Μαθητής από το Ζαγόρι διανύει καθημερινά 56 χλμ για να πάει στο σχολείο
Ο 14χρονος Αλέξανδρος Βλαχιώτης περιγράφει τη μέρα του
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ζαγόρι: 14χρονος διανύει 56 χλμ για να πάει στο σχολείο O Αλέξανδρος Βλαχιώτης κάνει καθημερινά ταξίδι 56 χλμ για να φτάσει στο σχολείο του](/images/1074x600/jpg/files/2024-01-15/zagori_14xronos_dianyei_56xlm_gia_na_paei_sxoleio.jpg)
Ζαγόρι: 14χρονος διανύει 56 χλμ για να πάει στο σχολείο - Ο Αλέξανδρος Βλαχιώτης περιγράφει την καθημερινότητά του
Καθημερινά ο 14χρονος Αλέξανδρος Βλαχιώτης διανύει 56 χιλιόμετρα προκειμένου να μεταβεί από το χωριό του, το Φλαμπουράρι Ζαγορίου, στο σχολείο του.
«Ξυπνάω 06.30 το πρωί, περιμένω στην πλατεία το λεωφορείο, σταματάμε στα υπόλοιπα χωριά και φθάνω στο σχολείο γύρω στις 08.00» λέει ο 14χρονος μαθητής για τη δύσκολη διαδρομή που κάνει προκειμένου να πάει στο Γυμνάσιο. «Όταν έχει κακό καιρό είναι κάπως φοβιστικά, έχει πάγο και κάποιες φορές κουνιέται το λεωφορείο στις στροφές επειδή γλιστράει. Υπάρχουν φορές που δεν έχει έρθει καθόλου λόγω του χιονιά», δήλωσε ο 14χρονος.
Ζαγόρι: Ο 14χρονος Αλέξανδρος Βλαχιώτης διανύει 56 χλμ για να πάει στο σχολείο
Σύμφωνα με το Mega, το λεωφορείο κάνει πέντε στάσεις για να παραλάβει συνολικά 7 παιδιά για το σχολείο της Χρυσοβίτσας από χωριά της περιοχής με το πιο απομακρυσμένο να είναι το Φλαμπουράρι. Ο 14χρονος Αλέξανδρος Βλαχιώτης, μαθητής της τρίτης γυμνασίου είναι το μικρότερο από τα τρία παιδιά της οικογένειας, τα δύο μεγαλύτερα αδέλφια του, 25 και 22 ετών, ήταν πιο τυχερά, καθώς πρόλαβαν να πάνε σε πιο κοντινά σχολεία που σταμάτησαν εδώ και χρόνια να λειτουργούν.
«Θα μπορούσαν να προσπαθούσαν να ανοίξουν το γυμνάσιο – λύκειο στις Μηλιωτάδες, θα βοηθούσε πολλά παιδιά και τον Αλέξανδρο και τους γονείς που θα ήθελαν να γυρίσουν να κάνουν μια δουλειά στο χωριό», λένε οι γονείς του 14χρονου. Ο πατέρας του είναι δασεργάτης και η μητέρα του εργαζόμενη σε ξενώνα. Μέχρι σήμερα, είχαν πάντα μέχρι και σήμερα τη συμπαράσταση των δασκάλων των παιδιών τους. Όπως έχει εξομολογηθεί ο Αλέξανδρος, θέλει να γίνει και ο ίδιος δάσκαλος σε απομακρυσμένο χωριό.
«Θέλω να γίνω δάσκαλος, έχουν βοηθήσει και οι νονοί μου σε αυτό. Θα έχω αντοχές πιστεύω θέληση, θα συνεχίζω για τα πάντα γιατί θα σκέφτομαι αφού συνέχιζα τότε, μπορώ να συνεχίσω και τώρα», δηλώνει ο 14χρονος Αλέξανδρος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.