- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![100933-201602.jpg 100933-201602.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/06/27/100933-201602.jpg)
Έπρεπε να το περιμένουμε. Η χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών και ο ανεπαρκέστατος (όπως αποδείχτηκε) πρωθυπουργός της έφεραν οριστικά τη χώρα στο χείλος του γκρεμού.
Δημοψήφισμα λοιπόν! Ναι ή όχι στην πρόταση (αν υπάρχει τέτοια γιατί τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές δεν είναι ξεκάθαρο αν εξακολουθεί να υφίσταται) της Τρόικας. Καταρχήν μια παράφορη παραβίαση του συντάγματος αφού είναι ξεκάθαρο πως δεν επιτρέπεται στην κυβέρνηση να διοργανώσει δημοψήφισμα όταν πρόκειται για δημοσιονομικά μέτρα. Είναι όμως πλέον ξεκάθαρο: Οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ προσπαθούν να εγκαταστήσουν στη χώρα μας μια κοινοβουλευτική χούντα στα πρότυπα του απόλυτου ειδώλου τους, Βλαδίμηρου Πούτιν.
Ναι ή όχι… Ναι σε τι; Δηλαδή αν ψηφίσουμε «ναι» η κυβέρνηση θα αποδεχτεί εν λευκώ τις προτάσεις των δανειστών; Και αν μέχρι τότε –και μετά τα εκατομμύρια ευρώ που θα χαθούν λόγω τις διαδικασίας του δημοψηφίσματος- οι δανειστές τις αλλάξουν με άλλες, ακόμα πιο σκληρές;
Τι θα συμβεί με το «Όχι»; Θα πάμε στην δραχμή; Θα βγούμε από την Ε.Ε.; Η’ θα έχουμε ένα ακόμη πιο σκληρό μνημόνιο, όπως έγινε π.χ. στην Κύπρο μετά την αρχική άρνηση του Αναστασιάδη; Φυσικά, ένα δημοψήφισμα που διοργανώνεται μέσα σε μία εβδομάδα είναι παντελώς διάτρητο και επιρρεπές στη νοθεία.
Το θέμα πάντως δεν είναι αν είναι καλύτερα μέσα ή έξω από το ευρώ ή αν πρέπει να γίνει αποδεκτή η πρόταση των Ευρωπαίων ή όχι. Το ζήτημα είναι πως με την χθεσινή κίνηση του ο Τσιπρας ενοχοποιεί έναν ολόκληρο λαό για την απόφαση που θα πάρει. Ό,τι και να συμβεί από την επόμενη Κυριακή και μετά ο Τσιπρας θα λέει «Εσείς φταίτε. Εσείς το επιλέξατε». Πρόκειται για την πιο χυδαία συμπεριφορά εκλεγμένης κυβέρνησης στην ιστορία της ανθρωπότητας.
Καλό είναι επίσης να θυμηθούμε πως ανέβηκε δημοσκοπικά ο ΣΥΡΙΖΑ αυτά τα πέντε χρόνια. Και τι έκανε μόλις ήρθε στην εξουσία.
Για πέντε χρόνια ο Αλέξης Τσίπρας και η παρέα του έλεγαν ψέματα στον κόσμο. Έκαναν ανέφικτες και αφελείς υποσχέσεις. Υποστήριζαν πως οι προηγούμενες κυβερνήσεις δεχόντουσαν τις προτάσεις των ξένων με τα χέρια ψηλά. Γιατί; Επειδή ήταν βλάκες, διεφθαρμένοι. Γιατί μισούσαν την Ελλάδα, μισούσαν τον λαό. Ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ θα κολλούσε τους Ευρωπαίοι στον τοίχο. Γιατί, και καλά, οι Ευρωπαίοι θα χάνανε τρισεκατομμύρια αν προέκυπτε grexit ενώ εμείς απλώς θα ζοριζόμασταν για ένα τρίμηνο (sic) και μετά θα αφοδευόμασταν στο τάλαρο. Αποκορύφωμα της απάτης που ονομάζεται ΣΥΡΙΖΑ υπήρξε το διαβόητο πρόγραμμα Θεσσαλονίκης. Μια γαλαντόμα διασκευή των περιπετειών του Βαρώνου Μυγχάουζεν η οποία ξεχάστηκε ελάχιστες μέρες μετά τις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου. Ο ΣΥΡΙΖΑ λοιπόν εξελέγη λέγοντας ψέματα. Κοροϊδεύοντας τον ελληνικό λαό. Και συνέχισε να τον κοροϊδεύει και μετά την άνοδό του στην Εξουσία. Με την ψευτοδιαπραγμάτευση, ένα σουρεαλιστικό show με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αξεπέραστο Γιάνη. Κάθε μέρα, κάθε ώρα που περνούσε, η χώρα έχανε εκατομμύρια, τα ταμεία άδειαζαν μόνο και μόνο για να ικανοποιούνται οι μερικές εκατοντάδες χαχόλοι που μαζευόντουσαν στις «αυθόρμητες» διαδηλώσεις «αξιοπρέπειας». Όταν η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο, δειλά και άτιμα, ο ΣΥΡΙΖΑ πέταξε την καυτή πατάτα στον λαό ζητώντας π.χ. από μια ηλικιωμένη κυρία που ζει στα Γρεβενά να ψηφίσει για τον ΦΠΑ στα νησιά.
