- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Όχι, το αν θα κοινωνήσεις ΔΕΝ είναι προσωπική σου υπόθεση*
*εκτός αν αμέσως μετά τη θεία κοινωνία τηλεμεταφερθείς σε απομονωμένο χώρο
![41586-784579.jpg 41586-784579.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/41586-784579.jpg)
![koronoios-thiakoinonia.jpg koronoios-thiakoinonia.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/03/10/5054072.jpg)
Με αφορμή τον κορωνοϊό ο Μάνος Βουλαρίνος τα εξηγεί ωραία γιατί αυτή τη περίοδο δεν είναι προσωπική υπόθεση η θεία κοινωνία.
Ομολογώ δεν εκπλήσσομαι βλέποντας τους (στα εύκολα) γενναίους πολιτικούς και δημοσιογράφους να λερώνουν τα βρακάκια τους στην σκέψη να δυσαρεστήσουν το ιερατείο και τους ταλιμπάν της ορθοδοξίας (οι οποίοι δεν πρέπει να συγχέονται με τους πιστούς γενικώς). Δεν με εκπλήσσει το να ακούω όσους (δικαίως) τα έχωναν στους αντιστασιακούς καρναβαλιστές και τους κατηγορούσαν για ανευθυνότητα να λένε πως η θεία κοινωνία είναι «προσωπική υπόθεση» του κάθε πιστού. Δεν τους έχω σε καμία ιδιαίτερη εκτίμηση για να εκπλαγώ επειδή βάζουν την σχέση τους με το Ιερατείο και την πελατεία τους, πάνω από τη δημόσια υγεία.
Αυτοί που με εκπλήσσουν είναι οι (ευτυχώς λίγοι) «επιστήμονες» των οποίων η ιδιότητα πρέπει να μπαίνει σε εισαγωγικά γιατί μόνο έτσι μπορούμε να αναφερθούμε σε ανθρώπους που έχουν κάνει σαλάτα την επιστήμη, την πίστη και τις δημόσιες σχέσεις. Μόνο «επιστήμονες» και όχι επιστήμονες, είναι αυτοί που αντί της ευθείας απάντησης καταφεύγουν στην επικίνδυνη ανοησία της «προσωπικής υπόθεσης».
Γιατί, φίλες, φίλοι και οι υπόλοιποι, ό,τι κι αν σας λένε οι δήθεν υπεύθυνοι συμπολίτες με τα κατουρημένα βρακάκια, το αν θα κοινωνήσετε εν μέσω πανδημίας ΔΕΝ είναι προσωπική σας υπόθεση.
ΔΕΝ είναι προσωπική σας υπόθεση το να μεταφέρετε σε άλλους, ανυποψίαστους, ανθρώπους έναν επικίνδυνο και για κάποιους θανατηφόρο, ιό.
ΔΕΝ είναι προσωπική σας υπόθεση να κολλήσετε οι ίδιοι και να επιβαρύνετε με την περίπτωση σας το σύστημα υγείας.
ΔΕΝ είναι προσωπική σας υπόθεση το να ρισκάρετε την υγεία και τις ζωές, τις δικιές σας και των άλλων.
Γιατί αν δεχτούμε ως κοινωνία πως το αν θα κοινωνήσετε ή όχι είναι «προσωπική σας υπόθεση» θα έπρεπε να είχαμε δεχτεί και ότι το αν θα γίνουν ή όχι τα καρναβάλια ήταν μια προσωπική υπόθεση των καρναβαλιστών. Θα πρέπει να δεχτούμε πως το να οδηγείς με κράνος τη μηχανή σου είναι μια προσωπική σου υπόθεση. Και μετά να δεχτούμε πως προσωπική σου υπόθεση είναι και το αν θα οδηγείς το αυτοκίνητο σου πίτα μεθυσμένος. Και γιατί να μην είναι προσωπική υπόθεση το αν θα πηγαίνεις με όσα θέλεις, χωρίς κανένα όριο ταχύτητας;
Ευτυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν αφορά την Εκκλησία και τα έσοδα της και έτσι κανείς δεν λέει πως είναι «προσωπική υπόθεση» του καθενός από μας το πώς θα οδηγούμε. Ίσα-ίσα, όλοι παραδεχόμαστε πως τα ζητήματα τα οποία βάζουν σε κίνδυνο την ασφάλεια και τη ζωή τη δικιά μας και άλλων ΔΕΝ είναι προσωπική μας υπόθεση.
Αγαπητοί πιστοί και πιστές. Προσωπική σας υπόθεση είναι μόνο η πίστη σας. Προσωπική σας υπόθεση είναι μόνο ό,τι αφορά το μέσα σας. Το πως θα εκδηλώνετε την πίστη σας, το πώς θα βγάζετε το μέσα σας έξω, πρέπει να υπόκειται σε κανόνες. ΔΕΝ είναι προσωπική σας υπόθεση. Αν η εκδήλωση της πίστης σας, βάζει σε κίνδυνο εσάς και (πολύ περισσότερο) άλλους ανθρώπους λυπάμαι αλλά θα πρέπει να βρείτε άλλους τρόπους να την εκδηλώσετε.
Το ότι η επίσημη πολιτεία, τα στελέχη των αρμόδιων υπουργείων και των αρμόδιων οργάνων είναι τόσο ανεύθυνοι και χέστες ώστε να πετούν από πάνω τους το μπαλάκι με το παπατζηλίκι της «προσωπικής ευθύνης» δεν πρέπει να σας επηρεάζει. Καταλαβαίνετε κι εσείς ότι αν δεν υπήρχε κίνδυνος από τη θεία κοινωνία κανείς δεν θα μιλούσε για «προσωπική ευθύνη». Αφού οι αρμόδιοι δεν έχουν το σθένος να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων κάντε το εσείς και μη βάζετε ζωές σε κίνδυνο για ένα τελετουργικό.
Αγαπητοί πιστοί και πιστές, αν θεωρείτε το σώμα σας δώρο του Θεού ή αν στ’ αλήθεια νοιάζεστε για τον διπλανό σας, όπως συνεχώς λέτε, ΜΗΝ κοινωνείτε. Αν ο Θεός σας υπάρχει και αν είναι όπως τον περιγράφετε, θα σας αγαπάει ακόμα κι αν δεν διακινδυνεύσετε να κολλήσετε ή να μεταδώσετε έναν πολύ επικίνδυνο (και για κάποιους θανατηφόρο) ιό. Θα σας αγαπάει ακόμα κι αν δεν επιχειρήσετε να αυτοκτονήσετε ή να σκοτώσετε. Ίσως μάλιστα, αν δεν βάλετε τη ζωή σας ή τη ζωή άλλων σε κίνδυνο, να σας αγαπάει ακόμα πιο πολύ. Και μπράβο σας.
*εκτός αν αμέσως μετά τη θεία κοινωνία τηλεμεταφερθείς σε απομονωμένο χώρο όπου και θα παραμείνεις για τουλάχιστον δύο εβδομάδες.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.