- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Θεσσαλονίκη: Βάνδαλοι κατέστρεψαν δέντρα που φύτεψαν μαθητές και αστυνομικοί για τα θύματα των Τεμπών
Έσπασαν τους κορμούς και ξερίζωσαν ένα από τα δέντρα
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Εύοσμος: Κατέστρεψαν δέντρα για τα θύματα των Τεμπών Εύοσμος: Κατέστρεψαν δέντρα για τα θύματα των Τεμπών](/images/1074x600/jpg/files/2024-05-02/thessaloniki_dentra_gia_tempi.jpg)
Εύοσμος: Άγνωστοι κατέστρεψαν δέντρα που είχαν φυτευτεί για τα θύματα των Τεμπών - Έσπασαν τους κορμούς και ξερίζωσαν ένα από τα δέντρα
'Αγνωστοι πιθανόν τη νύχτα εισήλθαν στο δημοτικό Πάρκο της Διαλογής του δήμου Κορδελιού-Ευόσμου και έσπασαν 12 δέντρα από 57+1 δέντρα που είχαν φυτέψει μαθητές δημοτικού σχολείου και αστυνομικοί, στη μνήμη των νεκρών του σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.
Συγκεκριμένα όπως επισημαίνουν οι υπάλληλοι του δήμου, έσπασαν τους κορμούς, κατέστρεψαν δέντρο που προϋπήρχε στο πάρκο, ενώ δεν δίστασαν να ξεριζώσουν και να πάρουν ένα από τα δέντρα που είχαν φυτευτεί από τους μικρούς μαθητές.
![Βάνδαλοι έσπασαν δέντρα που φύτεψαν μαθητές και αστυνομικοί για τα θύματα των Τεμπών Βάνδαλοι έσπασαν δέντρα που φύτεψαν μαθητές και αστυνομικοί για τα θύματα των Τεμπών](/images/w734/jpg/files/2024-05-02/thessaloniki_parko_gia_tempi.jpg)
Εύοσμος: Μέχρι χτες τα δέντρα ήταν στη θέση τους, αναφέρουν μάρτυρες
Σύμφωνα με την τεχνολόγο γεωπονικής του δήμου Κορδελιού Εύοσμου Μαρία Κωνσταντίνου, «κατά τη χθεσινή ημέρα ήμασταν εδώ στο πάρκο για να φροντίσουμε τα δέντρα. Ήταν όλα στη θέση τους, όπως τα είχαν φυτέψει τα παιδιά και σήμερα μας ειδοποίησαν οι υπάλληλοι που ήρθαν για να τα ποτίσουν, πως πολλά από αυτά είναι σπασμένα και ξεριζωμένα».
![Καταστροφές στα δέντρα που φύτεψαν μαθητές και αστυνομικοί για τα θύματα των Τεμπών Καταστροφές στα δέντρα που φύτεψαν μαθητές και αστυνομικοί για τα θύματα των Τεμπών](/images/w734/jpg/files/2024-05-02/thessaloniki_parko_gia_tempi__2_.jpg)
«Πραγματικά μείναμε άναυδοι, αναρωτιόμαστε ποιος θα μπορούσε και για ποιο λόγο, να καταστρέψει κάτι που έχει τόσο σημαντικό συμβολικό χαρακτήρα», είπε ενοχλημένη η κα Κωνσταντίνου και διευκρίνισε πως τα συγκεκριμένα δέντρα, ήταν δωρεά και δύσκολα θα αντικατασταθούν.
Η συγκεκριμένη δενδροφύτευση, υλοποιήθηκε με τη συνεργασία του Ομίλου Αστυνομικών Θεσσαλονίκης, του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Σχολείου της δημοτικής ενότητας Ελευθερίου - Κορδελιού, της Δημοτικής Αρχής του Δήμου Κορδελιού Ευόσμου, και του Φο.Δ.Σ.Α. Κεντρικής Μακεδονίας. Με την δενδροφύτευση οι συμμετέχοντες ένωσαν τις δυνάμεις τους με στόχο το μήνυμα για τη διεκδίκηση μιας πραγματικά «βιώσιμης» ζωής και τη διατήρηση της μνήμης των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Από τη στιγμή που λέμε μεταπολίτευση λέμε Δημοκρατία» τόνισε η ιστορικός
Αναμένονται και τοπικές χαλαζοπτώσεις
Ο 32χρονος συνελήφθη μετά από καταγγελία
Ταυτοποιήθηκαν οι δράστες
Αναλυτικά τα στοιχεία των επιχειρήσεων που «πιάστηκαν» στους ελέγχους
Σήμερα η απολογία του ζευγαριού
Για επικίνδυνη σωματική βλάβη και βιασμό
Το περιστατικό καταγράφηκε το μεσημέρι της Δευτέρας
Ο 51χρονος ήταν δημοτικός υπάλληλος
Τι είπε για το έργο που έχει να επιδείξει ως δημοτική αρχή
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
6 χρόνια από τη φονική πυρκαγιά της 23ης Ιουλίου
Η πρόγνωση του Παναγιώτη Γιαννόπουλου
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.