- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Βόλος: Είχε βάλει κάμερες για να παρακολουθεί την 22χρονη μέσα στο σπίτι
Νέα στοιχεία για την υπόθεση εγκλεισμού και κακοποίησης της νεαρής μητέρας
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Νέα στοιχεία για την κακοποίηση της 22χρονης μητέρας και τον εγκλεισμό της σε σπίτι στον Βόλο Γυναίκα γυμνή γυρισμένη πλάτη στον φακό με τα χέρια πάνω από τους ώμους και λιτά μαλλιά](/images/1074x600/1/jpg/files/2023-04-07/gynaika_kakopoiisi.jpg)
Βόλος - 22χρονη: Τα νέα στοιχεία για την υπόθεση και η κατάθεση της μητέρας για την κακοποίηση από τον 28χρονο σύζυγό της
Νέα στοιχεία έρχονται στο φως της δημοσιότητας για την υπόθεση εγκλεισμού και κακοποίησης μιας 22χρονης μητέρας στον Βόλο. Ο 28χρονος σύζυγός της την κρατούσε φυλακισμένη μαζί με το ανήλικο παιδί τους, ηλικίας μόλις 2,5 ετών, στο σπίτι όπου διέμεναν εδώ και δύο χρόνια, ενώ φέρεται να παρακολουθούσε κάθε της κίνηση μέσα από κάμερες.
Η υπόθεση έγινε γνωστό μόλις την περασμένη Πέμπτη, όταν γείτονες άκουσαν τις κραυγές της γυναίκας, τη στιγμή που ο 28χρονος αποπειράθηκε να τη στραγγαλίσει. Σύμφωνα με ρεπορτάζ της ΕΡΤ, ο 28χρονος είχε βάλει κάμερα προκειμένου μέσω εφαρμογής στο κινητό του να παρακολουθεί κάθε κίνησή της ακόμα και όταν αυτός έλειπε από το σπίτι και ήταν στην εργασία του, προκειμένου να ελέγχει αν βγαίνει έξω από το σπίτι.
Όπως ανέφεραν οι γείτονές τους σε δηλώσεις τους στο thenewspaper.gr, μέσα στα δύο χρόνια που η κοπέλα έμενε στο σπίτι, την είχαν δει μόλις δύο φορές, να περπατά μέσα στην αυλή τους, ενώ το 2,5 χρόνων παιδάκι τους, δεν το είχαν δει ποτέ. «Δεν τη βλέπαμε ποτέ τη γυναίκα. Ξέραμε ότι εδώ μένει ένα ζευγάρι, αλλά δεν είχαμε δει ποτέ αυτό το κορίτσι. Απορούσαμε όλοι τι γινόταν μέσα σε αυτό το σπίτι, αλλά δε μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα. Δεν ξέραμε τι συνέβαινε» λέει μία γειτόνισσα της. Άλλη γειτόνισσα δήλωσε για την υπόθεση: «Την έβλεπα πολύ σπάνια. Μόνο μέχρι τον κήπο έβγαινε. Δύο ή τρεις φορές αυτά τα χρόνια. Όχι παραπάνω. Και μου έκανε εντύπωση διότι ήταν ντυμένη από πάνω μέχρι κάτω. Σαν κουκουλωμένη. Δεν την είδα ποτέ έξω από την αυλή του σπιτιού να κυκλοφορεί, να ψωνίζει. Και δεν είχα δει και το παιδί ποτέ».
Το χρονικό της υπόθεσης
Το βράδυ της Πέμπτης, οι κραυγές της 22χρονης κινητοποίησαν τους γείτονες που χτύπησαν επίμονα την πόρτα του σπιτιού. Ο 28χρονος άνοιξε την πόρτα και προσπάθει να διαφύγει, όμως, οι περιοίκοι μπόρεσαν να τον ακινητοποιήσουν, παραδίδοντάς τον στις αρχές.
Ο 28χρονος λίγες στιγμές νωρίτερα είχε πιάσει τη νεαρή μητέρα από το λαιμό και αποπειράθηκε να τη στραγγαλίσει, ενώ σε μετέπειτα εξέταση της γυναίκας εντοπίστηκαν πράγματι σημάδια στραγγαλισμού. Στην κατάθεσή της, η 22χρονη ανέφερε πως ο σύζυγός της την χτυπούσε κάθε μέρα, ενώ σε άλλες δύο περιπτώσεις την είχε αφήσει σε πολύ χειρότερη κατάσταση από αυτή στην οποία βρέθηκε χθες. Αυτή την φορά όμως έφτασε πολύ κοντά στο να την σκοτώσει.
Το ζευγάρι παντρεύτηκε στην Αλβανία όταν η κοπέλα ήταν μόλις 18 ετών, σε έναν γάμο «αναγκαστικό» και κανονισμένο από την οικογένειά της και περίπου ενάμιση χρόνο αργότερα απέκτησαν μαζί ένα παιδί. Πριν δύο χρόνια, το 2021, ο 28χρονος μετακόμισε με τη νεαρή και το μωρό στην Ελλάδα, σε περιοχή λίγο έξω από τον Βόλο, όπου εργάζεται ως οικοδόμος.
Ο άνδρας κρατούσε την 22χρονη και το παιδί κλειδωμένους και πλήρως απομονωμένους στο σπίτι, με το παιδάκι να μην έχει καν επισκεφθεί ποτέ γιατρό. Η κοπέλα, η οποία δεν είχε στην πόλη κανέναν δικό της ή γνωστό άνθρωπο, έμεινε εντελώς αποκομμένη. Δεν έμαθε ποτέ ελληνικά, αφού ο 28χρονος δεν την άφηνε να έρθει σε επαφή με κανέναν. Στα δύο χρόνια του εγκλεισμού της, τους πέντε τελευταίους μήνες δεν είδε ούτε το φως του ήλιου, καθώς της απαγόρευε να βγαίνει ακόμη και στην αυλή του σπιτιού.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα 112 στους κατοίκους των γύρω περιοχών
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.