- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Συνεχίζεται η κόντρα Ποταμιού και κυβερνητικής εκπροσώπου με αφορμή τον νεκρό μπλόγκερ που δημοσίευε ανοιχτά την απέχθειά του για συγκεκριμένα κόμματα και πολιτικά πρόσωπα και για τον οποίο μετά τον θάνατό του η κα Γεροβασίλη εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία εκτός από τη λύπη της γνωστοποιούσε πως επρόκειτο για συνεργάτη της, για υπάλληλο δηλαδή του γραφείου Τύπου της κυβέρνησης, την ώρα που εκείνος το κρατούσε κρυφό.
Στη σημερινή του ανακοίνωση το Ποτάμι έκανε λόγο για «φτηνό μελοδραματισμό» εκ μέρους της κυρίας Γεροβασίλη και πως η ίδια έσπευσε να «καρπωθεί τη συγκίνηση που φέρνει ένας θάνατος», προσθέτοντας πως ο Σταύρος Θεοδωράκης «επίτηδες δεν είπε το όνομά του στη Βουλή».
«Το Ποτάμι υπερασπίζεται το ανοιχτό διαδίκτυο, την ελεύθερη έκφραση και ως εκ τούτου θα πολεμάει πάντα τους πληρωμένους εγκάθετους του κάθε Καμμένου και της κάθε Γεροβασίλη» συνεχίζει η ανακοίνωση και τονίζει: «Με τη δράση των παρακρατικών - που τώρα πλέον τους πληρώνουν και από τα δημόσια ταμεία- δεν θα συμβιβασθούμε. Θα είμαστε πάντα απέναντι τους και θα τους ξεσκεπάζουμε. Ας το πάρουν επιτέλους απόφαση».
Ολόκληρη η ανακοίνωση του Ποταμιού:
Η εκπρόσωπος των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ κ. Γεροβασίλη πούλησε χθες στη Βουλή φτηνό μελοδραματισμό. Την μια στιγμή γέλαγε στα υπουργικά έδρανα και την επόμενη το έπαιζε θλιμμένη. Δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Μόλις πληροφορήθηκε το θάνατό του blogger έσπευσε να γνωστοποιήσει ότι ήταν υπάλληλός της, μολονότι ο ίδιος το κρατούσε κρυφό. Ήθελε να καρπωθεί τη συγκίνηση που φέρνει ένας θάνατος, προκαλώντας οργή στους φίλους του νεκρού. Εμείς επίτηδες δεν είπαμε το όνομά του στη Βουλή - ενώ αναφέραμε άλλα ονόματα υπαλλήλων της κ. Γεροβασίλη - εκείνη όμως δεν έχασε πάλι την ευκαιρία να το διαλαλήσει. Καπηλεία μήπως και σκεπάσει τις αποκαλύψεις για τους παρακρατικούς μηχανισμούς που έχουν στήσει στα υπουργεία. Στο πλευρό της κ. Γεροβασίλη έσπευσαν λιγοστοί «δημοσιογράφοι» και ιδιοκτήτες σάιτ, γνωστοί για την «προσφορά» τους στο εθνικολαϊκιστικό καθεστώς. Ως δεύτερη γραμμή αμύνης του παρακράτους προσπαθούν εναγωνίως να στρέψουν την συζήτηση γύρω από την ζωή και τον θάνατο του blogger. Για την ταμπακιέρα ούτε λέξη. Για τους μισθοφόρους της λάσπης που τουιτάρουν με ψευδώνυμα από τα υπουργικά υπόγεια, ούτε κιχ.
Το Ποτάμι υπερασπίζεται το ανοιχτό διαδίκτυο, την ελεύθερη έκφραση και ως εκ τούτου θα πολεμάει πάντα τους πληρωμένους εγκάθετους του κάθε Καμμένου και της κάθε Γεροβασίλη. Τρία χρόνια τώρα το παρακράτος προσπαθεί να επιβάλει τους νόμους του στο διαδίκτυο, στα social media, στην ενημέρωση. Στοχοποιεί όποιον δεν γουστάρει, όποιον διαφωνεί, όποιον διαφέρει. Κάνει bullying ακόμα και σε σκιτσογράφους όταν τα σκίτσα τους δεν τους αρέσουν! Ε, εμείς δεν τους φοβόμαστε.
Οι αδέσμευτες φωνές που μας κάνουν κριτική - και επιθέσεις πολλές φορές - όσο κι αν μας στεναχωρούν ή τις θεωρούμε άδικες, δεν είναι εχθροί μας. Με αυτούς θα συνυπάρξουμε ακόμη και συγκρουόμενοι. Όμως με την δράση των παρακρατικών - που τώρα πλέον τους πληρώνουν και από τα δημόσια ταμεία- δεν θα συμβιβασθούμε. Θα είμαστε πάντα απέναντι τους και θα τους ξεσκεπάζουμε. Ας το πάρουν επιτέλους απόφαση.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.