Διαμαντοπούλου, Φλωρίδης, Ραγκούσης για τη συγκέντρωση του Ηρακλείου
«Ένα μεγάλο ευχαριστώ και μια συγγνώμη»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![338576-704132.jpg 338576-704132.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/01/28/338576-704132.jpg)
Ένα «μεγάλο ευχαριστώ και μία συγγνώμη», από την Άννα Διαμαντοπούλου, τον Γιώργο Φλωρίδη και τον Γιάννη Ραγκούση, για όσα συνέβησαν στη συζήτηση της πρωτοβουλίας «Ώρα Αποφάσεων» για το νέο, ενωμένο, μεγάλο προοδευτικό κίνημα.
«Το χτεσινό βράδυ στο Ηράκλειο ήταν πολύ κρύο. Από το απόγευμα τα τοπικά δελτία καιρού μιλούσαν για παγωνιά και χιόνι στις γύρω περιοχές, ενώ εξέπεμπαν μια γενική κατήφεια κι αγωνία για όσα έρχονται από τις Βρυξέλλες. Κι εμείς, απ΄τη μεριά μας, είχαμε αγωνία για το αν ο κόσμος θα ερχόταν στη συζήτηση της πρωτοβουλίας "Ώρα Αποφάσεων" για το νέο, ενωμένο, μεγάλο προοδευτικό κίνημα.
Δύσκολοι καιροί για πολιτικές συζητήσεις, πόσο μάλλον όταν η απειλή του Grexit αρχίζει να διαφαίνεται ξανά στον ορίζοντα -κι άγριος καιρός για να βγεις απ’ το σπίτι σου.
Κι όμως στις 7.45 μμ. στην αίθουσα του Επιμελητηρίου γινόταν το αδιαχώρητο. Οι σκάλες ήταν γεμάτες μέχρι έξω, περισσότερο από 500 άτομα είχαν ήδη έρθει. Η όμορφη και πολύ άνετη αίθουσα αποδείχθηκε μικρή και, λόγω της κατασκευής της, δεν είχε, δυστυχώς, τη δυνατότητα να φιλοξενήσει ορθίους. Έτσι βρεθήκαμε στη δυσάρεστη θέση να δούμε φίλους να φεύγουν απογοητευμένοι που δεν κατάφεραν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση.
Παρά την προσπάθειά μας να διευθετήσουμε το θέμα, περισσότεροι από 200 άνθρωποι έφυγαν, αφήνοντας ωστόσο τα στοιχεία τους για να επικοινωνήσουμε μαζί τους.
Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στους πολίτες του Ηρακλείου που παρευρέθησαν και επί δυόμιση ώρες συζητήσαμε όσα μας απασχολούν, μα και μια μεγάλη συγγνώμη σ΄ εκείνους που δεν κατάφεραν να μείνουν μαζί μας.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε για τις σημαντικές παρεμβάσεις τους τον βουλευτή Σπύρο Δανέλλη από Το Ποτάμι, τον Κωστή Μοχιανάκη, μέλος της ΚΕ της ΔΗΜΑΡ, όπως και τον Μάκη Γρυσπολάκη, μέλος της Δημοκρατικής Συμπαράταξης, προερχόμενο από τις κινήσεις πολιτών.
Να ευχαριστήσουμε, επίσης, για τις παρεμβάσεις τους και την άλλη οπτική που έδωσαν στην εκδήλωση τα μέλη του Προεδρείου Μαρία Δαμανάκη, Λευτέρη Μπιμπάκη και Σοφία Τζεδάκη, όπως βεβαίως και να ευχαριστήσουμε που μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Περιφερειάρχης, ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου, Αντιπεριφερειάρχες, Δήμαρχοι και πρόεδροι κοινωνικών και επαγγελματικών οργανώσεων.
Οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στο σύνολο των ΜΜΕ και καταρχήν της Κρήτης - και ιδιαίτερα του Ηρακλείου- για την ευκαιρία που μας έδωσαν να μιλήσουμε για την πρωτοβουλία και για την κάλυψη της εκδήλωσης.
Στη συζήτηση κυριάρχησαν οι λέξεις "Νέο", "Αλλαγή" και "Ενότητα". Και συμφωνήσαμε ότι πρέπει να αλλάξουμε για να ενωθούμε, όχι να ενωθούμε και να μην αλλάξουμε!
Οι πολίτες μετά την Θεσσαλονίκη και το Ηράκλειο έστειλαν το μήνυμα για το νέο μεγάλο ενωμένο προοδευτικό κίνημα και συνεχίζουμε στην Πάτρα την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου στις 11πμ.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Με αφορμή την πρόταση για την διεξαγωγή συνεδρίου
Τι λένε διπλωματικές πηγές του ΥΠΕΞ
Ο διάλογος με τους δημοσιογράφους
Το μέσο αποκάλεσε τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ «υπηρέτη αφεντάδων»
Ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών αναφέρθηκε στα πεπραγμένα του ΣΥΡΙΖΑ με το κλείσιμο των τραπεζών το 2015
35 Ολυμπιακές εγκαταστάσεις, 10.500 αθλητές, 20.000 διαπιστευμένοι δημοσιογράφοι και 45.000 εθελοντές, αποτελούν τα εντυπωσιακά στατιστικά των Ολυμπιακών Αγώνων
Άρθρο του πρώην πρωθυπουργού με αφορμή την 50η επέτειο της Μεταπολίτευσης
Οι διαπραγματεύσεις για τον διορισμό πρωθυπουργού σκοντάφτουν στην άρνηση της Ανυπότακτης Γαλλίας να κάνει συμβιβασμούς
Ζέττα Μακρή: Καμία έλλειψη σε διδακτικό προσωπικό
Τι είπε ο πρώην υπουργός για την αποχώρηση Δραγασάκη
Πότε ανοίγει ξανά η πλατφόρμα
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.