Κι αν ο Φίλης έχει δίκιο;
Mια καλή ευκαιρία για να ανοίξει επιτέλους ένας ουσιαστικός διάλογος
![78370-174847.jpg 78370-174847.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/78370-174847.jpg)
![112700-223479.jpeg 112700-223479.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2015/11/03/112700-223479.jpeg)
Η δήλωση του Νίκου Φίλη ότι δεν υπήρξε γενοκτονία των Ποντίων είναι ουσιαστικά η πρώτη παρέμβαση στελέχους του χώρου όπου μετά από πάρα πολύ καιρό συνδέει τον ΣΥΡΙΖΑ με παραδοσιακές θέσεις της ανανεωτικής αριστεράς. Θέσεις που προσπαθούσαν να πάρουν απόσταση από την ιστορική φόρτιση των γεγονότων και τα συναισθήματα που προκαλούσαν. Είναι τα λεγόμενα ζητήματα ταυτότητας, τα οποία συνέβαλαν ώστε ο χώρος να παίρνει θέσεις που άνοιγαν το δρόμο της επικοινωνίας με την Τουρκία, με την FYROM και οι οποίες είχαν ως στόχο να κλείνουν προς όφελος των λαών οι μεγάλες εκκρεμότητες του παρελθόντος. Δεν είναι τυχαίο ότι ο χώρος αυτός στήριξε με πολιτικό κόστος τις προσπάθειες για την επίλυση του ονόματος της FYROM, για την ανεύρεση λύσης στο Κυπριακό, για την είσοδο της Τουρκίας στην ΕΕ, όπως επίσης και τις συγγραφικές προσπάθειες που έγιναν για την αποτύπωση των πραγματικών ιστορικών γεγονότων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η στήριξη στο βιβλίο της Στ΄ Δημοτικού, με υπουργό Παιδείας τη (φωτισμένη) Μαριέττα Γιαννάκου. Φυσικά, σε κεντρικό επίπεδο και με απτά αποτελέσματα, πρωταγωνιστικό ρόλο στις προσπάθειες αυτές έπαιξαν ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης, ο Κώστας Σημίτης και ο Γιώργος Παπανδρέου.
Είναι βέβαιο ότι τα όσα είπε ο Νίκος Φίλης θα γίνουν viral και ο ίδιος θα αποτελέσει αντικείμενο «κανιβαλισμού». Όπως συνήθως συμβαίνει στη χώρα μας με όποιον τολμά να σπάσει τα ιστορικά ταμπού και να ακυρώσει τους εθνικούς μύθους. Το βίωσαν στο πετσί τους η Μαρία Ρεπούση, η Θάλεια Δραγώνα, ο Νίκος Δήμου κ.α
Ενδεχομένως, οι δηλώσεις του Φίλη να αποτελέσουν μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει επιτέλους ένας ουσιαστικός διάλογος στον ΣΥΡΙΖΑ και κατ’ επέκταση στην κοινωνία. Επιπλέον, τώρα που ο ΣΥΡΙΖΑ είναι στην κυβέρνηση, είναι, ίσως, η πραγματική ευκαιρία για να κάνει πράξη μια σειρά από ζητήματα που ήταν στην ταυτότητα του ΚΚΕ Εσωτερικού, της ΕΑΡ, του ΣΥΝ. Αναφέρομαι στην ανακίνηση του θέματος των σχέσεων με την Εκκλησία, της πραγματικής ανεξιθρησκείας, του γάμου των ομοφυλοφίλων, της αποποινικοποίησης των ναρκωτικών, των ίσων δικαιωμάτων των πολιτών ανεξάρτητα από το φύλλο, τη θρησκεία, την εθνικότητα, τις σεξουαλικές προτιμήσεις. Από τη στιγμή που λόγω των ασφυκτικών περιθωρίων ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορεί να κάνει σχεδόν τίποτα στο οικονομικό επίπεδο, από τη στιγμή που λόγω συντεχνιασμού αποκλείεται να προωθήσει οποιαδήποτε πραγματική μεταρρύθμιση, ας ανοίξει τουλάχιστον θέματα δικαιωμάτων, ελευθεριών και ουσιαστικής προσέγγισης με τους γείτονές μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Κρίση πολιτική, οικονομική, αξιών, αλλά βασικά κρίση επιβίωσης
«Να αποσυρθούν τώρα οι αλλαγές στο “Πόθεν Έσχες” που δεν προάγουν τη διαφάνεια»
Η ανάρτηση του βουλευτή και υποψηφίου προέδρου του ΠΑΣΟΚ μετά το πόρισμα του Αρείου Πάγου
Για «ομολογία σοκ» κάνει λόγο σε ανακοίνωσή του - Τι καταλογίζει στον δήμαρχο Αθηναίων
«Επιμολύνθηκαν οι συντεταγμένες αρχές της χώρας» είπε για τις υποκλοπές
Γεωργιάδης: Καμία δομή ψυχικής υγείας δεν θα κλείσει - Κανείς εργαζόμενος δεν θα απολυθεί
Η δήλωσή της για το πόρισμα του Αρείου Πάγου
Απάντηση του κυβερνητικού εκπροσώπου μετά το πόρισμα του Αρείου Πάγου για τις παρακολουθήσεις
Κόντρα για τις κοινωνικές δομές του Δήμου Αθηναίων - Τι καταλογίζει στον προκάτοχό του
Είναι επιβεβλημένη η αναζήτηση ενός «επιθυμητού εαυτού» του καταναλωτή, που δίπλα στην κοινωνική και οικονομική του εικόνα θα θέτει ισάξια το ατομικό παράδειγμα στον αγώνα για την προστασία του περιβάλλοντος
«Η σημερινή απόφαση της Δικαιοσύνης θέτει οριστικό τέλος σε κάθε εικασία»
Ολιγοήμερες διακοπές στη Μύκονο για τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ
Ο βουλευτής Χανίων έκανε την πρώτη του ομιλία ως ανεξάρτητος
Το παράδειγμα της αφαλάτωσης και η βελτιστοποίηση της χρήσης νερού στην άρδευση
«Ξεχαρβαλώνεται το κοινωνικό δίχτυ προστασίας της Αθήνας» υπογραμμίζει ο επικεφαλής της παράταξης «Αθήνα Ψηλά»
Τι είπε στο υπουργικό συμβούλιο ο πρωθυπουργός
Τι αλλάζει στο πρόγραμμα
Τι έγραψε σε ανάρτησή του
Τελευταία συνεδρίαση πριν τις καλοκαιρινές διακοπές
Η ανάρτηση Κασσελάκη και η απάντηση του μέσου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.