Ποιος φοβάται την Ελένη Τσαλιγοπούλου;
Μια τραγουδίστρια λιντσάρεται διαδικτυακά επειδή δηλώνει πως δεν πολυπιστεύει κάποιο κόμμα
![](/images/1074x600/png/files/imagenotfound.png)
Ένα ανεπανάληπτο θρίλερ, μια πανδαισία γοτθικού τρόμου και χιτσκοκικού σασπένς απολαμβάνουμε, φίλοι μου, τις τελευταίες μέρες. Ο λόγος για τη θρυλική πλέον συνέντευξη της Ελένης Τσαλιγοπούλου στο site aixmi.gr, η οποία έκανε τον ελληνικό λαό να ξεχάσει τις έγνοιες και τα προβλήματά του και να σταθεί βασανιστικά μπροστά στο μέγα υπαρξιακό ερώτημα: Τι είπε τελικά η αγαπημένη τραγουδίστρια;
Η συνέντευξη κυκλοφόρησε το Σάββατο και σε χρόνο dt διαδόθηκε απ’ άκρη σ’ άκρη σε κάθε ραχούλα του ελληνικού ίντερνετ. Με αντανακλαστικά σαν εκείνα του Νίκου Σαργκάνη στον ιστορικό αγώνα με τη Δανία, ο επαναστατημένος διαδικτυακός όχλος όρμησε και «κατασπάραξε» με μανία την άτυχη αοιδό. Σύμφωνα με τους εξοργισμένους ιντερνετεπαναστάτες η Τσαλιγοπούλου ήταν ατάλαντη, διέθετε μια εκνευριστική τσιρίδα, αναρριχήθηκε στο χώρο της σόου μπιζ μέσω των διασυνδέσεών της και άλλα τέτοια όμορφα, συνοδεία φυσικά των συνηθισμένων σεξουαλικών σχολίων (μισογυνισμός είναι μόνο οι επιθέσεις σε βάρος της Ραχήλ και της Ζωίτσας, οι υπόλοιπες γυναίκες είναι τσουλάρες που τα θέλει ο απαυτός τους) και των ευχών για άμεσο, πλην επώδυνο, «ΠΣΟΦΟ». Τι (φέρεται να) δήλωσε η «Τσαλιγό»; Μήπως υποστήριξε ανοιχτά το δικαίωμα στην παιδεραστία; Μήπως υπογράμμισε την ανάγκη να μπουν οι άστεγοι σε στρατόπεδα συγκέντρωσης; Μήπως αποκάλυψε πως το Euro 2004 ήταν στημένο; Τίποτα από όλα αυτά. Η Ελένη Τσαλιγοπούλου (φέρεται να) είπε το ακατανόητο. Αυτό που δεν χωράει ο ανθρώπινος νους: Πως με τον ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία τα πράγματα θα είναι χειρότερα! Ιιιιιιιιιιι! Το λέω κι ανατριχιάζω… Πώς γίνεται να ξεστομίζονται τέτοια πράγματα; Δεν γνωρίζει η εν λόγω κυρία πως ο σύριζας είναι η φωνή της αλήθειας; Ή, μάλλον, η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ;
Η ακατονόμαστη όμως δεν σταμάτησε εκεί, αφήνοντας να φανεί μια κάποια συμπάθειά της στους (αηδία, μπλιαχ) επάρατους 58. Αυτά τα νεοταξικά, νεοφιλελεύθερα καθάρματα που ξεπήδησαν μέσα από την ακροδεξιά «Πάνω Πλατεία» των αγαναΧτισμένων (όπως διάβασα σε βαθυστόχαστο αριστερό άρθρο).
Η ιστορία, φυσικά, είχε και συνέχεια. Την Κυριακή, στη σελίδα της στο Facebook (άτιμο Facebook…), η Τσαλιγοπούλου πραγματοποίησε στροφή 180 μοιρών, υποστηρίζοντας πως η συνέντευξή της είχε παραποιηθεί φριχτά, καταλήγοντας στη διαβεβαίωση πως στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσει δαγκωτό ΣΥΡΙΖΑ και πως οι 58 είναι για τα μπάζα. Προσωπικά, δεν μπορώ να γνωρίζω πού βρίσκεται η αλήθεια. Μου φαίνεται παράξενο ένας άνθρωπος να λέει άσπρο σε μια συνέντευξη και ο δημοσιογράφος να γράφει μαύρο, μπροστά όμως δεν ήμουν, δεν ξέρω, δεν απαντώ. Αναρωτιέμαι όμως σε τι κόσμο ζούμε όταν μια τραγουδίστρια λιντσάρεται διαδικτυακά μόνο και μόνο επειδή δηλώνει πως δεν πολυπιστεύει κάποιο συγκεκριμένο κόμμα.
Τι ανάγκασε την Τσαλιγοπούλου (ακόμα και αν έχει δίκιο) να σπεύσει τρομοκρατημένη να διαβεβαιώσει τον όχλο πως «θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ» (κάτι που φυσικά κανείς δεν τη ρώτησε και μάλλον κανείς δεν πολυενδιαφέρεται); Ανησύχησε για ενδεχόμενο μποϊκοτάζ των συναυλιών της; Δέχτηκε απειλές; Φοβήθηκε πως θα είχε τη μοίρα του Γιώργου Νταλάρα;
Ζούμε λοιπόν την εποχή των πιστοποιητικών πολιτικών φρονημάτων από την ανάποδη; Έχουμε ακούσει επανειλημμένα πως «η χούντα δεν τελείωσε το ’73». Μήπως μια άλλου είδους χούντα ξεκίνησε το 2013;
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.