Γιατί περάσατε από την Αθήνα, κύριε Αναστασιάδη;
Θα ήταν απείρως ωφελιμότερο να ψιθυρίζατε εσείς δύο φωνήεντα στην κυβέρνηση της Μητέρας Πατρίδας για το πώς έρχεται ένα κράτος στα ίσα του
Απ’ ό,τι πρόσεξα, δεν άδειασαν δα για πάρτη σας δρόμους, δεν ακροβόλισαν φανερούς και μυστικούς πρακτόρους ούτε έστρωσαν κάνα κόκκινο χαλί με τα ευζωνάκια τα καημένα μες στους ήλιους μαυρισμένα, έτοιμα προς επιθεώρησιν. Κανονικά η υποδοχή θα έπρεπε να γίνει με τιμές αρχηγού κράτους. Όχι για το προφανές αλλά επειδή αυτό απαιτεί η τάξη των πραγμάτων, ιδίως όταν ένας πρόεδρος που έβγαλε από την οικονομική κρίση μια τραυματισμένη χώρα επισκέπτεται τέτοιας λογής πατενταρισμένους λούζερς.
Και για να μην τα πολυλογούμε, σ’ αυτό το εθιμοτυπικό θα ήταν νομίζω απείρως ωφελιμότερο αν όλα γίνονταν εντελώς ανάποδα. Να ψιθυρίζατε εσείς, φερ’ ειπείν, δύο φωνήεντα στην κυβέρνηση της Μητέρας Πατρίδας για το πώς έρχεται στα ίσα του ένα κράτος κι εκείνη να τσακιζόταν να συμμορφωθεί. Κι αν τυχόν δυστροπούσε, κι αν στρίντζωνε, κι αν αισθανόταν ότι δεν της το επιτρέπει η θέση της, κι αν ονειρεύεται ξανά έναν Σαμψών να κάνει τη δουλειά της, η Ιστορία την έχει ήδη έτοιμη την απάντηση, όπως λένε όλοι οι συνάδελφοι με πείρα/ συγνώμη που τους αποπήρα.
Η αλήθεια είναι ότι την περασμένη Πέμπτη το πρωί, μετά από ένα γύρο του θανάτου στον Αθηναϊκό Τύπο, έψαχνα περίπτερο που να ’χει κυπριακές εφημερίδες μπας και μάθω γιατί δεν καρποφόρησαν οι συζητήσεις στο Μον Πελεράν και τι ακριβώς ήταν αυτό για το οποίο κατηγορείται ο ελληνικός παράγων. Για να μη χάσω το δρόμο μου πέταγα πίσω μου ψιχουλάκια από κυπριακά ρεπορτάζ και συναφή αρθρογραφία. Ήρθαν όμως τα πουλάκια, κανάλια, ραδιόφωνα, εφημερίδες, τσαλαπετεινοί και παγώνια κι έφαγαν όλα τα ψιχουλάκια. Οπότε; Ας κρυφτώ τουλάχιστον σε καμιά κουφάλα κι ας σκεφτώ τι θα μας συμβεί στην περίπτωση που η σθεναρή πατριωτική στάση του Υπουργείου Εξωτερικών στέρξει και σε άλλα, πέραν του Κυπριακού, ζητήματα.
Διόλου απίθανο μέχρι το καλοκαίρι να τα ταράξουμε επιτέλους τα νερά και να δούμε να αναδύονται από εκειμέσα τα Ενδεκάνησα, τα Εξάνησα, οι Κυκλάδες τετραγωνισμένες, ο Βόλος δίχως Τρίκερι και η Κέρκυρα - Κέρκυρα χωρίς Ποντικονήσι.
Πρωταγωνιστεί η Ρένα Βλαχοπούλου, συμμετέχει το μπαλέτο του Φώτη Μεταξόπουλου και στο αποθεωτικό φινάλε χορεύει το μαλλί με το κορίτσι. Γιατί δικό σου είναι το Βασίλειο. Γιατί δική σου είναι η ζωή. Γιατί έτσι τελειώνει ο κόσμος.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.