Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο στην Αθήνα για τις ισραηλινές επιχειρήσεις στη Γάζα
Την ίδια ώρα συγκέντρωση πραγματοποίησαν Ισραηλινοί στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο συμπαράστασης προς τον παλαιστινιακό λαό στην Αθήνα Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο συμπαράστασης προς τον παλαιστινιακό λαό στην Αθήνα](/images/1074x600/jpg/files/2023-10-29/sillalitiriio.jpg)
Συλλαλητήριο - Αθήνα: Διαμαρτυρία κατά του πολέμου στο Ισραήλ - Την πορεία οργάνωσε το ΠΑΜΕ - Την ίδια ώρα συγκέντρωση πραγματοποίησαν Ισραηλινοί στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου
Ολοκληρώθηκε το συλλαλητήριο με αίτημα να σταματήσουν οι επιχειρήσεις του Ισραήλ στη Γάζα, πραγματοποιήθηκε από το ΠΑΜΕ, με συγκέντρωση στο Πάρκο Ελευθερίας και πορεία μέχρι την πρεσβεία του Ισραήλ, το μεσημέρι της Κυριακής 29.10.
Χιλιάδες διαδηλωτές, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα που έκαναν χθες το ΠΑΜΕ και εργατικά συνδικάτα, πήραν μέρος στο μεγάλο συλλαλητήριο, με κυρίαρχο το αίτημα «να σταματήσει η σφαγή του παλαιστινιακού λαού στη Γάζα».
Το συλλαλητήριο ακολούθησε πορεία στην πρεσβεία του Ισραήλ, μπροστά από την οποία οι διαδηλωτές περνούσαν επί μισή ώρα, με κεντρικό σύνθημα, το «Λευτεριά στην Παλαιστίνη». Στην κεφαλή της πορείας ήταν μια τεράστια παλαιστινιακή σημαία.
Νωρίτερα στο Πάρκο Ελευθερίας χαιρετισμό απηύθυναν οι Παντελής Περδίκης μέλος της Γραμματείας της Ελληνικής Επιτροπής για τη Διεθνή Ύφεση και Ειρήνη (ΕΕΔΥΕ), Σωτήρης Πουλικόγιαννης, πρόεδρος του Συνδικάτου Μετάλλου και Ναυπηγικής Βιομηχανίας Ελλάδας, και Παύλος Αλεξανδράκης, γραμματέας του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας.
Στη διάρκεια της συγκέντρωσης στο Πάρκο Ελευθερίας καταγγέλθηκε από τους συγκεντρωμένους η στάση της ελληνικής κυβέρνησης «που απείχε στην ψηφοφορία του ΟΗΕ για το ψήφισμα της Ιορδανίας για ανθρωπιστική εκεχειρία στη Γάζα».
![«Αγωνιζόμαστε για την ειρήνη των λαών. Για τερματισμό της ισραηλινής κατοχής» «Αγωνιζόμαστε για την ειρήνη των λαών. Για τερματισμό της ισραηλινής κατοχής»](/images/w734/jpg/files/2023-10-29/sillalitirio_pame__2_.jpg)
![Το συλλαλητήριο ξεκίνησε από την Πλατεία Ελευθερίας στο Μέγαρο Μουσικής Το συλλαλητήριο ξεκίνησε από την Πλατεία Ελευθερίας στο Μέγαρο Μουσικής](/images/w734/jpg/files/2023-10-29/sillalitirio_pame__1_.jpg)
Στη συγκέντρωση παραβρέθηκε πολυπληθής αντιπροσωπεία του ΚΚΕ με επικεφαλής μέλη του Πολιτικού Γραφείου. Παραβρέθηκε επίσης και ο πρέσβης της Παλαιστινιακής Αρχής, Γιουσέφ Ντορχόμ.
Στη συγκέντρωση διαβάστηκε ευχαριστήριο μήνυμα προς το ΠΑΜΕ και τα εργατικά συνδικάτα της Γενικής Ένωσης Παλαιστινίων Εργατών, ενώ το συλλαλητήριο χαιρέτισε η Παλαιστινιακή Παροικία, το Παλαιστινιακό Σπίτι και τα μέλη τους.
Διονυσίου Αρεοπαγίτου: Φιλειρηνική διαμαρτυρία κατά του πολέμου στο Ισραήλ
Την ίδια ώρα, φιλειρηνική διαδήλωση πραγματοποίησαν στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου Ισραηλινοί που ζουν στη χώρα μας με σύνθημα να σταματήσει ο πόλεμος στο Ισραήλ.
Οι άνθρωποι που συγκεντρώθηκαν, στα πρώτα σκαλιά του Ηρωδείου, κρατώντας κόκκινα μπαλόνια, έστειλαν το δικό τους μήνυμα ειρήνης. Ο πεζόδρομος γέμισε από λευκά λουλούδια.
![Ο πεζόδρομος γέμισε από λευκά λουλούδια. Ο πεζόδρομος γέμισε από λευκά λουλούδια.](/images/w734/jpg/files/2023-10-29/areopagiotou__1_.jpg)
![Την συγκέντρωση στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου πραγματοποίησαν Ισραηλινοί που ζουν στην Ελλάδα Την συγκέντρωση στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου πραγματοποίησαν Ισραηλινοί που ζουν στην Ελλάδα](/images/w734/jpg/files/2023-10-29/areopagiotou__3_.jpg)
![Οι άνθρωποι που συγκεντρώθηκαν έστειλαν το δικό τους μήνυμα ειρήνης Οι άνθρωποι που συγκεντρώθηκαν έστειλαν το δικό τους μήνυμα ειρήνης](/images/w734/jpg/files/2023-10-29/areopagiotou__2_.jpg)
Την συγκέντρωση στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου πραγματοποίησαν Ισραηλινοί που ζουν στην Ελλάδα στη μνήμη των θυμάτων και των ομήρων που κρατούνται από τη Χαμάς.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.