδια ερώτηση στερείται σοβαρότητας.
Είναι δύσκολο να γνωρίζουμε πόσους επιστήμονες έχει ο πλανήτης μας, πόσα γνωστικά πεδία υπάρχουν, πόσες έρευνες δημοσιεύονται μηνιαίως και σε πόσα επιστημονικά περιοδικά, τι δεδομένα και συζητήσεις προκύπτουν από όλα αυτά. Πειθόμαστε όμως από ένα βίντεο με κάποιον που μπορεί να δηλώνει «αυθεντία» σε κάποιο site, στην καλύτερη χωρίς ιδιαίτερο συγγραφικό έργο, στη χειρότερη με αδιευκρίνιστη επιστημονική ταυτότητα. Και τελικά όλα καταλήγουν μια συζήτηση φίλων που προσπαθούν να αντιμετωπίσουν την πλήξη τους μπροστά στις οθόνες των smartphone.
Η πραγματικότητα δυστυχώς επιβεβαιώνει ότι μπορεί να πήγαμε στο σχολείο, να περάσαμε ώρες πάνω από βιβλία, αλλά μάλλον δεν κατανοήσαμε επαρκώς την έννοια της επιστήμης, τι σημαίνει ιδέα, πείραμα, δεδομένα, τη σημασία της στατιστικής στον κόσμο της αβεβαιότητας. Είναι πιο εύκολο να κατανοήσουμε επιστημονικοφανή άρθρα που μιλάνε εκλαϊκευμένα με ωραίες υποσχέσεις χωρίς όμως επαρκή δεδομένα, παρά επιστημονικά άρθρα που είναι δυσκολονόητα με εξιδεικευμένους όρους, στατιστικά διαγράμματα και επιστημονικές συζητήσεις.
Η επιστήμη μπορεί να προστατεύει τα νώτα της από τον καταιγισμό πληροφοριών και δεδομένων ασκώντας κριτική στην εξέλιξη της στο πλαίσιο πειραματικών μεθόδων, δημοσιεύσεων σε επιστημονικά περιοδικά, συνεδρίων και οργανισμών. Η κοινωνία όμως αδυνατεί να προστατευτεί από αυτόν τον καταιγισμό πληροφοριών. Τελικά μάλλον η σφαλιάρα στον γιατρό φέρνει στην επιφάνεια το πρόβλημα κατανόησης και συμμόρφωσης στο πρόβλημα της ασθένειας. Σίγουρα στις μέρες μας όμως απ’ ό,τι φαίνεται μάλλον φταίει ο γιατρός που δεν κρατά το στόμα του κλειστό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.