![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Περιπολικό της ΕΛ.ΑΣ. Περιπολικό της ΕΛ.ΑΣ.](/images/1074x600/jpg/files/2023-07-12/peripoliko_elas.jpg)
Ωραιόκαστρο: Εξιχνιάστηκαν πέντε υποθέσεις απάτης και υπεξαίρεσης - Επτά άτομα συνελήφθησαν
Την εξιχνίαση πέντε διαφορετικών υποθέσεων απάτης και υπεξαίρεσης στην περιοχή του Ωραιοκάστρου, στο χρονικό διάστημα ενός έτους ανακοίνωσαν αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας, μετά από συνεχιζόμενη έρευνα και κατάλληλη αξιοποίηση στοιχείων και πληροφοριών. Για τις υποθέσεις, όπως αναφέρει η αστυνομία, σχηματίστηκαν, κατά περίπτωση, δικογραφίες σε βάρος επτά ατόμων, ηλικίας 20 έως 46 ετών.
Πώς δρούσαν οι συλληφθέντες
Συγκεκριμένα, 26χρονος, που προσποιήθηκε υπάλληλο της ΔΕΔΔΗΕ, έπεισε το νόμιμο εκπρόσωπο εταιρείας, ότι έχει επιστροφή χρημάτων από τους λογαριασμούς ρεύματος που έχει πληρώσει και κατάφερε να αποσπάσει, κάνοντας μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό, το χρηματικό ποσό των 2.950 ευρώ.
Σε άλλη περίπτωση, 31χρονος ημεδαπός και 36χρονος αλλοδαπός, μέσω εφαρμογής κοινωνικής δικτύωσης, έπεισαν 40χρονη, να καταθέσει σε συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό, το χρηματικό ποσό των 430 ευρώ προκειμένου να αγοράσει ένα κινητό τηλέφωνο και τελικά η κοπέλα παρέλαβε έναν φάκελο, ο οποίος περιείχε συσκευασία καφέ!
Την καλοσύνη ενός εφημέριου που λειτουργεί σε ιερό ναό του Δήμου Ωραιοκάστρου καταχράστηκαν 46χρονη και 45χρονος. Παρουσιάστηκαν ως υπάλληλοι υπηρεσίας Πρόνοιας και τον έπεισαν τηλεφωνικά να καταθέσει το χρηματικό ποσό των 250 ευρώ σε συγκεκριμένο τραπεζικό λογαριασμό, προκειμένου να αποπληρωθεί ενοίκιο κατοικίας οικογένειας για την οποία έχει εκδοθεί δικαστική απόφαση έξωσης. Μετά τη μεταφορά των χρημάτων διέκοψαν όμως την επικοινωνία.
Θύματα απάτης έπεσαν και δύο άτομα από 30χρονο ημεδαπό, ο οποίος στο πλαίσιο συμφωνημένης αγοραπωλησίας μεταχειρισμένου οχήματος μέσω ιστότοπου, τους έπεισε να καταθέσουν σε συγκεκριμένο λογαριασμό, ως προκαταβολή το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ αλλά μετά τη μεταφορά χρημάτων διέκοψε κάθε επικοινωνία μεταξύ τους. Τέλος, 20χρονη, δημιούργησε σε εφαρμογή κοινωνικής δικτύωσης, προφίλ στο οποίο ανήρτησε ως εικόνα προφίλ την φωτογραφία μιας ανήλικης και μέσω αυτού, σύμφωνα με την αστυνομία, τη συκοφαντούσε. Οι δικογραφίες που σχηματίστηκαν θα υποβληθούν στον αρμόδιο εισαγγελέα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πήρε το όνομα Spetsi και είναι καλά στην υγεία του
Φίλοι και συγγενείς τίμησαν την μνήμη της
Οι κάτοικοι κλήθηκαν να παραμείνουν σε ετοιμότητα
Οι όροι που επέβαλε το δικαστήριο για να μην μπει στη φυλακή
Νωρίτερα εστάλη μήνυμα στους κατοίκους από το 112
Έχει ήδη δρομολογήσει μια σειρά ενέργειες με σκοπό την απρόσκοπτη και με διαφάνεια αδειοδότηση και λειτουργία των καταστημάτων
Τι είπε στενή φίλη της για τις κρίσιμες ώρες που ήταν στην Πάρο
Οδηγούσε μεθυσμένος - Συνελήφθη από την Τροχαία
Η πρόγνωση του καιρού σύμφωνα με τον Π. Γιαννόπουλο
Δεν έχουν εξακριβωθεί ακόμα τα αίτια
Τα λάθη που γίνονται και ο ρόλος του στα αντανακλαστικά του οδηγού
Στον συλληφθέντα επιβλήθηκε το διοικητικό πρόστιμο των 30.000 ευρώ
Τα συγκινητικά «αντίο» των φίλων της
Μήνυμα του «112» στους κατοίκους - Επί τόπου δυνάμεις της Πυροσβεστικής
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.