- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Στα Ανώγεια ο Τσίπρας -Τον υποδέχθηκαν με μαντινάδες
«Η Κρήτη αλλάζει πρόσωπο», είπε ο πρωθυπουργός
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![tsipras-kriti1 tsipras-kriti1](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/03/tsipras-kriti1.jpg)
Τον πρωθυπουργό συνοδεύουν στην Κρήτη Ανδρέας Ξανθός, Γιώργος Σταθάκης, Παύλος Πολάκης και υποψήφιοι ευρωβουλευτές.
«Πρώτη φορά πρωθυπουργός τετραετία κλείνει και ούτε περιθώριο των αλλωνών αφήνει». Με αυτήν την μαντινάδα υποδέχθηκαν κάτοικοι των Ανωγείων τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, που συνεχίζει τη διήμερη περιοδεία του στην Κρήτη. Ο Αλ. Τσίπρας έφτασε στα Ανώγεια λίγο πριν τις 11:30 το πρωί, όπου εξω από το Δημαρχείο, ο δήμαρχος Μανώλης Καλλέργης αλλά και πλήθος κόσμου υποδέχθηκαν με θέρμη τον πρωθυπουργό.
Ο γνωστός Ανωγειανός μαντιναδολόγος Γιαλαύτης καλωσόρισε εξάλλου στα Ανώγεια τον Αλέξη Τσίπρα, λέγοντας: «Είναι μεγάλη η τιμή πρωθυπουργέ που κάνεις, μα είσαι και εσύ στα ιστορικά Ανώγεια και δεν χάνεις».
Ο Αλέξης Τσίπρας, που συνοδευόταν από τους υπουργούς Ανδρέα Ξανθό, Γιώργο Σταθάκη και Παύλο Πολάκη, αλλά και τους υποψήφιους ευρωβουλευτές Σπύρο Δανέλη και Θοδωρή Δουλουμπέκη, είχε σύντομη συνάντηση και συζήτηση με το δήμαρχο, ενώ αμέσως μετά, στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου που είχε γεμίσει από κόσμο, ο πρωθυπουργός απηύθυνε χαιρετισμό, ανακοινώνοντας ότι στο βασικό αίτημα της περιοχής για την οδική αρτηρία Ηράκλειο-Ανώγεια έχει ήδη υπογραφεί από τον υπουργό Υποδομών η υπουργική απόφαση για ανακατασκευή και επαναχάραξη, ενώ έχουν δεσμευθεί από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων 5 εκατομμύρια ευρώ για έναρξη του έργου σε μήκος 3 χιλιομέτρων σε πρώτη φάση. «Είμαι χαρούμενος που η επανακατασκευή του δρόμου θα ξεκινήσει σύντομα και θα είμαι εδώ, όχι μόνο για να εγκαινιάσω τα 3 χιλιόμετρα, αλλά και να δουλέψουμε μαζί και το σύνολο των 15 χιλιομέτρων και να το εγκαινιάσω και αυτό ως πρωθυπουργός», είπε ο κ. Τσιπρας.
Γερμανικές επανορθώσεις: Με χρέος προς την ιστορία μας
Επιπλέον, αναφέρθηκε στις γερμανικές επανορθώσεις: «Μετά από πολλά χρόνια, ο δρόμος της διεκδίκησης, μετά και το πόρισμα της Επιτροπής της Βουλής, είναι ανοιχτός. Τώρα που δεν βρισκόμαστε και σε καθεστώς επιτροπείας, μπορούμε να διεκδικήσουμε μια ξεκάθαρη απάντηση από τη γερμανική κυβέρνηση. Θα προχωρήσουμε άμεσα στη ρηματική διακοίνωση, θα αναμένουμε την απάντηση της Γερμανίας και θα καθορίσουμε τις επόμενες κινήσεις μας με χρέος προς την ιστορία μας» είπε ο κ. Τσίπρας.
