Καλή επιτυχία στο «Ποτάμι»
![46179-115066.jpg 46179-115066.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/46179-115066.jpg)
![62416-125483.jpg 62416-125483.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/03/05/62416-125483.jpg)
Στις 21 του περασμένου Οκτώβρη δημοσίευσα ένα σημείωμά μου στη φιλόξενη Athens Voice με τίτλο «Γιατί υπέγραψα την έκκληση των 58». Εκεί επαναλάμβανα μια ρήση του Αριστοτέλη Αϊβαλιώτη: «Η αξία της [έκκλησης] βρίσκεται στο ότι προτείνει μία σύνθεση επιλεγμένων δυνάμεων, σε μία εποχή που χαρακτηρίζεται από προϊούσα αποσύνθεση». Η έκκληση των 58 απευθυνόταν στους πολίτες, στα κόμματα, στις συλλογικότητες, στα πολιτικά πρόσωπα, στις συνδικαλιστικές, τις αυτοδιοικητικές και τις πνευματικές δυνάμεις που κινούνται στον χώρο της σοσιαλδημοκρατίας, της δημοκρατικής αριστεράς, του φιλελεύθερου κέντρου, της πολιτικής οικολογίας, του προοδευτικού ευρωπαϊσμού. Τους καλούσε να συνεργαστούν για την ανασυγκρότηση του χώρου. Η έκκληση βρήκε δυσκολίες και βέβαια η ευθύνη γι αυτό δεν μπορεί να χρεωθεί (ή τουλάχιστον να χρεωθεί εξ ολοκλήρου) σε αυτούς.
Η ίδια ρήση όμως έχει αξία και στην πολιτική προσπάθεια του Σταύρου Θεοδωράκη, που την ονόμασε «ΠΟΤΑΜΙ». Βρισκόμαστε ακόμη σε εποχή αποσύνθεσης και κάθε πολιτική προσπάθεια που έχει στόχο τον ορθολογισμό, την καινοτομία, την αξιοκρατία και την προσκόλληση στην Ευρώπη και τις αξίες της είναι θετική.
Αυτά αναφέρονται ρητά στην ιδρυτική διακήρυξη του «ποταμιού» και τη σοβαρότητά τους εγγυάται η συμμετοχή φίλων με τους οποίους έχω συναντηθεί παλιότερα σε πολιτικούς φορείς -όπως ο Νίκος Δήμου και η Βάσω Κιντή- καθώς και προσώπων γνωστών για τη γνώση, ποιότητα, ηπιότητα, χιούμορ, όπως οι Ανδρέας Πετρουλάκης, Τάσος Τέλογλου, Σταύρος Τσακυράκης, Λίνα Παπαδάκη και άλλοι. Είναι σίγουρο πως, όταν η εποχή της αποσύνθεσης δώσει τη θέση της στην εποχή της σύνθεσης, θα (ξανα)συναντηθούμε. Όπως και με τους πιο πολλούς από τους 58. Όπως και με άλλους πολλούς. Γιατί η ανάγκη της παραπάνω ευρείας πολιτικής παράταξης είναι αδήριτη.
Οι ευχές μου στο «Ποτάμι» για καλή επιτυχία είναι λοιπόν αυτονόητες.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Οι επιχειρήσεις και οι περιοχές που ψάχνουν με το... κυάλι προσωπικό
«Κονταροχτυπήθηκε ανοιχτά και τεκμηριωμένα με κατεστημένα συμφέροντα», επισημαίνουν σε άρθρό τους
Η προθεσμία για την υποβολή ενστάσεων
Την πιθανή επανεκλογή της Κατερίνας Σακελλαροπούλου στο Προεδρικό αξίωμα θα κληθεί να αποφασίσει στην αρχή της επόμενης χρονιάς η Βουλή των Ελλήνων
Η επίκουρη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ Λαμπρινή Ρόρη συζητά με τους καθηγητές Χρήστο Α. Φραγκονικολόπουλο και Νίκο Σ. Παναγιώτου
Οι τιμές ανά περιοχή - Τι πρέπει να προσέξουν φοιτητές και γονείς
«Είμαστε αντίπαλοι και όχι εχθροί» είπε αναφερόμενος στα κόμματα
«Διαφωνούσα πάντα με τον Παύλο Πολάκη» τονίζει μεταξύ άλλων
Το σχόλιο για την Τελετή Έναρξης και την αισθητική της
Ποια επιδόματα θα καταβληθούν έως το τέλος της επόμενης εβδομάδας
Τη δική του σύγκριση έκανε ο υπουργός Υγείας
Το «μεγάλο μάτι» της εφορίας θα «διεισδύσει» στην ακίνητη περιουσία περισσότερων από 7 εκατομμυρίων φορολογούμενων
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.