Και τώρα; Οι περισσότεροι φιλοευρωπαϊστές λένε πως πρέπει να ψηφίσουμε «Ναι». Δεν το καταλαβαίνω… Δηλαδή να ψηφίσουμε περικοπές στους μισθούς και τις συντάξεις μας οι οποίες προήλθαν από την κακοδιαχείριση του ΣΥΡΙΖΑ και την ανικανότητα του Τσίπρα; Άσε που ο πολλά στελέχη του κυβερνώντος κόμματος δήλωσαν πως αν επιλεγεί το «ναι» η κυβέρνηση θα παραιτηθεί. Δηλαδή θα έχουμε μια κυβέρνηση τεχνοκρατών να προσπαθεί να επιβάλει τασκληρά μέτρα που ουσιαστικά «γέννησε» ο ΣΥΡΙΖΑ με τον ίδιο τον ΣΥΡΙΖΑ να κατεβάζει τον κόσμο (και τους παρακρατικούς που θαυμάσαμε στην πρόσφατη συγκέντρωση του Μένουμε Ευρώπη) στους δρόμους όπως έκανε μέχρι τώρα.
Όχι φίλοι μου. Αυτό το δημοψήφισμα είναι ανέντιμο και αντιδημοκρατικό και (αν φυσικά δεν το πάρει πίσω ο ίδιος ο Τσίπρας) δεν πρέπει να διεξαχθεί καν. Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Από την μη προσέλευση των εκλογικών αντιπροσώπων έως την κατάληψη των εκλογικών κέντρων.
Από τη μια πλευρά οι ανίκανοι ψευτοαριστεροί του ΣΥΡΙΖΑ, οι ψεκασμένοι ακροδεξιοί των ΑΝΕΛ και οι νεοναζί της Χρυσής Αυγής. Από την άλλη η Ελλάδα και η Ευρώπη. Αυτό είναι το πραγματικό δίλημμα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διάλογο για ισχυρή πολιτική προστασία χωρίς κομματικές παρωπίδες ζητά ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ
Ανάρτηση Κασσελάκη: «Ο ελληνικός λαός δικαιούται να γνωρίζει την αλήθεια»
Με αντικείμενο την κατάσταση από το μέτωπο των πυρκαγιών
Διασώθηκαν 48 περιοχές - Τι είπε για πυροσβέστες και κατοίκους
Ενημερώθηκε για την πορεία των πυρκαγιών στην Αττική
Ποια είναι τα βασικά μέτωπα της φωτιάς στην Αττική αυτή την ώρα
Επέστρεψε στην Αθήνα ο πρωθυπουργός
Αναλυτικά οι δικαιούχοι και τα ποσά
Η ανάρτηση του Υπουργού Υγείας
«Tο τελευταίο που χρειάζεται η χώρα είναι να επιστρέψει σε εποχές που “μαθητευόμενοι μάγοι” έταζαν στους πάντες τα πάντα»
Ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ είναι ένατος επιλαχών
Η συνέντευξη του Δημάρχου Αθηναίων στην ιστοσελίδα «Libre»
«H εφημερίδα Documento και ο εκδότης της συνεχίζουν τα λιβελογραφήματα κατά του Προέδρου» αναφέρει η Χαριλάου Τρικούπη
Το σποτ του υποψηφίου για την προεδρία του ΠΑΣΟΚ από την περιοδεία του στη Ζάκυνθο
Σημαντικές εκπτώσεις για τους δικαιούχους
Τα επόμενα βήματα για την πλήρωση της βουλευτικής έδρας
«Τα πραξικοπήματα του Αυγούστου» - Πόλεμος μέχρι εσχάτων στον ΣΥΡΙΖΑ - Το άρθρο για τις εξελίξεις στον ΣΥΡΙΖΑ που δημοσιεύεται στο Documento
Στην Ανατολική Αττική πριν την περιοδεία της στη Βόρεια Ελλάδα
Η ανάρτηση του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ
Η ανακοίνωση του βουλευτή Επικρατείας και η αντίδραση της Κουμουνδούρου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.