Βραβείο καινοτομίας σε μαθητές που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων
Διακρίθηκε το καινοτόμο ρομποτικό σύστημα του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Βραβείο καινοτομίας σε μαθητές που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων Θεσσαλονίκη: Με Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας τιμήθηκαν μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων.](/images/1074x600/jpg/files/2023-04-25/kalamaria-kainotomia.jpg)
Θεσσαλονίκη: Με Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας τιμήθηκαν μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων.
Για ένα καινοτόμο ρομποτικό σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων βραβεύτηκαν σήμερα μαθητές και μαθήτριες της Ομάδας Ρομποτικής του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς. Τιμήθηκαν με το Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας «Ιωάννης Παπαευσταθίου», που απονέμει το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ» σε μαθητές που διακρίθηκαν κατά την προηγούμενη χρονιά για καινοτόμα έργα τους.
Το σύστημα που κατασκεύασαν και παρουσίασαν πέρυσι τα παιδιά, ονομάζεται: «Wedoguard: railroad crossing». Ήταν ένα εξ αυτών που διακρίθηκαν στον περσινό υβριδικό μαθητικό διαγωνισμό πληροφορικής που οργανώθηκε στις 12-15 Απριλίου 2022, στο «ΝΟΗΣΙΣ».
Η συγκυρία, δυστυχώς, το φέρνει στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος. Η βράβευση έγινε στο πλαίσιο έναρξης του φετινού 15ου Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής, που φιλοξενείται στο «ΝΟΗΣΙΣ».
Για την ιδέα της κατασκευής και την ομάδα ρομποτικής του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς μίλησε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο επικεφαλής της Ομάδας Ρομποτικής και υποδιευθυντής του Σχολείου, Νίκος Αυγουλάς.
![Βραβείο καινοτομίας σε μαθητές που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων Θεσσαλονίκη: Με Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας τιμήθηκαν μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων.](/images/w734/jpg/files/2023-04-25/kalamaria-kainotomia2.jpg)
Όπως είπε, «το "wedoguard:railroad crossings" Ρομποτικό Σύστημα Προστασίας Διαβάσεων Τρένων προστατεύει τον απρόσεκτο ή βιαστικό οδηγό από σύγκρουση με διερχόμενο τρένο. Το σύστημα αντιλαμβάνεται και ειδοποιεί τα διερχόμενα αυτοκίνητα, τα οποία μπορούν να συνεχίσουν να κινούνται ελεύθερα εκτός από εκείνα που βρίσκονται κοντά στην ειδικά εξοπλισμένη με μαγνητικό υλικό διάβαση, οπότε και ακινητοποιούνται αυτόματα, αποτρέποντας το ατύχημα τόσο για τον βιαστικό, που νομίζει ότι προλαβαίνει να περάσει όσο και από τον απρόσεκτο οδηγό. Η εργασία για την κατασκευή του συστήματος μας πήρε ένα τρίμηνο μαθημάτων, στα οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές της Στ' τάξης».
![Βραβείο καινοτομίας σε μαθητές που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων Θεσσαλονίκη: Με Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας τιμήθηκαν μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων.](/images/w734/jpg/files/2023-04-25/kalamaria-sxoleio.jpg)
Την εργασία παρουσίασαν οι μαθητές του 11ου Δημοτικού Καλαμαριάς στο πλαίσιο του Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας και στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής, στα οποία διακρίθηκαν με 2 Βραβεία Καινοτομίας.
Το Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας «Ιωάννης Παπαευσταθίου» είναι η δεύτερη χρονιά που απονέμεται από το «ΝΟΗΣΙΣ». Θεσμοθετήθηκε πέρσι στη μνήμη του Γιάννη Παπαευσταθίου, εκ των ιδρυτών του Τεχνικού Μουσείου Θεσσαλονίκης, ο οποίος για 20 και πλέον έτη υπήρξε Γενικός Γραμματέας του «ΝΟΗΣΙΣ».
![Βραβείο καινοτομίας σε μαθητές που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων Θεσσαλονίκη: Με Βραβείο Μαθητικής Καινοτομίας τιμήθηκαν μαθητές του 11ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμαριάς που κατασκεύασαν σύστημα προστασίας διαβάσεων τρένων.](/images/w734/jpg/files/2023-04-25/kalamaria-kainotomia3.jpg)
«Η αγάπη του για τη μαθητική καινοτομία εκδηλώθηκε μέσα από την ίδρυση και συνδιοργάνωση του Μαθητικού Συνεδρίου Πληροφορικής, από τη διεξαγωγή δεκάδων εκπαιδευτικών εκθέσεων, εκδηλώσεων και συνεδρίων, δράσεις τις οποίες υποστήριξε σε σημαντικό βαθμό με τις οργανωτικές του ικανότητες», αναφέρει το «ΝΟΗΣΙΣ».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ένα αναξιοποίητο πολιτιστικό κεφάλαιο, γίνεται μοχλός ανάπτυξης για τον τόπο»
«Κάθε χρόνος που περνάει βαραίνει περισσότερο την ψυχή μου» αναφέρει μεταξύ άλλων
Έφυγε από τη ζωή ένας από τους ανθρώπους του ιστορικού περιοδικού κόμικς Βαβέλ
Eίχε προηγηθεί επεισόδιο και ήταν υπό καθεστώς φύλαξης
Τα αμνοερίφια που μετέδωσαν τη νόσο ήρθαν από Ρουμανία
Από το 2017 είχαν ξεκινήσει τα προβλήματα
Εκδόθηκε Silver Alert - Πότε χάθηκαν τα ίχνη του
«Η αγορά εργασίας επηρεάζει και την άνοδο των Βάσεων»
Ποιες άλλες περιοχές απειλούνται
Πού θα φτάσει ο υδράργυρος τις επόμενες ημέρες - Η πρόγνωση Τσατραφύλλια
Μετ' εμποδίων η κίνηση των οχημάτων
Τι αποκάλυψε η αστυνομική έρευνα στα Διαβατά Θεσσαλονίκης
Πώς συνέβη το σοβαρό ατύχημα
Διακεκριμένο μέλος της ελληνικής ναυτιλιακής κοινότητας και διευθυντής της Seacrest Shipping
Το «μαργαριτάρι» των Κυκλάδων που αγαπούν όλοι οι φίλοι των watersports
Οι δύο γυναίκες θα παντρεύονταν σε 2 μήνες στην Πάρο - Πότε θα γίνει η κηδεία
Ο συμβολισμός για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από τον Ιούλιο του 1974 και οι καλεσμένοι
Δείτε βίντεο και φωτογραφίες
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.