- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Όταν ο Σταύρος γνώρισε τη Φώφη
Η σκηνή του ψεύτικου οργασμού δεν βγάζει πια καθόλου γέλιο
![88774-199485.jpg 88774-199485.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/88774-199485.jpg)
![324079-667886.png 324079-667886.png](/images/1074x600/3/png/sites/default/files/article/2016/09/10/324079-667886.png)
Εκτός κι αν ισχύει το αντίστροφο. Δεν μπορώ να ξέρω ποιος ακριβώς το ξεκίνησε πρώτος. Εκείνο που ξέρω, ακριβέστατα, είναι ότι παραγνωριστήκαμε κι άρχισαν φοβέρες. Η σκηνή του ψεύτικου οργασμού δεν βγάζει πια καθόλου γέλιο και δυστυχώς, ούτε πια και κλάμα. Όσο κλάψαμε - κλάψαμε. Κι αν ρωτάς για μένα, το τελευταίο μου χαρτομάντιλο το ’βρεξα έξω από το Ακροπόλ, στην πολλά υποσχόμενη συγκέντρωση των 58, αν θυμάσαι. Και για να λέμε την αλήθεια, δεν είμαι καθόλου πρόθυμη να περιμένω άλλα 58 χρόνια, ίσαμε να μάθω πού ακριβώς σκάλωσε εκείνο το συμπεθεριό. Ας σκαλίσει ο καθένας απ’ αυτούς το μυστικό στα απομνημονεύματά του, σε δέλτους κατά προτίμησιν.
Τω καιρώ εκείνω η Φώφη Γεννηματά δεν μας είχε κάνει γνωστές τις φιλοδοξίες της και ο Σταύρος Θεοδωράκης τις έκρυβε κι αυτός, στο σακίδιό του. Αχ, τι καλά που ήταν τότε που δεν ξέραμε τι θα μας ξημερώσει! Δυο-τρεις μέρες βάστηξε αυτή η θεία αμηχανία και μετά ξανάρχισε το μοίρασμα της τράπουλας. Με τη διαφορά ότι , έκτοτε, τα φύλλα λιγόστεψαν, πολύ. Πρώτοι εξαφανίστηκαν από την πιάτσα της κεντροαριστεράς οι άσσοι, μετά οι φιγούρες, βαθμηδόν και κατ’ ολίγον οι μπαλαντέρ και σταδιακά το δέκα το καλό, μέχρι να μείνουνε οι δυο τους και να διαγκωνίζονται. Για το ποιος θα πάρει το τριο καρώ και ποιος το τρεις παρά τέταρτο.
Έχει πολύ πόνο αυτή η ιστορία για να την κάνουμε ανάλαφρη κομεντί με τον Μπίλι Κρίσταλ και τη Μεγκ Ράιαν της οποίας ανεπιτυχώς αντιγράφω χρόνια τώρα το κούρεμα. Αυτό το ασύμμετρο καρέ πήρε πάντως πολλούς στο λαιμό του. Πρέπει να μετρήσεις καλά πριν πατήσεις την πρώτη ψαλιδιά σου. Και δυστυχώς, στην περίπτωσή μας, το λάθος έγινε πάνω στο μέτρημα αλλά από τακτ, πες, ουδείς εξ ημών το ανέφερε. Εδώ που φτάσαμε, και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; Και ο Χάρυ μα και η Σάλυ ήταν εξαρχής λίγοι, πολύ λίγοι, γι’ αυτή την υπόθεση. Ακόμη λιγότεροι είμαστε πια κι εμείς, αλλά ποιος μας μετράει;
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.