- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Στον «Ευαγγελισμό» η Κατερίνα Σακελλαροπούλου
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Νοσηλευτών/τριών.
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός» η Κατερίνα Σακελλαροπούλου Στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός» η Κατερίνα Σακελλαροπούλου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/05/12/evaggelismos-sakel.jpg)
«Είστε οι μαχητές της πρώτης γραμμής, χαίρομαι που σας συναντώ προσωπικά» είπε σε νοσηλευτές και νοσηλεύτριες του «Ευαγγελισμού» η Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Η Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κατερίνα Σακελλαροπούλου επισκέφθηκε σήμερα το νοσοκομείο «Ευαγγελισμός», με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Νοσηλευτών/τριών.
«Ήθελα από καιρό να έρθω, αλλά το ανέβαλα διότι, σε τόσο δύσκολες στιγμές, δεν ήθελα να κλέψω ούτε ελάχιστο από τον πολύτιμο χρόνο σας, προκειμένου να σας εκφράσω τη στήριξή μου. Διάλεξα να είμαι μαζί σας τώρα που δέχεστε λιγότερη πίεση σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα.
»Για εμένα, όπως και όλους τους συμπατριώτες μας, είχε μεγάλη σημασία ότι την κρίσιμη στιγμή ανταποκριθήκατε όλοι, γιατροί και νοσηλευτές, με αυταπάρνηση.
»Η ελληνική κοινωνία έχει στηρίξει και συνεχίζει να στηρίζει το νοσηλευτικό προσωπικό. Και αυτό που μπορούμε να πούμε, αυτήν τη δύσκολη περίοδο, είναι ότι μιλάμε για μια νίκη του Εθνικού Συστήματος Υγείας και των προσώπων που το αποτελούν.
»Είναι τιμή και χαρά μου που είμαι σήμερα εδώ. Είστε οι μαχητές της πρώτης γραμμής, χαίρομαι που σας συναντώ προσωπικά», είπε η Πρόεδρος της Δημοκρατίας.
Η κυρία Σακελλαροπούλου επισκέφθηκε το Γραφείο Νοσηλευτικής Υπηρεσίας, όπου συνομίλησε με τις νοσηλεύτριες βάρδιας. «Έχετε δώσει και συνεχίζετε να δίνετε μια μεγάλη μάχη. Ειδικά φέτος, που έχει ακόμη μεγαλύτερο νόημα να γιορτάσουμε αυτήν την Ημέρα, ήθελα να είμαι κοντά σας», είπε. Στη συνέχεια μετέβη στην Μονάδα Μεταμόσχευσης του Μυελού των Οστών, για να συνομιλήσει με τον επικεφαλής της Αιματολογικής Κλινικής Θεμιστοκλή Καρμίρη και τον επικεφαλής της Μονάδας Μεταμόσχευσης του Μυελού των Οστών Δημήτρη Καρακάση, ενώ είχε σύντομη συνομιλία με δυο ασθενείς.
Την κυρία Σακελλαροπούλου υποδέχτηκαν στον «Ευαγγελισμό» ο υπουργός Υγείας Βασίλης Κικίλιας, ο οποίος δήλωσε ότι «η καρδιά ενός νοσοκομείου είναι οι νοσηλευτές του» και ο Διοικητής του Ευαγγελισμού Αναστάσιος Γρηγορόπουλος. Ο κ. Γρηγορόπουλος ενημέρωσε την Πρόεδρο της Δημοκρατίας γύρω από το έργο του νοσηλευτικού και ιατρικού προσωπικού του μεγαλύτερο νοσοκομείου της χώρας.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
«Χυδαίος ζήτουλας της προσοχής μέσω ύβρεων ο Πολάκης»
Με αφορμή την αποχώρηση της από την κούρσα για την προεδρία
Πιστώνονται τα χρήματα για Μάιο και Ιούνιο στους λογαριασμούς των δικαιούχων
Μετά την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Όπως είπε, την τελευταία 10ετία έχουν παγώσει οι προσλήψεις μόνιμου προσωπικού
O βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ συνεχίζει να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής
Tι είπε για τη Μιλένα Αποστολάκη
O ευρωβουλευτής οργανώνει τον χώρο εργασίας του
Τι είπε η υποψήφια πρόεδρος για την αποχώρηση της Μιλένας Αποστολάκη από την προεκλογική κούρσα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.