- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Λες και ο χρόνος κυλά ανέμελα...
![4939-198868.jpg 4939-198868.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4939-198868_0.jpg)
![23607-55931.jpg 23607-55931.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/07/03/23607-55931.jpg)
Στο υπουργείο Ενέργειας, Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής ακόμα ο υπουργός και οι υφιστάμενοί του αναπληρωτής υπουργός και υφυπουργός κοιτάζονται μεταξύ τους, αφήνοντας μετέωρο το κρίσιμο θέμα του επιμερισμού καθηκόντων. Σχεδόν δύο εβδομάδες μετά την ορκωμοσία της κυβέρνησης, λες και ο χρόνος κυλά ανέμελα. Οι “φάκελοι” της ΔΕΗ, της διαχείρισης των απορριμάτων, των υδρογοναθράκων- για να αναφέρουμε μερικές “καυτές πατάτες” για το υπουργείο-παραμένουν κλειστοί. Στο μεταξύ, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ επισκέφτηκε ήδη τη ΔΕΗ- εκτός από τον διευθύνοντα τον υποδέχτηκε ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ κ.Φωτόπουλος- έθεσε τη δική του ατζέντα, ενώ οι περιφερειάρχες προειδοποιούν ότι η “βόμβα” με τα απορρίμματα είναι έτοιμη να εκραγεί.
Σε ένα άλλο υπουργείο, οι φτωχές και ανεπαρκείς εκθέσεις των γενικών διευθυντών για την απόδοσή του άφησαν άφωνο τον υπουργό, που βλέπει πως αν δεν “επανιδρύσει” τη διοίκηση, το έχει χαμένο το παιχνίδι. Αλλά πώς και με ποιους; Σε άλλο, η έκθεση που ζήτησε ο νέος υπουργός για τις επιδόσεις στους στόχους, που είχαν καθοριστεί και λόγω μνημονίου, περιείχε ελάχιστα στοιχεία ενδιαφέροντος. Η “μηχανή” έχει κάτσει άπραγη εδώ και δύο εκλογικές αναμετρήσεις...
Στο υπουργείο Εσωτερικών τα τηλέφωνα του υπουργού έχουν σπάσει από δεκάδες δημάρχους που ζητούν ενισχύσεις από τον “δικό τους” για να καλύψουν μαύρες τρύπες και χρέη-αν και ξέρουν ότι λεφτά δεν υπάρχουν. Την ίδια ώρα, γενικοί γραμματείς τα μαζεύουν, άλλοι ετοιμάζονται να αρπάξουν την καρέκλα-πάνω από 1.000 ονόματα φιλόδοξων πολιτευτών της ΝΔ έχουν δώσει διαπιστευτήρια στο πρωθυπουργικό γραφείο για μια θέση διευθυντή σε κρατικό οργανισμό και ΔΕΚΟ.
Θέλετε κι άλλα; Οι “νεοφερμένοι” υπουργοί διαπιστώνουν ήδη αυτό που υποψιαζόμαστε όλοι μας. Καλούνται σε χρόνο μηδέν να πετύχουν άθλους με μια ξεχαρβαλωμένη κρατική μηχανή, που αρνείται πεισματικά να...επανιδρυθεί εδώ και πολύ καιρό. (Δεν μιλάμε βέβαια για ορισμένους υπουργούς που δεν κρύβουν την απογοήτευσή τους από τα άδεια ταμεία του υπουργείου τους και συνεπώς από τη δυσκολία να ανταποκριθούν στα ταξίματα). Οι άξιοι είναι στη γωνία, αυτοί που κάνουν κουμάντο είναι οι διορισμένοι από την προηγούμενη πολιτική ηγεσία του υπουργείου και σι κομματικοί ινστρούχτορες και οι συνδικαλιστές, που κινούνται διακομματικά για τα συμφέροντά τους.
Για να είμαστε ειλικρινείς. Καμία τρόικα δεν φταίει γι αυτό το χάλι. Και δεν χρειαζόμασταν κανένα μνημόνιο να διορθώσουμε αυτές τις αθλιότητες. Ήταν θέμα βούλησης και άξιας πολιτικής τάξης, που δυστυχώς δεν διαθέτουμε.
Γι αυτό όταν ακούω τους τρεις αρχηγούς που “συγκυβερνούν”- με τη συναίνεση βεβαίως και του Αλ. Τσίπρα- ότι δεν θα γίνουν απολύσεις στο Δημόσιο, υπομειδιώ. Γιατί δεν τολμούν να αρθρώσουν μια λέξη για τα παραπάνω; Γιατί η ριζική αλλαγή του δημοσίου και η ανασυγκρότηση της κρατικής μηχανής θα είναι σαν να σπάνε τον καθρέφτη, στον οποίο καθημερινά οι περισσότεροι κοιτάζονται. Η αξιολόγηση για παράδειγμα του προσωπικού θα οδηγούσε αναπόφευκτα σε ορισμένες απομακρύνσεις των άχρηστων- αυτών, που χτυπάνε κάρτα και είναι άφαντοι, την ώρα που άλλοι συνάδελφοί τους κάνουν τη βρόμικη δουλειά και γι αυτούς, αλλά σιωπούν γιατί φοβούνται αντίποινα. Αλλά, βρε αδερφέ, ποιος διόρισε τους άχρηστους;
Συνεπώς όποιος υπουργός τολμήσει να κάνει λόγο για αξιολόγηση του δυναμικού στο υπουργείο του, θα προσκρούσει πιθανότατα στο βέτο των συνδικαλιστών. Όποιος επιχειρήσει να κλείσει έναν άχρηστο οργανισμό του δημοσίου, θα φάει πόρτα. Όποιος θελήσει να προχωρήσει σε μια ιδιωτικοποίηση ΔΕΚΟ, θα το μετανιώσει πικρά. Ακόμα και μετατάξεις να θελήσει κάποιος να κάνει, θα βρει δεκάδες “ναι μεν αλλά” ακόμα και από τους ενδιαφερόμενους. Θέλετε και ένα κερασάκι στην τούρτα; Ακόμα και στον επιμερισμό ευθυνών στο υπουργείο, η γραφειοκρατεία και ορισμένοι “ξύπνιοι” συνδικαλιστές θέλουν να έχουν λόγο-και μερίδιο...
Πήραμε τη δόση μας; Ωραία. Και τώρα, καλή ακρόαση στις προγραμματικές της υποκρισίας και τις αντιπολιτευτικές κορώνες του λαϊκισμού. Λες και ο χρόνος κυλά ανέμελα...
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
«Μια ομοσπονδιακή λύση δεν είναι δυνατή στην Κύπρο», δήλωσε ο Τούρκος Πρόεδρος
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.