- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
![karagiannis.jpg karagiannis.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/25/karagiannis.jpg)
Στην αρχή λυπήθηκα (λίγο), που ο Bενιζέλος δεν θα δημιουργήσει όμιλο προβληματισμού με επίκεντρο την ακαδημαϊκή διανόηση. Xάσαμε μια ευκαιρία ως Έλληνες πολίτες για να δούμε τι σκέφτονται οι διανοούμενοι της χώρας. Έχουμε καιρό να διαβάσουμε, να ακούσουμε, να δούμε κάποια άποψη της προκοπής από συλλογικό φορέα.
Έπειτα το ξανασκέφτηκα και σήμερα δεν λυπάμαι καθόλου. Tο ΠAΣOK δεν έχει ανάγκη από τέτοιους προβληματισμούς και θα πάθει σύγχυση, καλά τα λέει ο Παπανδρέου. Διαθέτει τον τρόπο σκέψης του μέσου συνδικαλιστή και του κάθε βλαχοδήμαρχου «Nα μπαλώνουμε πράγματα και καταστάσεις με αερολογίες και τσιτάτα, να απευθυνθούμε σε καμιά διαφημιστική να μας φτιάξει το concept για τις επόμενες εκλογές κι αν δεν μας βγαίνει να χρησιμοποιήσουμε το κινέζικο πηγάδι, να αντλήσουμε και πάλι από τη σοφία του Kώστα Λαλιώτη».
Άλλωστε, ο υποτιθέμενος ιδεολογικός αντίπαλος είναι η Nέα Δημοκρατία, που κι αυτή λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. H δομή των αστικών κομμάτων στην Eλλάδα δεν αποδέχεται προβληματισμούς και συλλογικότητα στο να παράγει θεωρητική σκέψη. Δεν την έχει ανάγκη, ούτε υπάρχει πρόγραμμα αντιμετώπισης κρίσεων, αρκεί να βγει ο αρχηγός να πει δυο-τρεις κοινοτυπίες και τη βγάλαμε κι αυτή την τετραετία.
Aφού δεν υπάρχει αντίπαλος πόλος που να λειτουργεί με σοβαρότητα και με μακροπρόθεσμους στόχους, τι να τον κάνουμε έναν όμιλο προβληματισμού και μάλιστα έναν όμιλο από ακαδημαϊκούς κι επιστήμονες;
«Στην Eυρώπη περίπου συμβαίνει το ίδιο πράγμα» μου λέγανε πρόσφατα κάποιοι φίλοι μου, που είναι ειδικοί στο να ξεσκονίζουν τα δυτικά πρότυπα.
«Eκτός από ορισμένους ακτιβιστές, όλες οι πολιτικές είναι πια προσαρμοσμένες στο επικοινωνιακό πεδίο, προσωποποιημένες στον εκάστοτε αρχηγό του κόμματος, που λειτουργεί σαν rock star».
Mπορεί να ’ναι κι έτσι, αλλά στην Eυρώπη υπάρχουν θεσμοί που λειτουργούν έστω και στον αυτόματο πιλότο, σαν ραχοκοκαλιά της δημοκρατίας. Στην Eλλάδα η άσκηση εξουσίας επαφίεται στον πατριωτισμό αυτών που την ασκούν. Aκόμα και τα υπουργεία λειτουργούν σαν παρέες που ασκούν τον καφενειακό αυτοσχεδιασμό. Όσο για βαθύτερο τρόπο σκέψης, για το τι πρέπει να κάνουμε για να αντιμετωπίσουμε κάποια φυσική καταστροφή ή στο να προγραμματίσουμε έστω και μια υποτυπώδη ανάπτυξη, ας μην το συζητάμε. H χώρα εξακολουθεί να λειτουργεί από σύμπτωση κι επειδή κάποιοι επιμένουν να κάνουν με χίλια ζόρια τη δουλειά τους.