Τοπική ανάπτυξη - Υποδομές
Ο δήμαρχος Μανώλης Καλλέργης είπε στον πρωθυπουργό ότι στον Δήμο λειτουργούν με βάση το τρίπτυχο άνθρωπος, φυσικό περιβάλλον και πολιτισμός, εξηγώντας ότι τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σημαντικά έργα στην περιοχή, όπως η ίδρυση του Πυροσβεστικού Σταθμού, η αναβάθμιση του Κέντρου Υγείας και του ΕΚΑΒ, με τον πρωθυπουργό, πάντως, να αναφέρεται στα προγράμματα "Κλεισθένης" και "Φιλόδημος", μέσα απο τα οποία όπως εξήγησε, «έγιναν σημαντικά έργα σε όλη την Ελλάδα. Έχουμε κάνει προσπάθεια μέσα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων μας, να δώσουμε πνοή μέσα από τον "Κλεισθένη" και τον "Φιλόδημο". Ενισχύσαμε ορεινούς δήμους και για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια υπήρξε ουσιαστική χρηματοδότηση για έργα στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, χωρίς κριτήρια αν κάποιος Δήμος ειναι κοντά ή όχι στην κυβέρνηση» υπενθυμίζοντας ότι μόνο τα Ανώγεια, από τα προγράμματα τα τελευταία χρόνια έχουν εγκριθεί 11 εκατομμύρια ευρώ.
Ο κ. Τσίπρας πάντως αναφέρθηκε για μια ακόμη φορά στα μεγάλα έργα της Κρήτης, επαναλαμβάνοντας ότι το οδικό δίκτυο θέλει αναβάθμιση. «Έχουμε αποφασιστικότητα, σχέδιο και πόρους για να υλοποιήσουμε τον ΒΟΑΚ όσο πιο σύντομα γίνεται και στόχος είναι μέχρι το τέλος του χρόνου να έχουν ολοκληρωθεί οι διαγωνιστικές εργασίες, και με την κατασκευή να σταματήσει ο φόρος αίματος», τόνισε συνδέοντας για μια ακόμη φορά την υλοποίηση του επί δεκαετίες αιτήματος, με την κατασκευή του νέου Διεθνούς Αεροδρομίου στο Καστέλι, αλλά και τη δημιουργία σύγχρονων κάθετων οδικών αξόνων.
Στην πλατεία του χωριού που βρέθηκε αμέσως μετά ο πρωθυπουργός, κάτοικοι θέλησαν να βρεθούν κοντά του και να τον χαιρετίσουν. Στη συνέχεια έκανε μια στάση στην πλατεία των Ανωγείων που είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με κατοίκους, ενώ άκουσε «Το τραγούδι του Σαμίρ» του Αφγανού πρόσφυγα που ζει στα Ανώγεια και μέσα από τους στίχους, αποτυπώνεται η ζωή του απ' όταν έφυγε από την πατρίδα του. Το τραγούδησε ο ίδιος ο Σαμίρ με τη συνοδεία του Λουδοβίκου των Ανωγείων, ο οποίος το μελοποίησε.
![tsipras-kriti tsipras-kriti](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/tsipras-kriti.jpg)
Στο σπίτι του Ν. Ξυλούρη
Ο κ. Τσίπρας καθ' οδόν προς το Σπήλι, που είναι ο επόμενος προορισμός του, έκανε μια στάση στο Περαχώρι και επισκέφθηκε το σπίτι που γεννήθηκε και μεγάλωσε ο Νίκος Ξυλούρης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με αφορμή την πρόταση για την διεξαγωγή συνεδρίου
Τι λένε διπλωματικές πηγές του ΥΠΕΞ
Ο διάλογος με τους δημοσιογράφους
Το μέσο αποκάλεσε τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ «υπηρέτη αφεντάδων»
Ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών αναφέρθηκε στα πεπραγμένα του ΣΥΡΙΖΑ με το κλείσιμο των τραπεζών το 2015
35 Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, 10.500 αθλητές, 20.000 διαπιστευμένοι δημοσιογράφοι και 45.000 εθελοντές, αποτελούν τα εντυπωσιακά στατιστικά των Ολυμπιακών Αγώνων
Άρθρο του πρώην πρωθυπουργού με αφορμή την 50η επέτειο της Μεταπολίτευσης
Οι διαπραγματεύσεις για τον διορισμό πρωθυπουργού σκοντάφτουν στην άρνηση της Ανυπότακτης Γαλλίας να κάνει συμβιβασμούς
Ζέττα Μακρή: Καμία έλλειψη σε διδακτικό προσωπικό
Τι είπε ο πρώην υπουργός για την αποχώρηση Δραγασάκη
Πότε ανοίγει ξανά η πλατφόρμα
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.