- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Κυριακή πρωί στην Πειραιώς
![4662-35212.jpg 4662-35212.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4662-35212_0.jpg)
Ιπποκράτους άδεια, Πανεπιστημίου άδεια, Σοφοκλέους το ίδιο. Τελευταία, η πόλη θυμίζει ολοένα και συχνότερα βομβαρδισμένο τοπίο με αποκορύφωμα την μετατροπή της Τριλογίας στην Πανεπιστήμιου σε αγορά ναρκωτικών - οι Αθηναίοι περνάνε από εκεί και νιώθουν σαν να υποβάλλονται σε βίαιο ηλεκτροσόκ.
Τις Κυριακές τα πρωινά πάντως το παιχνίδι παίζεται στην Πειραιώς. Το παζάρι των ρακοσυλλεκτών στην Κορεατική Αγορά απέναντι από την Τεχνόπολις εξαπλώνεται με ραγδαία ταχύτητα- …τρέχει προς την πεζοδρομημένη Ερμού, κατεβαίνει κάτω στο δρόμο, καβαλάει το γρασίδι του πάρκου.
Στις 12:00 το παζάρι βρίσκεται στην καλύτερη του ώρα- απερίγραπτος συνωστισμός και κινητικότητα. Την ίδια στιγμή, μέσα στην Τεχνόπολις τρέχει το «Φεστιβάλ Εθελοντισμού» με ομάδες της πόλης να προσκαλούν τον κόσμο σε γνωριμία και δράσεις- το επόμενο Σαββατοκύριακο 8 & 9/10 θα διοργανωθεί εδώ το γνωστό παζάρι Meet Market.
Συνεχίζω για το Μπενάκη της Πειραιώς. Τελευταία ημέρα της έκθεσης « Με το Μ-Πενάκι των Γελοιογράφων» στο αίθριο του μουσείου και οι συμμετέχοντες της έκθεσης είναι εδώ για να μιλήσουν και να γνωριστούν με τον κόσμο. Έχουν στήσει ένα μεγάλο πάγκο έξω και βάζουν τα παιδιά να σκιτσάρουν μαζί τους. Στα τραπεζάκια έξω στο αίθριο και μέσα στο café ο κόσμος απολαμβάνει τον καφέ του. Μέσα στο πωλητήριο γονείς και παιδιά χαζεύουν τα πρωτότυπα αντικείμενα και ύστερα συνεχίζουν για τις υπόλοιπες εκθέσεις του μουσείου- Damien Hirst & Τράπεζα της Ελλάδος – Τα κτήρια.
Στις 14:00 το παζάρι δεν έχει τελειώσει ακόμα. Από το 138 της Πειραιώς όπου βρίσκεται το μουσείο μέχρι το 100 όπου τρέχει το παζάρι κάνω με το αυτοκίνητο 20 λεπτά…. Ο δρόμος στο ύψος της Τεχνόπολις έχει σχεδόν καταργηθεί, πάνω του έχουν αραδιαστεί σακιά με πατάτες και κρεμμύδια, τα αυτοκίνητα έχουν παρκάρει στο πεζοδρόμιο δεξιά και αριστερά- τα μηχανάκια έχουν καβαλήσει ακόμα και τις νησίδες. Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου- για άλλη μια φορά η ασυδοσία βρίσκει χώρο και θριαμβεύει.
Σκέφτομαι όμως ότι αυτό που υπερέχει είναι ότι τις Κυριακές του ο κόσμος πασχίζει να μην υποκύψει στην κατάθλιψη και την μιζέρια, ότι αυτό που θέλει είναι να βγει έξω και να ζήσει. Μου αρέσει που οι Αθηναίοι πασχίζουν να μην παραιτηθούν από το δικαίωμά τους στην ξεγνοιασιά της Κυριακής.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πότε ανοίγει ξανά η πλατφόρμα
Το ΠΑΣΟΚ σε λίγο καιρό θα έχει νέα ηγεσία και θα κληθεί από τα πράγματα να γίνει η αξιωματική αντιπολίτευση του τόπου πέρα από τα ποσοστά που θα του δίνουν οι δημοσκοπήσεις
Σε ιδιαίτερα συγκινητικό κλίμα έγινε η συνάντηση του με τη γυναίκα- σύμβολο, Χαρίτα Μάντολες
«Καθημερινό φαινόμενο οι κυβερνοεπιθέσεις - 13.000 την εβδομάδα»
Συνολικά θα εξυπηρετεί ετησίως τις ανάγκες 270.000 ατόμων
Σταδιακά όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι θα καταρτιστούν σε θέματα ΑΙ
H ανάρτηση της Προέδρου της Δημοκρατίας για τις χθεσινές εκδηλώσεις, με αφορμή τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την αποκατάσταση της Δημοκρατίας
Όσα είπε ο υπουργός Υγείας για το ΕΣΥ και το Κυπριακό
Γιατί δεν ισχύει για τις επιχειρήσεις
Πότε εκπνέει η προθεσμία
Δείτε τις αναρτήσεις του στο Χ
Το αξιοπρεπές τέλος στην καριέρα του και το μετέωρο βήμα των Δημοκρατικών προς τον Νοέμβριο
Τι προβλέπει η νομοθετική ρύθμιση
Ο Τούρκος Πρόεδρος είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να βάλει τον Δένδια «στη θέση του»
Ο εβδομαδιαίος απολογισμός του πρωθυπουργού στο Facebook
Οι απαντήσεις στα κρίσιμα αυτά διακυβεύματα δεν μπορεί να είναι επικοινωνιακές και συνθηματικές
Το σύμβολο δημιουργήθηκε από τον συγγραφέα Νίκο Δήμου στις 14 Αυγούστου 1974
Η ομιλία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας
«Το γεγονός ότι συνομιλούμε δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ή υποχωρούμε»
Σε εξέλιξη βρίσκεται η επίσκεψη του πρωθυπουργού στη Λευκωσία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.