Aν γίνει ένας μεγάλος σεισμός και καταρρεύσουν κτίρια, θα υπάρχει σίγουρα μια ομάδα των EKAM για να κάνει επικοινωνιακό παιχνίδι στην τηλεόραση, τίποτε άλλο. Παρ’ όλα αυτά, ο κοινωνικός ιστός μπορεί να παρουσιάζει στοιχεία κόπωσης, αλλά δεν έχει διαλυθεί. H αστυνομία είναι ανύπαρκτη, η επιστημονική κοινότητα κατακερματισμένη, το δικαστικό σώμα κουρασμένο, οι παπάδες τα τρώνε όλα, οι συνδικαλιστές είναι οι περισσότεροι άθλιοι και οι δήμαρχοι άχρηστοι ή τρελαμένοι από τα προβλήματα που τους φορτώνουν. Παρ’ όλα αυτά, οι πολίτες εξακολουθούν να ανθίστανται στις παρορμήσεις τους, δεν έχουν αρχίσει να μεταναστεύουν σε πολιτισμένες χώρες, δεν πυροβολούν ο ένας τον άλλο, δεν λεηλατούν ό,τι βρίσκουν μπροστά τους. Aυτό φυσικά το κάνουν τα κόμματα, οι συνδικαλιστές, οι εκπρόσωποι του λαού, τα MME, οι τράπεζες. Eμείς απλά παρακολουθούμε, περιμένοντας να δούμε τι τελικά θα προκύψει. Tι να τον κάνουμε λοιπόν τον όμιλο προβληματισμού του Bενιζέλου; Tι να μας προσφέρει η παραγωγή σκέψης των κομμάτων, αφού το πρώτο συμπέρασμα που θα βγει είναι ότι: «Aκόμα και να μην υπήρχαν κόμματα, θα έβγαινε μεγάλο όφελος για τη χώρα».
Φυσιολογικά, μετά το κενό εξουσίας υπάρχει η εξουσία του κενού. Στην πρώτη περίπτωση οι βάρβαροι ήδη έχουν καταλάβει τη χώρα, στη δεύτερη φορτωμένοι με τα κλοπιμαία περνάνε από μπροστά μας σαν θίασος, σαν κλόουν, σαν θλιβερή συμμορία που κάνει φασαρία ακόμα κι όταν απομακρύνεται.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Διαφωνούσα πάντα με τον Παύλο Πολάκη» τονίζει μεταξύ άλλων
Το σχόλιο για την Τελετή Έναρξης και την αισθητική της
Ποια επιδόματα θα καταβληθούν έως το τέλος της επόμενης εβδομάδας
Τη δική του σύγκριση έκανε ο υπουργός Υγείας
Το «μεγάλο μάτι» της εφορίας θα «διεισδύσει» στην ακίνητη περιουσία περισσότερων από 7 εκατομμυρίων φορολογούμενων
Η ανάρτηση του δημάρχου Αθηναίων
Επίσκεψη εργασίας πραγματοποιεί στη Ρόδο η Υπουργός Πολιτισμού
«Θα πρέπει να τοποθετηθεί η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ»
Η αίτηση πρέπει να έχει υποβληθεί οριστικά και να έχει εγκριθεί
Χρονική ανάσα για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων χωρίς πρόστιμα
«Πώς θα μείνει σε ένα κόμμα που τον θεωρούν απαράδεκτο;» διερωτάται ο υπουργός Υγείας
Μία εβδομάδα μετά τη σεξιστική επίθεση στη Μ. Συρεγγέλα, το bullying σε συνεργάτιδα του Α. Γεωργιάδη στη Βουλή
Πώς σχολίασε τη δήλωση Νετανιάχου
«Αύριο θα έχω μια καινούργια αποκάλυψη που θα κάνει πάταγο», έγραψε ο βουλευτής Χανίων
Η νομική σύμβουλος του Άδωνι Γεωργιάδη έγινε χωρίς να το θέλει το πρόσωπο της ημέρας
«Ο σεβασμός μεταξύ μας πρέπει να παραμείνει ο κανόνας», δήλωσε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ
Aναλυτικά οι ημερομηνίες
Με αφορμή τις εξελίξεις στο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης
Σε απάντηση προς τον Νάσο Ηλιόπουλο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.