- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Πανώλη στη Θεσσαλία: Ευρωπαϊκό κλιμάκιο στην Λάρισα την Τετάρτη
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Πανώλη στη Θεσσαλία: Ευρωπαϊκό κλιμάκιο στην Λάρισα την Τετάρτη προβατα](/images/1074x600/1/jpg/files/2024-07-23/6254822__1_.jpg)
Πανώλη στη Θεσσαλία: Ευρωπαϊκό κλιμάκιο στην Λάρισα την Τετάρτη - Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Δύο νέα κρούσματα πανώλης σε αιγοπρόβατα εντοπίστηκαν, σε Δαμάσι και Συκούριο στη Θεσσαλία και οι κτηνοτρόφοι που βλέπουν τα ζώα τους να θανατώνονται εκπέμπουν σήμα κινδύνου. Τα κλιμάκια των δεκάδων κτηνιάτρων εργάζονται πυρετωδώς για επιδημιολογική επιτήρηση των μονάδων της περιοχής.
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη πανώλη, εισήχθησαν από Ρουμανία
Από τους στοχευμένους ελέγχους που πραγματοποιηθήκαν εντοπίστηκαν ακόμη δύο θετικά κρούσματα πανώλης σε φάρμες στις περιοχές Συκουρίου δήμου Τεμπών και Δαμασίου δήμου Τυρνάβου. Στο πεδίο βρίσκονται από σήμερα περισσότεροι από 100 κτηνίατροι και κτηνιατρικοί υπάλληλοι, με 34 συνεργεία και επικεφαλής τον γγ του ΥΠΑΑΤ Γιώργο Στρατάκο, διενεργώντας ελέγχους.
Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο, εισήχθησαν από τη Ρουμανία και έχουν διανεμηθεί και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Οι έλεγχοι θα επεκταθούν σε όλη την περιφέρεια, ενώ τα σφαγεία θα παραμείνουν κλειστά, μέχρι την Παρασκευή.
Ειδικότερα οι έλεγχοι εστιάζονται στα σημεία υποδοχής αμνοεριφίων από την Ρουμανία. Θα επεκταθούν και στην δεύτερη ζώνη επιτήρησης, στην οποία δραστηριοποιούνται 320 κτηνοτροφικές μονάδες. Την Τετάρτη αναμένεται στην Λάρισα κλιμάκιο από την Ευρωπαϊκή Ένωση Ειδικών στην Διαχείρηση Κρίσεων.
Κτηνίατροι πραγματοποιούν ελέγχους για την αντιμετώπιση της πανώλης
Σε ανάρτησή του σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Κώστας Τσιάρας, ευχαρίστησε τους 100 κτηνιάτρους που πραγματοποιούν όλους τους ελέγχους για την αντιμετώπιση της ζωονόσου, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Με τη δική σας δύναμη, αφοσίωση και την αγαστή συνεργασία ανάμεσα στους αρμόδιους φορείς και τους κτηνοτρόφους, είμαστε σίγουροι ότι θα ξεπεράσουμε αυτή τη δοκιμασία».
Επί του πεδίου βρίσκονται κτηνίατροι από το ΥΠΑΑΤ, τον ΟΠΕΚΕΠΕ, τον ΕΦΕΤ, τον ΕΛΓΟ, τον ΕΛΓΑ, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το ΑΠΘ, των κτηνιατρικών υπηρεσιών της Περιφέρειας Θεσσαλίας και άλλων Περιφερειών, καθώς επίσης και του Ελληνικού Στρατού, ενώ σημαντικό έργο επιτελεί και η Ελληνική Αστυνομία. Συνολικά και στις δύο Περιφερειακές Ενότητες (Τρικάλων και Λάρισας), θα έχουν ελεγχθεί ως την Παρασκευή γύρω στα 125.000 ζώα (14.000 στην ΠΕ Τρικάλων και άνω των 110.000 στην ΠΕ Λάρισας).
«Είναι η μεγαλύτερη επιχείρηση που έχει γίνει ποτέ» δήλωσε ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Δημήτρης Κουρέτας, ο οποίος μαζί με Γενικό Γραμματέα του ΥΠΑΑΤ Δρ. Γιώργο Στρατάκο καλωσόρισαν τους κτηνιάτρους, εκφράζοντας την αισιοδοξία ότι όλα θα πάνε καλά. Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, ζήτησε απ΄όλους να συνεργαστούν απόλυτα με τις εμπλεκόμενες Υπηρεσίες και να εφαρμόσουν αυστηρά όλα όσα προβλέπει η Ευρωπαική Οδηγία.
Μέτρα για τον περιορισμό και εξάλειψη της πανώλης
Η συλλογή γάλακτος γίνεται κανονικά, κάτω όμως από αυστηρά πρωτόκολλα και μέτρα επεξεργασίας. Οι κτηνοτρόφοι ανησυχούν για το ενδεχόμενο εκτόξευσης της τιμής των προϊόντων που έχουν σχέση με τα αμνοερίφια. Ζητούν εντατικοποίηση των ελέγχων.
Την εκτίμηση ότι η τεράστια κινητοποίηση των αρχών, με τη συμμετοχή δεκάδων κτηνιάτρων, για τον περιορισμό της μετάδοσης της πανώλης των μικρών μυρηκαστικών θα αποδώσει καρπούς, εξέφρασε μιλώντας στην εκπομπή “Θεσσαλικό Περισκόπιο” στο ραδιόφωνο της ΕΡΤ Λάρισας, ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Κτηνιάτρων Δημοσίων Υπαλλήλων (ΠΕΚΔΥ) Κωσταντίνος Μήλιος.
Τα μέτρα που λαμβάνονται για τον περιορισμό και εξάλειψη της πανώλης, είναι η απογραφή των μολυσμένων ζώων, η θανάτωση, η υγειονομική ταφή και στο τέλος η απολύμανση της επίμαχης μονάδας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Από το 2017 είχαν ξεκινήσει τα προβλήματα
Εκδόθηκε Silver Alert - Πότε χάθηκαν τα ίχνη του
«Η αγορά εργασίας επηρεάζει και την άνοδο των Βάσεων»
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Πού θα φτάσει ο υδράργυρος τις επόμενες ημέρες - Η πρόγνωση Τσατραφύλλια
Μετ' εμποδίων η κίνηση των οχημάτων
Τι αποκάλυψε η αστυνομική έρευνα στα Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πώς συνέβη το σοβαρό ατύχημα
Διακεκριμένο μέλος της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας και διευθυντής της Seacrest Shipping
Το «μαργαριτάρι» των Κυκλάδων που αγαπούν όλοι οι φίλοι των watersports
Οι δύο γυναίκες θα παντρεύονταν σε 2 μήνες στην Πάρο - Πότε θα γίνει η κηδεία
Ο συμβολισμός για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον Ιούλιο του 1974 και οι καλεσμένοι
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.