- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Οργισμένη ανάρτηση Ρ. Δούρου: Φτάνει πια με μια παρεούλα, τρολ και ορισμένα ΜΜΕ
«Ο Γκέμπελς θα κοκκίνιζε μπροστά τους» αναφέρει μεταξύ άλλων
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![dourou.jpg dourou.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/06/dourou.jpg)
Με ανάρτησή της στο Facebook, η Ρένα Δούρου «τα βάζει» με όσους, όπως λέει χαρακτηριστικά, «προσπαθούν με κάθε τρόπο, με κάθε ψέμα, να περάσουν τη δική τους, διαστρεβλωμένη, εικόνα. Γιατί έτσι τους βολεύει, κομματικά, πολιτικά».
Μεταξύ άλλων η περιφεριεάρχης Αττικής κάνει λόγο για «μια παρεούλα, τρολ και ορισμένα ΜΜΕ που δεν σέβονται ούτε θανάτους, ούτε πόνο».
Αναφέρει χαρακτηριστικά:
«Φθάνει πια με μια παρεούλα, τρολλ και ορισμένα ΜΜΕ που δεν σέβονται ούτε θανάτους, ούτε πόνο αλλά ούτε και την σε εξέλιξη έρευνα της Δικαιοσύνης.
Προσπαθούν με κάθε τρόπο, με κάθε ψέμα, να περάσουν τη δική τους, διαστρεβλωμένη, εικόνα. Γιατί έτσι τους βολεύει, κομματικά, πολιτικά.
Ανήθικα. Ας το πάρουν όμως απόφαση. Δεν θα τους περάσει. Γιατί αυτή την πορεία δεν την επέλεξα πριν από ένα ή έξι μήνες. Είναι μια στάση ζωής. Είναι ένα τρόπος άσκησης διοίκησης.
Όταν, στην κορύφωση του μεταναστευτικού φαινομένου τον Μάρτιο του 2016, ιδρύσαμε το Κέντρο Ειδών Πρώτης Ανάγκης (Κέντρο Logistics) για τους πρόσφυγες / μετανάστες, την ώρα που κάποιοι εμβολίαζαν – «έτσι χωρίς πρόγραμμα» - μεταναστόπουλα, εμείς επιλέγαμε τη δημιουργία μιας δομής για τη συστηματική τους στήριξη. Χωρίς να καλέσουμε τις κάμερες να μας απαθανατίσουν...
Όταν λύσαμε το χρόνιο πρόβλημα της μετακίνησης χιλιάδων μαθητών της Αττικής εγκαίρως στα σχολεία τους, στην αρχή της χρονιάς, δεν βγήκα φωτογραφία ως συνοδός σε πούλμαν.
Όταν ξεκινήσαμε το μεγάλο, και επί δεκαετίες σε εκκρεμότητα, αντιπλημμυρικό έργο διευθέτησης του Ρέματος Αγ. Αικατερίνης στη Μάνδρα, δεν ανέβηκα σε καμία μπουλντόζα για να τουιτάρω μετά τη σχετική φωτό μου. Ούτε κάλεσα τα κανάλια για θριαμβολογίες.
Όταν μετείχα στην ευρεία σύσκεψη στο Δημαρχείο Ραφήνας στις 24 Ιουλίου, παρουσία μάλιστα του αρχηγού της αξιωματικής αντιπολίτευσης, για κάποιους ήμουν «αόρατη».
Όταν μετείχα στην επίσκεψη χθες του πρωθυπουργού στο Μάτι, ήμουν «γκεστ». Είναι οι ίδιοι που διαστρέβλωσαν αναίσχυντα τα λόγια μου στη συνέντευξή μου στην εφημερίδα των Συντακτών, για να με σπιλώσουν. Για να προσθέσουν το «αδιάφορη», δίπλα στο «εξαφανισμένη».
Και για να συνεχίσουν να αγνοούν ή να διαστρεβλώνουν σημαντικές πρωτοβουλίες και συναντήσεις για την επούλωση των πληγών στην Αν. Αττική με τον Αρχιεπίσκοπο, διακεκριμένους επιστήμονες, τον αμερικανό πρέσβη.
Όποτε τους συμφέρει είμαι «αόρατη» και άλλοτε «ορατή»… Κόβουν και ράβουν αναλόγως. Γράφουν απαξιωτικά για τις προσπάθειες της Περιφέρειας, των ανθρώπων της, των υπαλλήλων της, να δώσουν λύσεις σε πρωτόγνωρες καταστάσεις.
Ο Γκέμπελς θα κοκκίνιζε μπροστά τους. Δυστυχώς για αυτούς, όσο συνεχίζουν ψέματα, παραπληροφόρηση, χυδαιότητα, και όχι μόνο απέναντί μου, τόσο περισσότερο εκτίθενται.
Τόσο περισσότερο βουλιάζουν στο βούρκο τους.
Και ως γνωστόν, ο βούρκος δεν έχει πάτο…».
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.