Σκεπτικός στρατιώτης με το ΚΙΝΑΛ
Διαφωνώ με τον χειρισμό της κ. Γενννηματά, αλλά τον σέβομαι αυτή τη στιγμή
![stavros-konstantinidis.jpg stavros-konstantinidis.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/stavros-konstantinidis_0.jpg)
![396832.jpg 396832.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/06/09/396832.jpg)
Έκκληση να μην φανεί ότι το μόνο κέρδος της αποχώρησης του Βενιζέλου είναι η Βάνα Μπάρμπα και ο Παναγούλης.
Αμέσως μετά την υποψηφιότητά μου ως Ευρωβουλευτής έθεσα εαυτόν στην υπηρεσία του ΚΙΝΑΛ, ως όφειλα και όπως θεωρήσει αυτό καλύτερα. Διαχείριση εφοδιαστικής αλυσίδας λέγεται αυτό στον πόλεμο.
Είμαι απο αυτούς που δεν παίρνει προσωπικά το πολύπλοκο πολιτικό παιχνίδι, παρότι στεναχωρήθηκα απο τις εξελίξεις στο αχρείαστο κατά την γνώμη μου ζήτημα μεταξύ Γεννηματά- Βενιζέλου. Διαφωνώ με τον χειρισμό της κας Γενννηματά, αλλά τον σέβομαι αυτή τη στιγμή. Είμαι αρκετά έμπειρος να μην προσωποποιώ καταστάσεις, σχεδόν μπαρουτοκαπνισμένος απο τα τερτίπια της ζωής. Γνωρίζω καλά ότι συγκρούονται πάντα αμιγώς πολιτικά ζητήματα με υποκειμενικές κοινωνικές αναγνώσεις αλλά ταυτόχρονα και υπαρξιακές αγωνιες με ιδιάζουσες ψυχολογικές οπτικές. Έχω γράψει πολλες φορές ότι η ψυχαναλυτική οντότητα των πολιτικών πρωταγωνιστών επηρεάζει περισσότερο μερικές φορες τις εξελίξεις απ’ ότι η αυτή καθ’ εαυτή η πολιτική.
Δείτε για παράδειγμα πως ο υπεροπτικος και κυνικος χαρακτήρας της Τασίας κοστίζει 3% στον ΣΥΡΙΖΑ μέσα σε μία μέρα έτσι για πλάκα. Από την αποχώρηση Βενιζέλου δεν υπάρχει κερδος, υπάρχει ζημία. Ωστόσο κάνω έκκληση να μην φανεί ότι το μόνο κέρδος της αποχώρησης του Βενιζέλου είναι η Βάνα Μπάρμπα και ο Παναγούλης. Θα είναι ύβρις αυτό. Είμαι στρατευμένος στην προοδευτική, φιλελεύθερη σοσιαλδημοκρατική προοπτική της χώρας. Αυτή εκφράζεται κατά το δυνατόν απο το ΚΙΝΑΛ σήμερα. Είμαι δίπλα στο ΚΙΝΑΛ και θα είμαι στρατιώτης στην προεκλογική περίοδο. Σέβομαι την συλλογική προσπάθεια, ξέρω ότι αν δεν νικήσει το ΚΙΝΑΛ στην αναλογία του, δεν θα υπάρξει ισορροπία στο πολιτικό σκηνικό. Η αυτοδυναμία της ΝΔ θα είναι μια υπερφίαλη αυτοπεποίθηση χωρίς αντίκρυσμα, και είμαι βεβαιος πως ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να ηττηθεί στρατηγικά χωρίς να υπονοηθεί καμία συνεργασία μαζί του. Ως υποψήφιος Ευρωβουλευτής έδωσα αγώνα ο απογοητευμένος κεντρώος να μην πάει απευθείας στη ΝΔ, και ο εξαπατημένος του ΣΥΡΙΖΑ να έρθει στο ΚΙΝΑΛ. Πρέπει να είμαστε εδώ ακόμη με εξωστρέφεια και δύναμη. Όλα θα κριθούν απο το αποτέλεσμα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
«Είστε ζωντανό σύμβολο αυτής της τραγωδίας», δήλωσε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.