- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Ο Γιώργος Στεργίου νέος γραμματέας Πολιτικής Επιτροπής της ΝΔ
Ο Στέλιος Κονταδάκης Διευθυντής του Γραφείου του προέρου της ΝΔ στην Πειραιώς
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![neadimokratia neadimokratia](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/14/neadimokratia.jpg)
Ο Γιώργος Στεργίου νέος γραμματέας Πολιτικής Επιτροπής της ΝΔ, ο Στέλιος Κονταδάκης Διευθυντής του Γραφείου του προέρου της ΝΔ στην Πειραιώς.
O Γιώργος Στεργίου προτείνεται ως νέος Γραμματέας της Πολιτικής Επιτροπής της Νέας Δημοκρατίας, με σημερινή απόφαση του πρωθυπουργού και Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκου Μητσοτάκη. Αναπληρωτής του προτείνεται ο κ. Στέλιος Κονταδάκης, -ο οποίος από σήμερα αναλαμβάνει και τη θέση του Διευθυντή του Γραφείου του Προέδρου του κόμματος στην Πειραιώς, ενώ Γενικός Διευθυντής της Νέας Δημοκρατίας αναλαμβάνει ο κ. Ιωάννης Μπρατάκος.
Ακολουθούν τα βιογραφικά των τριών στελεχών της ΝΔ:
Γιώργος Στεργίου
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1968. Αποφοίτησε από την Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Πατρών ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και έχει παρακολουθήσει το ΜΒΑ του Πανεπιστημίου του Leicester.
Από το 1994, που ξεκίνησε την επαγγελματική του πορεία, εργάσθηκε σε μεγάλες ελληνικές και διεθνείς εταιρίες (Shell,Mobil,Toyota,Unimac). Διετέλεσε μη εκτελεστικό μέλος διοικητικών συμβουλίων εταιριών της αγοράς ενέργειας και των μεταφορών.
Έχει θητεύσει ως Γενικός Γραμματέας Βιομηχανίας, Καταναλωτή, καθώς και ως Ειδικός Γραμματέας Εποπτείας Αγοράς, στο Υπουργείο Ανάπτυξης.
Κατά τα φοιτητικά του χρόνια υπήρξε μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου της ΟΝΝΕΔ και της Κεντρικής Γραμματείας της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.
Στέλιος Κονταδάκης
Ο κ. Στέλιος Κονταδάκης γεννήθηκε στα Χανιά Κρήτης το 1964.
Είναι εκπαιδευτικός, πτυχιούχος του Παιδαγωγικού Τμήματος του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου, κάτοχος του Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών “Εθνική και Κοινοτική Διοίκηση” του Παντείου Πανεπιστημίου και υποψήφιος Διδάκτωρ του ίδιου Πανεπιστημίου με θέμα “Η Διά Βίου Μάθηση Στην Ελλάδα και την Ε.Ε”. Ομιλεί Αγγλικά.
Έχει διατελέσει για πολλά έτη μέλος του Συλλόγου Δασκάλων, Νηπιαγωγών Αγίων Αναργύρων και δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Αγίων Αναργύρων Αττικής, την περίοδο 2002 – 2006.
Είναι παντρεμένος και πατέρας τριών παιδιών.
Γιάννης Μπρατάκος
Ο Γιάννης Μπρατάκος σπούδασε Παραγωγή & Διοίκηση και έκανε μεταπτυχιακά στην Πολιτική Οικονομία στο London School of Economics & Political Science. Είναι Διευθύνων Σύμβουλος και ιδρυτικό μέλος της εταιρίας Πληροφορικής DD SYNERGY από το 1999 ενώ δραστηριοποιείται στο χώρο της Πληροφορικής και ειδικά στις υπηρεσίες για το λογισμικό SAP από το 1995.
Τον Δεκέμβριο του 2017 εξελέγη Αντιπρόεδρος του ΕΒΕΑ αναλαμβάνοντας τα θέματα καινοτομίας, νέων τεχνολογιών, νεοφυών επιχειρήσεων, επενδύσεων και γενικά το οικοσύστημα ελληνικής νεοφυούς επιχειρηματικότητας.
Διετέλεσε μέλος της Διοικούσας Επιτροπής της Εταιρίας Ανάπτυξης & Προόδου (ΕΤΑΠ) του ΕΒΕΑ, μέλος της Επιτροπής παρακολούθησης του Εθνικού Προγράμματος Μεταρρυθμίσεων για την επίτευξη των στόχων της αναθεωρημένης Στρατηγικής της Λισσαβόνας και εκπρόσωπος του ΕΒΕΑ στην Επιτροπή Πληροφορικής & Επικοινωνίας Νέων Τεχνολογιών της EUROCOMMERCE.
Τον Ιανουάριο του 2019, με απόφαση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας ανέλαβε τη Γραμματεία Παραγωγικών Τομέων του κόμματος, με αρμοδιότητες την επεξεργασία και αξιολόγηση προτάσεων και θέσεων για την επιχειρηματικότητα, την οικονομία και την ανάπτυξη, την ανάληψη πρωτοβουλιών για λύσεις στα προβλήματα των μικρομεσαίων επιχειρήσεων και τη δημιουργία κοινωνικής προστιθέμενης αξίας μέσα από τη διαρκή και αμφίδρομη επικοινωνία με τις υγιείς παραγωγικές τάξεις.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
«Δεν αντιστοιχεί στις δικές μας αρχές και στην κοινοβουλευτική διαδικασία», δήλωσε ο πρόεδρος της Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ
«Πραγματικά αισθάνομαι ντροπή και βαθύτατη λύπη», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
«Ο σεξισμός, το μπουλινγκ και ο κακοποιητικος λόγος προσβάλλουν την αριστερά. Καμία ανοχή»
Η πρώτη αντίδραση μετά τη διαγραφή του από την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ για την επίθεση σε συνεργάτιδα του Άδωνι Γεωργιάδη
Το τίμημα είναι τετραπλάσιο του λογιστικού κόστους
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.