«Υπήρχαν αίματα παντού»: Αναβιώνει στο δικαστήριο η γυναικοκτονία 56χρονης στο Ρέθυμνο
Η περιγραφή αστυνομικού για τον τόπο του εγκλήματος
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Γυναικοκτονία στο Ρέθυμνο: Αναβιώνει στο δικαστήριο το έγκλημα H 56χρονη γυναίκα δολοφονήθηκε από τον σύζυγό της μέσα στο σπίτι τους στο Ρέθυμνο](/images/1074x600/png/files/2023-12-11/gynaikoktonia_56xronis_sto_rethimno_anabionei_sto_dikastirio.png)
Γυναικοκτονία 56χρονης στο Ρέθυμνο: Συνεχίζεται η δίκη του 61χρονου - Η περιγραφή αστυνομικού για τον τόπο του εγκλήματος
Αναβιώνει στο Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο Χανίων η υπόθεση δολοφονίας 56χρονης στο Ρέθυμνο τον Ιούλιο του 2022. Ο σύζυγός της τής αφαίρεσε τη ζωή, καταφέρνοντάς της 14 μαχαιριές. Η δίκη του γυναικοκτόνου συνεχίζεται σήμερα με την κατάθεση του αστυνομικού που έφτασε πρώτος στον τόπο του εγκλήματος.
Σύμφωνα με το zarpanews.gr, κατά τη διάρκεια της κατάθεσης προκλήθηκε μικρή ένταση μεταξύ του μάρτυρα και του δικηγόρου υποστήριξης της κατηγορίας με τον δεύτερο να τον προτρέπει να «αλλάξει υπηρεσία». Είχαν προηγηθεί επανειλημμένες ερωτήσεις για το εάν ο καθ’ ομολογία δράστης επιτέθηκε στη γυναίκα πισώπλατα ενώ εκείνη έπλενε τα πιάτα ή εάν η επίθεση έγινε στη διάρκεια καυγά. Ο αστυνομικός κατέθεσε ότι φτάνοντας στον τόπο του εγκλήματος είδε αίματα παντού. Στο πάτωμα υπήρχε ένα σπασμένο πιάτο και μισό τοστ.
Ο 61χρονος αφαίρεσε τη ζωή της συζύγου του με 14 μαχαιριές, κόβοντάς της τον λαιμό με επαγγελματικό μαχαίρι σφαγής.
Η δίκη θα συνεχιστεί με την κατάθεση των τριών τελευταίων μαρτύρων και θα ακολουθήσει η απολογία του κατηγορουμένου.
Γυναικοκτονία στο Ρέθυμνο: Το χρονικό του εγκλήματος
Η 56χρονη γυναίκα φέρεται να ζήτησε από τον σύζυγό της να χωρίσουν. Ακολούθησε καυγάς στην κουζίνα του σπιτιού όπου διέμεναν. Ο 60χρονος μαχαίρωσε με χασαπομάχαιρο τη 56χρονη στο λαιμό. Ο 60χρονος φέρεται να υποστήριξε πως ήταν 42χρονια μαζί, από τότε που εκείνος ήταν 18 και εκείνη 16. Σύμφωνα με τα όσα φέρεται να υποστήριξε, πότε δεν χειροδίκησε εναντίον της. Η πρώτη λέξη που φέρεται να είπε στους αστυνομικούς ήταν «με κατεδάφισε». Όπως φέρεται να υποστήριξε, το θύμα εγκατέλειψε τη συζυγική εστία τρεις φορές το τελευταίο τρίμηνο και όταν επέστρεφε, εκείνος πάντα τη δέχονταν πίσω, ενώ ποτέ δεν τέθηκε θέμα διαζυγίου.
Σε αυτό το σημείο αναφέρθηκε στο τελευταίο περιστατικό, όταν σύμφωνα με τον ίδιο, την επομένη του γάμου του γιου τους, πριν από περίπου 15 ημέρες, εκείνη έφυγε από το σπίτι χωρίς εκείνος να την αναζητήσει και όταν εκείνη επέστρεψε στο σπίτι την Παρασκευή 29 Ιουλίου, ο δράστης τη δέχτηκε κανονικά στο σπίτι. Όπως ισχυρίστηκε, το πρωί της Κυριακής 31 Ιουλίου ήταν μαζί με τον γιο τους στο σπίτι. Όταν ο γιος του έφυγε από το σπίτι, ο 60χρονος υποστήριξε πως η γυναίκα του ανέπτυξε επιθετική συμπεριφορά εις βάρος του.
Στην πρώτη του κατάθεση είπε ότι υπήρξε μια έντονη φασαρία στην κουζίνα και υποστήριξε ότι το θύμα του επιτέθηκε λεκτικά και σωματικά με αποτέλεσμα εκείνος να θολώσει, να αρπάξει ένα μαχαίρι το οποίο έστρεψε εναντίον της. Έπειτα, δεν θυμάται τι συνέβη. Στη συνέχεια, όπως ισχυρίστηκε, έφυγε από το σπίτι μαζί με το φονικό μαχαίρι, μετέβη στην οικία του αδελφού του και του περιέγραψε τι είχε συμβεί. Ο αδελφός του κάλεσε τον μεγάλο γιο του δράστη, του είπε να πάει στο πατρικό σπίτι και τον ενημέρωσε για το τι έχει συμβεί.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.