- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Παρασκευή, εθνική γιορτή στα διόδια
Η χαρά της εκδρομής δεν είναι όπως όλες τις άλλες φορές- την προηγούμενη έχει πέσει το εθνικό κουρεματάκι μας κι ο κόσμος δεν πολυκαταλαβαίνει τι σημαίνει αυτό («με πόσα άλλα μέτρα άραγε να ισοδυναμεί το κούρεμα;» ή «τώρα αυτό είναι καλό;»)
Βέβαια, είναι καιρός τώρα που οι εκδρομές δεν ισοδυναμούν με την απόλυτη ξεγνοιασιά. Καθώς οι ρόδες κυλάνε στους ελληνικούς αυτοκινητόδρομους οι άνθρωποι εντός των οχημάτων απλώς δεν μπορούν να μην φοβούνται για το πώς θα κυλήσει το μέλλον τους.
Με αυτά τα ανάμικτα συναισθήματα το αυτοκίνητο μας με τέσσερις νέους ανθρώπους γύρω στα 30 (έχει σημασία η ηλικία γιατί και οι τέσσερις βλέπουμε τον εαυτό μας ως την γενιά-καμένο χαρτί της Ελλάδας) φτάνει στα διόδια της Ελευσίνας και στήνεται στη μεγάλη ουρά.
Πλησιάζοντας όλο και πιο κοντά αρχίζουμε να διακρίνουμε τα μαύρα ρούχα τους κι ύστερα τις μεγάλες ελληνικές σημαίες που κυματίζουν. « Οι ‘Δεν Πληρώνω’ την ημέρα του ‘Όχι’ λένε όχι στα διόδια με ακόμα πιο εμφατικό τρόπο» αρχίζει να πιστεύει η παρέα.
Όμως ύστερα βλέπουμε και τις τεράστιες βυζαντινές σημαίες να ανεμίζουν δίπλα στις ελληνικές. Κι ύστερα βλέπουμε και τι γράφουν οι μπλούζες αυτών των 50 ατόμων, ντυμένοι στα κατάμαυρα, στην ίδια ηλικία με εμάς (από 25-35 φαίνονται όλοι τους).
Οι μπλούζες τους γράφουν με μεγάλα λευκά γράμματα στην αρχαιοελληνική γραμματοσειρά «Χρυσή Αυγή». Μόλις βλέπουμε το «Χρυσή Αυγή» επιφωνήματα θυμού κι απόγνωσης γεμίζουν την ατμόσφαιρα. Κι από ο,τι βλέπω και στα διπλανά αυτοκίνητα.
Γιατί συν τοις άλλοις οι Χρυσαυγίτες είναι πολύ χαρούμενοι και αυτό το εισπράττει το κοινό.
Κι οι κοπέλες σε κάθε λωρίδα των διοδίων μοιράζουν υπερήφανες την εφημερίδα της «Χρυσής Αυγής». Ελάχιστοι ανοίγουν τον παράθυρο να την πάρουν.
Όμως κανείς δεν λέει τίποτα, γιατί όταν φτάνεις μέσα στο πέρασμα του διόδιου τέσσερις Χρυσαυγίτες στέκονται πάνω από το αυτοκίνητό σου έτσι που να αισθάνεσαι περικυκλωμένος.
Βρίζουμε και ξαναβρίζουμε τουλάχιστον μισή ώρα μετά τα διόδια. Και μετά δεν μιλάμε για άλλη τόση. Γιατί φοβόμαστε πιο πολύ τώρα απ’ όταν ξεκινούσαμε το ταξίδι μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Πρώτη φορά Έλληνας πρωθυπουργός στη Λευκωσία για τη μαύρη επέτειο του «Αττίλα»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.